V Německu se už několik týdnů konají demonstrace proti krajní pravici. Vyvolalo je tajné setkání krajně pravicových kruhů ve vile u Postupimi, kde vystoupil rakouský extremista Martin Sellner. Ten hovoří o „otočení migrace“. Kdo je Sellner a jaký je jeho vliv na krajní pravici v Německu?
Pětatřicetiletý Martin Sellner se nedávno vydal na asi dvouhodinovou cestu ze svého rodného Rakouska do bavorského Pasova. Svůj výlet přenášel živě na sociálních sítích a sliboval, že si ve městě kousek od rakouských hranic dá kávu.
Podobná videa mohli němečtí politici sledovat jen se zvednutým obočím a náznakem nesouhlasu. Sellner je totiž lídrem Rakouského identitářského hnutí a nedávno se dostal přímo do středu skandálu kolem tajného setkání krajně pravicových kruhů v luxusní vile u Postupimi.
Čtěte také: Neutralita je jedním ze základních mýtů, na nichž Rakušané staví svoji identitu, říká vídeňský historik
Německé úřady nyní zvažují, že tomuto pravicovému extremistovi dají zákaz vstupu do země. I proto se Sellner vydal na provokativní výlet do Pasova, který vyvrcholil krátkým zastavením německých policistů, jenž ho nechali projet. Sellner na to zareagoval dalším ze svých videí na sociálních sítích, kde sarkasticky poděkoval kancléři Olafu Scholzovi a ministryni vnitra Nancy Faeser.
Pro Rakušana, který pochází z městečka Baden poblíž Vídně, by takový zákaz ostatně nebyl žádnou novinkou. Už dnes totiž nesmí vkročit na území USA ani Velké Británie. Kdo je muž s pronikavýma tmavýma očima, který zaplňuje titulky německých novin?
Nová uhlazená fasáda
Sellner se snaží vystupovat jako nová, navenek atraktivnější tvář krajní pravice. Často nosí upnutá trička, úzké džíny a módní brýle, na fotkách působí uhlazeně. Dost možná byste ho odhadli na méně než jeho skutečných 35 let. Napůl sympaťák z korporátu, napůl intelektuál a možná by se dalo říct i „hodný hoch“.
„Představuje novou generaci krajně pravicových aktivistů, kteří se umí dobře prezentovat. Dostali se daleko od klasického image krajně pravicových příznivců s oholenou lebkou, tetováním, koženým bomberem a vytetovaným hákovým křížem na paži,“ komentoval to Gilles Ivaldi, odborník na krajní pravici z francouzské vysoké školy Sciences Po.
Když mu bylo 17 let, společně se svým kamarádem nakreslili svastiku na synagogu.
Stejně jako Sellner vystupuje také jeho manželka Brittanny Pettibone, kalifornská bloggerka a múza americké krajní pravice, jež má na YouTube 175 tisíc sledujících. Také ona působí uhlazeně, je vždy pečlivě namalovaná a učesaná. V tom vidí Ivaldi také politickou taktiku – zakrýt všechny symboly a znaky tradiční krajní pravice.
Čtěte také: Pučisté v Německu: „zmatený“ princ, vzhlížení k Rusku i zrada armádních elit. A česká paralela?
Sellner sám o sobě tvrdí, že je vlastenec a demokrat. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že to je jen pečlivě vybudovaná image, za kterou se skrývá něco jiného, výbušnějšího.
„To, jak působí, se sice změnilo, ale vzkaz, který vysílají, je stále rasistický,“ řekl k nástupu nové krajní pravice před časem Peter Neumann, ředitel Mezinárodního centra pro studium radikalizace při King’s College v Londýně. „Používají přátelský, progresivní jazyk, ale obsah je stále stejný,“ dodal k tomu.
Neonacismus? Jen „hříchy mládí“
S neonacismem se Sellner zapletl jako náctiletý. Tehdy ho výrazně ovlivnili lidé, kteří popírají hrůzy holocaustu. Když mu bylo 17 let, společně se svým kamarádem nakreslili svastiku na synagogu. Podle policistů, kteří to následně vyšetřovali, oba mladíky rozčílila zpráva o odsouzení britského historika Davida Irvinga, který relativizuje a zlehčuje holocaust.
O několik let později se dostal na vysokou školu, kde studoval filozofii a právo. Postupně se od neonacismu distancoval a své dřívější prohřešky označuje za „hříchy mládí“.
Tato malá krajně pravicová galaxie na internetu je vlivná v tom smyslu, že přináší a poskytuje nápady a témata stranám, které jsou vlivné a v popředí.
Sellner nakonec dokončil „jen“ filozofii, práva nedostudoval a místo toho se rozhodl vstoupit do politiky. V roce 2012 založil krajně pravicové Rakouské identitářské hnutí.
To sází na jinou a novou taktiku, jak si získat pozornost. Paradoxně se přitom inspiruje například u Greenpeace a dalších organizací na ochranu životního prostředí. A jak přesně to vypadá? Například v roce 2016 členové německého identitářského hnutí, se kterým Sellner úzce spolupracuje, vyšplhali na Braniborskou bránu v samém centru Berlína a rozvinuli tam obrovský transparent vyzývající k zajištění lepší ochrany hranic. „Bezpečnější hranice – bezpečná budoucnost“, stálo na něm.
Sellnerovo hnutí se hlásí ke konspirační teorii „velké výměny“. Podle ní si elity vytvořily plán, jak nahradit evropskou „bělošskou“ populaci migranty především z Afriky. K teorii se hlásí třeba francouzský krajně pravicový politik Éric Zemmour, který vytvořil stranu Reconquête, tedy volně přeloženo Znovudobytí, a předloni se neúspěšně pokoušel o Elysejský palác.
Čtěte také: Éric Zemmour: Fašista v mezích zákona slibuje Francouzům ztracenou slávu
Rakouské identitářské hnutí má nyní asi 500 až 600 členů. Sellner se ale může těšit z relativně velkého počtu příznivců na některých sociálních sítích, třeba na Telegramu, zatímco na YouTube, Facebook nebo X má zakázaný přístup.
„Tato malá krajně pravicová galaxie na internetu je vlivná v tom smyslu, že přináší a poskytuje nápady a témata stranám, které jsou vlivné a v popředí,“ komentoval to expert na krajní pravici Ivaldi.
Sellner byl podle serveru Antifa.cz v kontaktu také s českým hnutím Generace identity, které vzešlo z místního neonacistického prostředí. Na jeho pozvání pak nejméně dvakrát přijel do Prahy.
Vazby na teroristu z Christchurch i AfD
Kolem Sellnera se ale v minulosti kvůli napojení na radikály ze zahraničí objevily i závažnější otazníky. V roce 2019 vyšlo najevo, že rok předtím dostal finanční podporu ve výši 1500 eur od pravicového extremisty, Australana Brentona Tarranta.
Ten v jednom z největších teroristických útoků krajní pravice ve 21. století zaútočil na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, což si vyžádalo 51 obětí. Své řádění vysílal živě na Facebooku. Je vůbec prvním člověkem, který byl v zemi odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.
Sellner původně tvrdil, že s Tarrantem byl jen ve velmi omezeném kontaktu – za zmíněnou částku mu podle svých slov poslal jeden děkovný e-mail. „Dal mi štědrý dar a já mu poděkoval. Nic víc,“ řekl k tomu Sellner.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.