Politika

08. 08. 2024, 06:09

Textilka světa zažívá revoluci. V ulicích panuje nadšení, pýcha, ale také strach

Filip Brychta

Protestující studenti v Bangladéši / Zdroj: zakir1346 / Shutterstock

V Bangladéši proběhla krvavá revoluce. Frustrovaní lidé nakonec vtrhli do sídla autokratické premiérky a ta uprchla ze země. O podobu osmé nejlidnatější země světa se teď přetahuje armáda, studenti a opoziční strany. Průběh událostí i další vývoj Voxpot probral s bangladéšskou odborníci, která revoluci prožila přímo na místě.

170milionový Bangladéš byl v posledních týdnech na nohou. Protesty rozpoutal návrat kvót na pracovní místa ve státní správě, která měla být vyhrazena pro potomky veteránů války za nezávislost. Na ulici zemřely desítky až stovky lidí. Nakonec se ale protestujícím v ulicích podařilo dosáhnout svého.

V pondělí šéf tamní armády oficiálně oznámil, že premiérka šajch Hasína Vadžíd utekla ze země a odstoupila. Skončila tím její 15 let trvající vláda, kdy stíhala kritiky a vyhrávala v nespravedlivých volbách.

Než vláda zablokovala internet, viděli jsme děsivé záběry elitních polovojenských jednotek a policistů, kteří v ulicích zabíjejí studenty.

O momentální situaci v zemi a politickém vývoji se Voxpot bavil s bangladéšskou odbornicí na post-konfliktní vládnutí Tazreenou Sajjad z washingtonské American University. „Připravuje se mnoho bouří a Bangladéš potřebuje schopné vedení, aby odolal všemu, co přijde,“ řekla v rozhovoru.

Sama přitom prožila vzestup studentského hnutí a eskalaci násilí v hlavním městě Dháce.

Čtěte také: Bangladéš v plamenech. Studenti bojují proti kvótám a za změnu režimu

Vy jste zvládla ze země odjet na konci července. Co se tam tou dobou dělo?

V Dháce jsem byla přesně v době, kdy to začalo vřít. Ze strany vlády neprobíhalo s vysokoškolským hnutím proti kvótám žádné vyjednávání. Jejich obavy byly prostě odmítány. Premiérka Hasína Vadžíd pak pronesla několik vět, které studenty ještě více rozzuřily. Následovalo nasazení policie a ozbrojeného křídla vládnoucí strany Lidová liga, což eskalovalo násilí. Lidé byli zabíjeni, vláda vyhlásila armádou vynucovaný zákaz vycházení a znemožnila nám komunikovat.

Takže jste nevěděli, co se odehrává v ulicích?

Totálně nás odřízli. A to nejen od světa, neměli jsme ponětí ani o tom, co se děje v našem sousedství. Nemohla jsem komunikovat s rodinou, přáteli, sousedy ani kolegy a rozhodně jsem nemohla nikam jen tak jít.

Kromě některých místních médií – která byla značně omezená v tom, co mohou ukazovat – jsme nevěděli, co se děje ve městě ani nikde jinde v zemi. Každopádně těsně předtím, než vláda zablokovala internet, jsme viděli děsivé záběry elitních polovojenských jednotek a policistů, kteří v ulicích zabíjejí studenty. Jenže kvůli vypnutému internetu jsme neměli ponětí o skutečném dění, natožpak rozsahu protestů.

Už víme, kolik lidí zemřelo?

Přesně ne. Všechny odhady zůstávají velmi zdrženlivé. Jen v prvních dnech protestů zabili spoustu lidí. Pak se ale hnutí rozrostlo a skutečná čísla jsou nejspíš obrovská. Za jediný den mohlo být obětí klidně přes sto. Tisíce dalších byli navíc zatčeny.

Na některých videích vidíme policii ustupovat…

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.