Byznys

23. 04. 2025, 14:17

Trumpova nejistota dopadá i na Česko. MMF zhoršil výhled ekonomiky

Simone Radačičová

Titulka deníku Financial Times s Donaldem Trumpem | Foto: Shutterstock
Titulka deníku Financial Times s Donaldem Trumpem | Foto: Shutterstock

Napětí v obchodních vztazích posiluje obavy o další směřování světové ekonomiky. MMF odhaduje, že hospodářství zemí poroste pomaleji, než se čekalo.

„Vstupujeme do nové éry, kdy se přenastavuje globální ekonomický systém posledních osmdesáti let,“ prohlásil hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Pierre-Olivier Gourinchas při zveřejnění poslední ekonomické prognózy.

Za jeho větou se skrývá jasná narážka na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Od svého příchodu do Bílého domu vypálil několik salv obchodní války, jejíž ozvěny pociťuje celý svět.

Do mezinárodní ekonomiky vnesl Trump především nejistotu: jeden den oznámí zavedení prudkých cel, aby své rozhodnutí jen pár hodin poté pozastavil. 

Cla přitom míří – nebo jimi prezident alespoň hrozí – jak na americké rivaly, se kterými Spojené státy soupeří, tak na blízké a tradiční spojence, například státy Evropské unie.

Nejvýraznější odveta přišla od Číny, která se rozhodla zavést 125procentní přirážku na americké zboží.

Nejistota na finančních trzích, obavy investorů i samotná cla zavedená americkou administrativou tak podle Gourinchase zavádí svět do nového období.

MMF uvádí, že bezprostředním dopadem zvýšení cel bude zpomalení ekonomik po celém světě. Zatímco ještě nedávno počítal s růstem globální ekonomiky v letošním roce o 3,3 procenta, nyní podle jeho odhadů stoupne „jen“ o 2,8 procenta.

Podobné je to i v případě roku 2026. Místo 3,3 procenta má světová ekonomika podle prognózy MMF stoupnout o tři procenta. Horší výhled se tak dotýká všech zemí G7, stejně jako velkých ekonomik typu Číny, Indie, Brazílie nebo Jihoafrické republiky.

Například německá ekonomika, která je z hlediska českého exportu klíčová, bude letos stagnovat, zatímco britská stoupne jen o 1,1 procenta. Čína pak zaznamená nárůst o čtyři procenta, což je o bod méně, než kam čínská vláda cílila.

České hospodářství letos vzroste o 1,6 procenta, což je oproti očekávání výrazný propad. V prognóze z loňského listopadu odhadoval MMF růst až o 2,4 procenta.

Co se týká Spojených států, ještě v lednu MMF počítal s růstem o 2,7 procenta, avšak odhady po Trumpově krocích srazil na 1,8 procenta.

Pierre-Olivier Gourinchas doplnil, že pravděpodobnost recese ve Spojených státech vzrostla z pětadvaceti na čtyřicet procent. „Hlavním rizikem je další eskalace cel a napětí v obchodních vztazích,“ varuje hlavní ekonom MMF.

Simone Radačičová

Více článků od autora