Spojené království čeká zásadní změna. Tedy s největší pravděpodobností – volby do Westminsteru má podle průzkumů s přehledem vyhrát Labour Party. Lídři labouristů a toryů se tento týden naposledy setkali v televizní debatě. Zaznělo vůbec něco důležitého?
Křivka předvolebních průzkumů to naznačuje vlastně už roky. Více než čtyřicetiprocentní podpora, jakou Konzervativní strana slavila po prosincovém parlamentním hlasování před pěti lety, se příští čtvrtek opakovat nebude. A to ani zdaleka.
Vědí to voliči, analytici a nakonec i samotní konzervativci – čtvrteční volby do britského parlamentu se pro ně ponesou ve znamení zdrcující porážky. Průzkumy jim dlouhodobě věští zhruba 20 procent hlasů.
Po 14 letech vlády, během nichž zemi proměnili v mnoha ohledech k nepoznání, tak předají kabinet – možná až dvakrát silnějším –labouristům.
Protesty a skandály
Tuto středu se konalo poslední debatní klání, ve kterém se střetly dvě nejvýraznější tváře voleb. Tedy současný premiér a lídr konzervativců Rishi Sunak a jeho vyzyvatel a nejspíš budoucí předseda vlády Keir Starmer z Labouristické strany.
Debata, kterou vysílala britská veřejnoprávní BBC, se konala ve městě Nottingham. Lídři dvou hlavních politických formací se utkali na poli zdravotnictví, imigrace, ekonomiky i politických skandálů.
Zatímco se snažili získat pozornost veřejnosti, zvenku se ozývalo volání propalestinských protestujících. Moderátor Mishal Hussain demonstraci okomentoval jako „platnou součást britské demokracie.“
Čtěte také: Reportáž z ostrova Lesbos: Jak Řekové násilím vytlačují lidi z Evropy
Sunak vyzval voličstvo, aby „se nevzdalo labouristům“, ať už jde o otázku ochrany hranic nebo vyšších daní.
Labour Party se totiž chystá rychle zbavit plánu deportovat „ilegální migranty“ do Rwandy, který se konzervativcům letos na jaře podařilo po dvou letech dotáhnout. A soustředit se chce i na zlepšení veřejných služeb, což nevyhnutelně povede ke zvýšení daní.
Starmer na to konto vytáhl eso v podobě kontroverzních kauz toryů. Tou nejčerstvější je sázkařský skandál – Nick Mason, vedoucí datového oddělení Konzervativní strany, totiž čelí obvinění z toho, že ještě před oficiálním vyhlášením uzavíral sázky na termín jejich konání. Není jediný – vyšetřování se zaměřuje i na další konzervativní politiky.
Zahořklý vs. necharismatický
Ačkoliv průzkumy předpovídají stranám velmi odlišné výsledky, v debatě si muži vedli shodně – podle agentury YouGov přisoudilo diváctvu oběma lídrům přesně 50 procent.
Voxpot se po vysílání spojil s politologem Karlem Pikem z londýnské Queen Mary University.
„Přijde mi, že Rishi Sunak chodí do debat rovnou s tím, že už prohrál. Odráží se to i na jeho výkonu – ve středu na BBC byl dost útočný. Možná to konzervativci vnímají jako něco žádoucího, ale upřímně? Působil jenom navztekaně a zahořkle,“ řekl Voxpotu.
Premiér podle něj zapomíná na to, že zastupuje stranu, která je u moci už dlouho. „On má pocit, že s pár věcmi uspěl, pár jich dotáhl – za jeho vlády třeba došlo k poklesu inflace. Zdá se však, že mu nedochází, že konzervativci jako celek jsou u vlády 14 let. A že to příliš nehraje v jejich prospěch,“ krčí rameny Pike s tím, že Sunaka nejspíš užírá, že ubitou stranu s tak nízkou podporou teď musí zvedat na nohy právě on.
Čtěte také: Assange je volný. Celou dobu šlo o svobodu tisku, ostatní byly jen kulisy
V případě Keira Starmera se zase opakovaně vrací argument, že mu schází politické charisma. „Šéf labouristů nebyl nikdy příliš oblíbený, v průzkumech si zároveň nevede si nijak špatně. A víte, být lídrem opozice není vděčná úloha, moc práce v tomto táboře neodvedete,“ připomněl politolog.
Starmer si nakonec ze svého nedostatku charismatu udělal jakousi značku. „Říká: ‚Nejsem žádný politický bavič jako Boris Johnson. Telenovely jsme s konzervativci měli už dost.‘ Jde mu především o vytvoření tradičního, svým způsobem nudného kabinetu, ve kterém se nebudou dít šílené věci,“ uzavřel Pike.
Že bude mít Downing Street nové nájemníky, je teď už víceméně jasné. Zda se ale Starmerovi a jeho labouristům podaří zklidnit rozbouřenou britskou politiku? To se ukáže v příštích pěti letech.