Grammy jsou rozdány. Největší počet hudebních cen v historii putoval ženám, nejvíc se ale – zase – mluví o Taylor Swift. I proto, že se nově stala hlavní postavou pravicové konspirační teorie.
Boygenius, Miley Cyrus, Taylor Swift, Billie Eilish, SZA, Tyla a další. Sošky Grammy si o víkendu odnesly z většiny hudebnice, nejvíce nominací navíc získaly právě ženy. Ty letošnímu předávání zlatých gramofonů jednoduše dominovaly. Největší úspěch ovšem, jako ostatně celý poslední rok, slavila Taylor Swift.
Americká popstar je ve své hvězdné éře. Loni v březnu zahájila monstrózní tour Eras, nejvíce výdělečné turné v historii, které pak doprovodila stejně úspěšným hudebním dokumentem.
Média zaznamenávají každý její krok, agentury provádí na základě jejího pracovního i osobního života průzkumy veřejného mínění – třeba s otázkou „Jaký má podle vás Taylor Swift vliv na NFL?“. Jejím partnerem je totiž Travis Kelce z týmu Kansas City Chiefs, a zpěvačka se tak objevuje na stadionech. A při jednom z jejích koncertů v Seattlu zase početné fanouškovstvo způsobilo seismické otřesy. Jde prostě patrně o největší popovou hvězdu současnosti.
Strategii nevyjadřovat se držela i ve chvíli, kdy o ní postavy americké alt-right scény mluvily jako o „árijské bohyni“.
Nebývalou pozornost Swift věnují i představitelé států napříč světem. Japonské velvyslanectví v USA například hudebnici i miliony fanynek a fanoušků v oficiálním vyjádření ujistilo, že se „zvládne dopravit z japonské tour do Las Vegas na Super Bowl“.
Z árijské bohyně zrádkyní
Swift je pod drobnohledem – o tom, že ji swifties sledují opravdu zblízka, nemůže být pochyb. V dlouhých vláknech na sociálních sítích rozebírají do posledního detailu její outfity nebo hledají skrytá sdělení ve zpěvaččiných vyjádřeních, podle kterých pak odhadují, s čím celebrita přijde příště.
Kvůli gigantické fanouškovské základně se čím dál více diskutuje i potenciální politický vliv Taylor Swift.
Hudebnice se k politickým tématům dlouhá léta nevyjadřovala, vzhlíželi k ní proto fanoušci a fanynky nehledě na politickou příslušnost. Strategii nevyjadřovat se držela i ve chvíli, kdy ji postavy americké alt-right scény adorovaly.
„Taylor Swift je naprostá árijská bohyně, jako kdyby byla z řecké poezie. Znovuzrozená Athéna,“ liboval si v roce 2016 na blogu Daily Stormer Andrew Anglin, americký neonacista a konspirátor.
Podle Briana Donovana z Kansaské univerzity na Swift dříve mířila kritika spíše zleva. „Byl tu feministický diskurz, podle něhož měla být příliš heteronormativní a podporovat patriarchát tím, že píše milostné písně s přímočarým narativem typu ‚kluk potká holku‘ a ‚žili šťastně až do smrti‘,“ uvedl pro americké Politico.
Zásadní změna ale přišla ke konci roku 2018, kdy Swift veřejně podpořila demokratického kandidáta do Senátu Phila Bredesena. „Věřím v boj za LGBTQ+ práva a tomu, že jakákoliv forma diskriminace založená na sexuální orientaci nebo genderu je špatně. Myslím si, že systémový rasismus namířený proti nebílým lidem, který v této zemi stále sledujeme, je děsivý, odporný a přetrvávající,“ vysvětlila, proč vystoupila ze své apolitické zóny.
Čtěte také: Griselda: Příběh kokainové královny, které se bál i Pablo Escobar
Tehdejší americký prezident, republikán Donald Trump, na to reagoval s tím, že po jejím přihlášení se k demokratům má její hudbu rád o 25 procent méně. Ještě méně pak potěšila bílé nacionalisty a nacionalistky, kteří Swift zcela odsoudili – s nadávkami i předpověďmi brzké smrti.
Podobné útoky na Swift vysvětluje odborník Donovan vlastně jednoduše: „Člověk by si myslel, že kulturní konzervativce její randění s fotbalovou hvězdou uspokojí. Zapadá to přece do standardního konzervativního scénáře zamilování se do fotbalové star. Ale skutečnost, že (Swift) ‚nehraje za jejich tým‘, mnoho lidí obzvlášť irituje. Na pravici je to vnímáno jako zrada.“
Konspirace a Super Bowl
V hledáčku Trumpova křídla republikánů zůstává Swift, nyní již naplno demokratka, i nadále. I oni jí věnují nevídanou pozornost – zejména s listopadovými volbami do Bílého domu. Swift sice prezidenta Joea Bidena v boji o znovuzvolení ještě nepodpořila, prominentní trumpovci jí už ale slibují „svatou válku“.
Přišli například s konspirací, že je celá letošní sezóna NFL, nejvyšší ligy amerického fotbalu, zmanipulována tak, aby mluvila ve prospěch demokratů a Bidena. Proč? Právě kvůli vztahu Taylor Swift s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem.
Podle příznivců MAGA (Make America Great Again) tak bude nedělní Super Bowl, nejočekávanější událost amerického fotbalu, na které budou hrát právě Kelceovi Kansas City Chiefs proti San Francisco 49ers, vyvrcholením této kampaně. Takovou domněnku podpořil i exkandidát na prezidenta Vivek Ramaswamy.
Podle profesora Donovana z Kansaské univerzity by ale mohly mít výpady trumpovců vůči Swift negativní vliv právě na republikánskou kampaň. Mohly by totiž ještě více oddálit americké voličky od GOP.
„Pro mě je na tomhle spektáklu fascinující, že to vypadá na politickou sebevraždu,“ podotkl pro Politico. „(Swift) sice určitě přitahuje ženy-voličky, demografický záběr má ale i tak široký – etnický, věkový i socioekonomický. Zdá se, že ze strategického politického hlediska nedává vůbec smysl na ni útočit.“
Nejpopulárnější ze všech
Ačkoli v Trumpově táboře nejde o oblíbenou celebritu, mezi Američany se Swift stále těší nadstandardně vysoké popularitě. Což ukazuje celonárodní průzkum veřejného mínění, který nechali vypracovat v NBC News.
Pozitivně Taylor Swift hodnotí 40 procent všech dotázaných, zatímco vyloženě negativně ji vnímá 16 procent z nich. Zbylých 39 procent účastníků průzkumu je někde uprostřed.
Čtěte také: Skibidi Toilet: Válečná epika, co strčí do kapsy Oppenheimera i Napoleona
Rozdíly jsou potom citelnější přímo mezi demokraty a republikány. Více než polovina (53 procent) voličů a voliček Demokratické strany vidí hudebnici pozitivně – v případě druhé strany jde jen o 28 procent dotázaných republikánů a republikánek.
NBC News se takto ptaly i na politiky a političky jako Nikki Hailey, Joea Bidena, Donalda Trumpa nebo Rona DeSantise. Ani jeden z nich ovšem nedosáhl tak vysoké podpory jako hudebnice.
Nakonec je možná jedno, zda Taylor Swift podpoří demokraty, nebo na ni zaútočí trumpovci. Tou nejúspěšnější a nejpopulárnější postavou Ameriky je totiž právě ona sama.