Libanon

26. 08. 2024, 17:54

Hizballáh i Izrael vyostřily útoky. Kdo bude mít poslední slovo?

Eva Čeplová

Cvičení izraelských vojáků v Golanských nížinách / Foto: Flickr

Izraelsko-libanonské pohraničí zažilo o víkendu nejsilnější ostřelování od rozhoření války v Gaze. Vleklý konflikt mezi hnutím Hizballáh a Izraelem graduje a vyhání z oblastí desetitisíce lidí. Stojí Blízký východ na prahu totální války?

Celý srpen žili obyvatelé severního Izraele a jižního Libanonu ve strachu a napětí z rozhoření většího konfliktu. Za posledních pět týdnů se toho totiž mezi oběma zeměmi stalo více než dost.

Nejprve smrtící raketový útok provedený pravděpodobně libanonským hnutím Hizballáh na město Majdal Šams na Izraelem okupovaných Golanských výšinách na konci července, poté odvetný úder, při němž Izraelci zabili vrchního velitele Hizballáhu Fuáda Šukra v jižním Bejrútu.

Desítky tisíc uprchlíků

Na výbuchy a zvuk sirén ohlašujících letecký poplach si už lidé v příhraničních regionech za posledních 11 měsíců zvykli, neděle však přinesla dosud nejintenzivnější vzájemnou palbu. „Byla to velmi těžká noc a ještě těžší ráno. Moje dcera se probudila a začala mě volat… Nikdo nemohl spát,“ popsal noc ze soboty na neděli pro server The Guardian Abu Khudoud, obchodník ve městě Nabatieh v jižním Libanonu.

V časných ranních hodinách oznámil Hizballáh, že na sousední zemi vypálil v odvetě za zabití svého vojenského velitele stovky bezpilotních letounů a sovětských raket Kaťuša. Střely podle CNN mířily především na 11 vojenských objektů. Jak moc bylo šíitské hnutí ve svém útoku úspěšné, se neví. Izraelská strana totiž vyhlásila na jeho dopady informační embargo.

Libanonské hnutí již dříve avizovalo, že s útoky na Izrael nepřestane, dokud bude probíhat válka v Gaze. Její konec je však v tuto chvíli zatím v nedohlednu.

Ještě před úderem však reagoval Izrael, který podniknul proti Hizballáhu „preventivní“ operaci. „Je to akt sebeobrany,“ okomentoval vojenské zásahy izraelské armády v neděli její mluvčí Daniel Hagari. Víkendovou palbu se obě strany snaží podle slov analytika Jana Daniela pro Voxpot prodat jako svůj úspěch.

Skutečné důsledky vzájemného ostřelování zatím nejsou kvůli informační mlze úplně jasné. S jistotou však víme, že ani jedna ze stran nepoužila k útoku své nejtěžší zbraně. „Viděli jsme tedy snahu neeskalovat konflikt do větších rozměrů,“ hodnotí Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů. Jeho slova ostatně potvrzují i světová média jako The Guardian či CNN, podle nichž je riziko převrhnutí v totální válku v tuto chvíli prozatím zažehnáno.

Íránská pomsta?

Klid a mír ovšem obyvatele zasažených regionů čeká jen stěží. Libanonské hnutí již dříve avizovalo, že s útoky na Izrael nepřestane, dokud bude probíhat válka v Gaze. Její konec je však v tuto chvíli zatím v nedohlednu.

To, co se stalo, „není konec příběhu,“ vztyčil varovný prst izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že další kroky se zaměří na „změnu situace na severu“. Co si pod tímto výrokem, který předseda vlády v různých variacích opakuje několik měsíců, představit? „Mluví se o tom, že se Izrael na území jižního Libanonu snaží vytvořit bezpečnostní pás a Hizballáh by se v tomto scénáři měl stáhnout za řeku Lítání,“ přibližuje kontext Jan Daniel.

Poslechněte si také: PULS | Na řadě je Hizballáh. Propukne válka mezi Izraelem a Libanonem?

Tento cíl sice ještě splněn nebyl, zato příhraniční oblasti ve velkém opouštějí civilisté. Obce na obou stranách hranice se tak pomalu proměňují ve vylidněné pustiny. Jen v jižním Libanonu si boje podle Jana Daniela už vyžádaly více jak sto tisíc uprchlíků, kteří byli nuceni opustit své domovy. Podobný obrázek se před člověkem otevírá i při pohledu na severoizraelské vesnice.

Severní hranice přitom není jediné místo, odkud může Izrael čekat úder.

Ve vzduchu totiž nadále visí íránská hrozba. Poté, co byl v íránské metropoli zabit šéf palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja, slíbil Teherán Izraeli pomstu. S tou si Írán dává pěkně načas a soudě podle výroků z Teheránu od ní neupouští. Íránská odpověď bude „jednoznačná, promyšlená a přesná,“ řekl v pondělí svému italskému protějšku šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí.

Nad tím, jak přesně bude reakce vypadat, zatím visí otazník. Podle Jana Daniela však Teherán koordinuje v tomto ohledu své aktivity i s libanonským hnutím. Je proto možné, že další část odvety, již slibuje Izraeli Hizballáh, podnikne právě Írán.

Témata: Libanon, Izrael, Válka