Německo částečně legalizovalo marihuanu. Nijak to ale neutlumilo spory mezi politiky a odborníky. Největší opoziční strana CDU tvrdí, že pokud se příští rok vrátí k moci, tak zákon zruší.
Příznivci konopí se o pondělní půlnoci sešli u Brandenburské brány, aby tam přivítali částečnou legalizaci konopí a společně si dali jointa. „Už se nemusíme skrývat,“ poznamenal k tomu Henry Plottke, člen Německého konopného svazu.
Od prvního dubna u sebe mohou mít Němci takové množství, které vystačí až na několik desítek jointů, a mohou si konopí v omezeném množství sami vypěstovat. „Německo je jednou z předních zemí v evropském hnutí za reformu v užívání konopí. Přijalo dalekosáhlou dekriminalizaci, která zahrnuje legální držení konopí nebo možnost si ho pěstovat doma. A také počítá se zavedením marihuanových klubů,“ shrnuje to pro Voxpot Georg Wurth z Německého konopného svazu.
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach z SPD, jenž nyní patří mezi hlavní zastánce částečné legalizace, přitom předvedl obrat o 180 stupňů. Nejprve totiž uvolnění pravidel odmítal, nakonec ale změnil názor a dokonce se nechal vyfotit s konopným lízátkem.
„Marihuana vystupuje z tabuizované zóny. Je to lepší pro skutečnou pomoc při závislosti, prevenci pro děti a mladé lidí a pro boj proti černému trhu,“ napsal na X.
I díky jeho obratu by se z příkladu Německa mohly inspirovat další evropské země, včetně Česka. „Jsem přesvědčený, že další země budou Německo následovat. Celý svět nás nyní sleduje. Dostáváme hodně dotazů z mezinárodního tisku,“ řekl Wurth z Německého konopného svazu.
Představitelé dalších států sledují, jak se Berlínu model postavený na uvolnění pravidel a vzniku marihuanových klubů osvědčí. Například Evropská strana zelených to označila za své „vítězství“. Na sociálních sítích k tomu napsala, že to zasadí ránu „obchodu s drogami“ a u některých lidí zmírní „bolesti a příznaky některých nemocí“. „Doufáme, že zbytek zemí Evropské unie půjde ve stopách Německa,“ doplňují na sociální síti X.
Jak ochránit mladé lidi
O částečném uvolnění pravidel se v Německu debatovalo už několik let. Tamní politici přitom studovali i postup dalších zemí, které v tomto ohledu už mají náskok. Vůbec nejvíce je zaujala Malta. Ta jako první z členů Evropské unie legalizovala marihuanu na sklonku roku 2021.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.