Na frontě bojuje stále více žen. Konečně mohou plnit stejné funkce jako muži, stále však řeší mnohé výzvy. Sexuální obtěžování jim hrozí od Rusů i vlastní armády… Voxpot přeložil článek Anastasie Čupis a Olivery Simić pro BIRN.
Po začátku ruské agrese v únoru roku 2022 se k ukrajinské obraně dobrovolně přidalo více než 11 000 žen. „Už od prvního dne přicházely do teritoriálních náborových středisek. Stejně jako muži čekaly ve frontách, aby mohly bránit vlast,“ řekl 22. června generálporučík Serhij Najev, velitel Spojeného operačního štábu Ozbrojených sil.
Jako žena nemůžete dělat chyby. Mnohem víc než muži musíte dokazovat, že na to máte.
Některé uchazečky se ujaly těch nejnebezpečnější rolí. Staly se z nich kulometčice, ostřelovačky, tankistky nebo střelkyně z granátometů a minometů. A s příchodem roku 2023 nejméně 600 žen vyjádřilo přání připojit se k Ofenzivní gardě. Osm nových útočných brigád má za úkol vytlačit ruské jednotky z okupovaných částí země.
Žen přibývá, výzvy zůstávají
Ozbrojený konflikt na východní Ukrajině vypukl začátkem roku 2014 po ruské anexi Krymu. Tehdy pro ozbrojené síly pracovalo 49 926 žen, z toho 16 557 vojaček a 33 369 civilistek.
Jejich celkový počet se k letošnímu březnu, tedy rok po invazi, vyšplhal na 60 538. Bojů se účastní 42 898 z nich, což je oproti roku 2014 dvou a půl násobný nárůst. Důstojnic je šestkrát víc, konkrétně 7 416.
Od 24. února 2022 do 1. srpna letošního roku, kdy BIRN tento článek zveřejnil, zemřelo ve válce 106 žen. Ukrajina bude potřebovat víc bojovnic, aby zvládla odrážet ruské útoky. Nadále ale budou čelit jiným výzvám než jejich kolegové, kteří si na jejich přítomnost zvykají jen pomalu, stejně jako veřejnost.
Čtěte také: Západ zmrazil ruské rezervy za stovky miliard dolarů. Dostane je Ukrajina?
„Jako žena nemůžete dělat chyby. Mnohem víc než muži musíte dokazovat, že na to máte. ‚Je to jen holka,‘ myslí si ostatní,“ popsala Šarlotta Chmelnycka. Šestadvacetiletá nadporučice získala magisterský titul v oboru veřejná správa, předtím studovala politologii. Nyní je příkladem měnícího se charakteru ukrajinské armády, kde ženy zastávají funkce, které byly dřív vyhrazené mužům.
Velká reforma z roku 2018
Ženy sloužily v ozbrojených silách od doby, kdy Ukrajina v roce 1991 získala nezávislost. Jako za SSSR odešly do vojenského areálu spolu se svými manželi a otci. Působily tam coby administrativní pracovnice, sekretářky nebo jiný civilní personál.
Postupem času však počet vojaček neustále rostl, a to hlavně v důstojnickém sboru. Mezi lety 2001 a 2006 se podíl důstojnic zvýšil z 0,7 na 2,25 procenta. V některých mužích to vyvolávalo nevraživost. Z velké části to způsoboval fakt, že sami nechtěli zastávat hůře placené pozice.
Radikální změnu přineslo až 6. září 2018 a novelizované vojenské zákony.
V roce 1994 se ženy mohly ucházet jen o omezené množství „typických“ pozic. Sociální stigma je nutilo pracovat jako zdravotnice, administrátorky nebo logistická podpora. Mohl za to i nedostatek uchazeček vyškolených pro vysoce kvalifikovaná zaměstnání.
Za sovětské éry většinou studovali IT, technologické nebo vědecké obory chlapci. Dívky mířily na pedagogiku, medicínu, mohly se zajímat o lehký průmysl nebo potravinářství. Většina z nich proto v armádě plnila málo placené „ženské“ práce.
Do června 2016 se pro vojačky otevřelo 62 bojových pozic. Avšak radikální změnu přineslo až 6. září 2018 a novelizované vojenské zákony. Přibylo šest dodatků k Předpisu o interní službě Ozbrojených sil a zákon „O vojenské povinnosti a vojenské službě“.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.