Konflikty

14. 11. 2024, 15:57

Ukrajina vlastnící jaderné zbraně? Možné, ale nerealistické

Simone Radačičová

Radioaktivní značka | Foto: Shutterstock
Radioaktivní značka | Foto: Shutterstock

Ukrajina odmítla zprávu, že by během krátké doby mohla vyrobit jaderné zbraně. Jaké jsou její reálné možnosti?

Britský deník The Times přišel se zdánlivě senzační zprávou: pokud nově zvolený americký prezident Donald Trump stáhne veškerou vojenskou pomoc, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout vlastní jaderné zbraně.

Zpráva vychází z dokumentu vypracovaného údajně Ukrajinským institutem pro strategická studia. Toto vládní výzkumné středisko funguje jako poradní úřad jak pro prezidentskou kancelář, tak pro Národní bezpečnostní a obrannou radu Ukrajiny.

„Není nemožné, že by Ukrajina mohla vyrobit jaderné zbraně,“ říká pro Voxpot Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií na FSV UK. Připomíná, že na světě jsou desítky zemí, včetně České republiky, které mají v případě politického rozhodnutí a značných investic do potřebné infrastruktury kapacitu jaderné zbraně vyrobit.

„Problém je ve tvrzení, že je Ukrajina schopná něco takového provést v řádu několika měsíců. To je naprosto nerealistické,“ zdůrazňuje Smetana.

Jako Fat Man

„Země by byla schopna rychle vybudovat základní zařízení z plutonia s podobnou technologií, jako měla bomba Fat Man, která byla svržena na Nagasaki v roce 1945,“ píše se podle The Times ve zprávě ukrajinského institutu.

„Vytvořit jednoduchou atomovou bombu –  jako to udělaly Spojené státy v rámci Projektu Manhattan – by o osmdesát let později nebyl složitý úkol,“ doplňuje článek.

Ukrajina má stále devět funkčních jaderných reaktorů a může se pochlubit také zkušenostmi v oboru, jakkoli se v roce 1996 vzdala třetího největšího jaderného arzenálu na světě. Země by tak podle zprávy v The Times mohla využít k výrobě bomby plutonium získané z vyhořelých palivových tyčí.

Čtěte také: Posily od Kima. Jak zasáhnou Severokorejci do války na Ukrajině?

Na zprávu okamžitě zareagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí, které tvrzení Timesů razantně odmítlo. „Ukrajina se zavázala dodržovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Nevlastníme, nevyvíjíme ani nemáme v úmyslu získat jaderné zbraně,“ napsal na sociální síť X mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj.

Michal Smetana doplňuje, že vybudovat nejzákladnější jaderný arzenál není snadná věc ani pro stát, který by postupoval v relativním klidu. „A už vůbec ne v otevřeném válečném konfliktu, kdy jsou podobná zařízení terčem pravidelných raketových útoků,“ připomíná pro Voxpot.

Podle něj je tak nemožné, že by Ukrajina dokázala tyto zbraně vyrobit nejen rychle, ale i tajně – všechna její jaderná zařízení a štěpný materiál jsou pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ukrajině neschází vyhořelé palivo, ale postrádá zařízení, které chemicky separuje z jaderného odpadu plutonium. Vybudovat ho přitom běžně trvá několik let.

Kyjev má vedle plutonia i zásoby uranu, ale ne obohaceného. „Ukrajinci by museli vybudovat zařízení na obohacení uranu na vyšší čistotu,“ vysvětluje Smetana.

„Standardně to trvá roky, ve zrychleném režimu by se to dalo uspíšit. Je ale nerealistické, aby něco takového Ukrajina udělala v řádu měsíců,“ uzavírá.

Simone Radačičová

Více článků od autora