Politika

31. 05. 2024, 12:01

Trump v klepetech? Ne tak rychle. Rozsudek toho zatím mění málo

Matěj Schneider

Bývalý prezident Donald Trump před druhým dnem výpovědi Michaela Cohena u soudu v New Yorku, 25. října 2023 Foto: Shutterstock
Bývalý prezident Donald Trump před druhým dnem výpovědi Michaela Cohena u soudu v New Yorku, 25. října 2023 Foto: Shutterstock

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump byl newyorskou porotou shledán vinným ve věci finančních machinací v průběhu voleb roku 2016. Nikdo teď přesně neví, co se bude dít dál. Jisté ale je, že obě hlavní politické strany jsou plně připraveny zapojit rozsudek do svých kampaní.

„Co se tu stalo, je hanebnost. Šlo o zmanipulovaný proces vedený zkorumpovaným soudcem,“ řekl Trump poté, co vyšel ze soudní místnosti, kde ho právě porota složená z tuctu Newyorčanů shledala vinným. Trump nesouhlasí: „Jsem velmi nevinný muž!“

Slova „zkorumpovaný“ a „hanebnost“ zopakoval během svého krátkého proslovu hned několikrát. Trump takto mluví vždy, ale v chodbě newyorského soudu exprezidentovi chyběla charakteristická energie jeho předvolebních mítinků. Svým příznivcům vzkázal, že nic není u konce a bude dál bojovat.

O moc víc toho v tuto chvíli Trump říct nemohl, protože faktem je, že co bude následovat, neví moc nikdo. Je to historicky poprvé, co byl jakýkoli bývalý americký prezident takto odsouzen – navíc uprostřed probíhající předvolební kampaně.

Porota rozhodla o vině, ale podobu trestu má v rukou soudce Juan Merchan. Ten má rozsudek vynést až 11. července, jen několik dní před republikánským nominačním sjezdem. Trumpovi právníci se rozhodně budou snažit toto datum oddálit, ale není mnoho důvodů si myslet, že jim soudce vyhoví.

Exprezidentovi hrozí za každý ze 34 bodů žaloby teoreticky až čtyři roky vězení. Jakkoliv si ho ale dnes mnozí odpůrci zálibně představují za mřížemi, svá očekávání by měli spíše mírnit. Trump je takzvaný prvopachatel, navíc odsouzený za nenásilný trestný čin.

V takových případech američtí soudci většinou viníky do vězení neposílají. Ostatně věznění jakéhokoliv exprezidenta, který má ze zákona nárok na státní ochranku, by představovalo i velmi choulostivý bezpečnostní a logistický problém.

Nikdo nic neví

Alternativ se soudci Merchanovi nabízí hned několik – od podmínky přes pokuty až po domácí věznění. V následujících týdnech o nich bude jako první soudce, který musí podobný problém řešit, Merchan jistě dlouze přemýšlet.

Trump byl odsouzen v procesu, jenž se týkal pokoutné snahy ovlivnit výsledek voleb roku 2016. Ta měla spočívat především v tom, že takzvané „držhubné“ pro své údajné milenky nevykázal jako výdaj na kampaň.

Případ se tak točil na obtížně prokazatelné nuanci, že se Trump snažil své milostné kauzy ututlat nikoliv z osobních a rodinných důvodů, ale proto, aby nepoškodily jeho prezidentskou kandidaturu.

Právními experty je tento případ považován za nejslabší ze všech čtyř, ve kterých Trumpovi hrozí odnětí svobody. Žalobce o ošemetném obvinění přesvědčil dvanáct porotců. Nemusí se mu ale podařit získat na svou stranu i soud vyšší instance. Exprezident se navíc dozajista bude odvolávat, což samozřejmě potenciální nástup trestu nadále oddaluje – byť podrobnosti opět záleží na bezprecedentních úvahách soudce Merchana.

Přímočaré dopady rozsudku se tak nejvíce projeví v politické aréně. Odsouzení bývalého a zároveň znovu kandidujícího prezidenta představuje historicky nevídanou událost.

Vzhledem k tomu je ale pozoruhodné, jak málo toho soudní verdikt na americkém politickém klimatu mění. Jestli něco, tak jen betonuje obě strany v dávno definovaných pozicích.

Poslouchejte také: Redneck | Začíná sezóna Trumpových soudů. Měl by se exprezident bát?

Od republikánů se dají očekávat přesně takové výroky, jaké Trump vyřkl poté, co vyšel ze soudní místnosti. Budou mluvit o zkorumpovaném liberálním soudci, zpolitizovaném procesu a „honu na čarodějnice“.

Jakýkoli konzervativec, který si dovolí odchýlit se od této linie, bude velmi rychle zdisciplinován. Už se tak i stalo.

Bývalý republikánský guvernér Marylandu Larry Hogan vydal prohlášení o tom, že je třeba respektovat rozhodnutí soudu. Trumpovi blízký republikánský stratég Chris LaCivita ho okamžitě vyhlásil na Twitteru. „Právě jsi ukončil svou kampaň,“ vzkazoval trumpista politikovi, který se letos uchází o zvolení do federálního senátu.

Demokraté si zase budou užívat možnost Trumpa označovat za doslova zločince. Prezident Joe Biden a jeho tým se prozatím v tomto drželi relativně zkrátka. Zjevně se obávali toho, že by podobné výroky hrály do karet republikánským tvrzením o zpolitizovaných soudech, které skáčou, jak Biden píská.

Poté, co padl rozsudek, se jim ale bude těžko odolávat. Mnozí ostatní demokratičtí politici si rozhodně servítky brát nebudou.

V jedné věci měl čerstvě odsouzený Trump alespoň částečně pravdu. „Skutečný verdikt vynese 5. listopadu americký lid a ten ví, co se tu stalo – všichni vědí, co se tu stalo,“ řekl exprezident před soudní místností. Rozsudek mu totiž nebrání kandidovat.

Exprezident věří, že voliči budou vnímat rozsudek jako zkorumpovaný a semknou se za ním. Demokraté doufají, že významné části Američanů bude proti srsti dát svůj hlas trestanci.

V uplynulých měsících se mnoho průzkumů veřejného mínění pokusilo vyvěštit, jestli by rozsudek v některém ze soudních procesů Trumpovi ubral podstatný počet voličů. Jejich výsledky nikdy nebyly jednoznačné. Navíc průzkumy, ve kterých mají respondenti odhadovat svou budoucí reakci na hypotetické události, je třeba brát s notnou rezervou.

Svět se ale nebude muset spoléhat na průzkumy, aby se dozvěděl, jestli jsou Američané ochotní zvolit odsouzeného zločince za prezidenta. V listopadu nám to řeknou sami, přímo ve volebních místnostech. Možná to vlastně nikdy nemohlo být jinak.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Donald Trump, Politika, Soudy, USA