Konflikty

20. 02. 2024, 06:03

Ukrajinští speciálové loví v Súdánu wagnerovce. Jak Kyjev proniká do Afriky?

Filip Brychta

Ukrajinští vojáci / Foto: paparazzza / Shutterstock

Boje ukrajinských vojáků s těmi ruskými se neodehrávají jen na Ukrajině. Kyjev vyslal speciální jednotky i do Afriky, kde cílí na ruské žoldáky z Wagnerovy skupiny. Podkopat ruskou pozici na kontinentu se pokouší i jinými způsoby.

Nedávno server Kyiv Post zveřejnil nahrávku, na níž příslušníci speciálních jednotek ukrajinské bojové skupiny Timur – spadající pod Hlavní zpravodajskou správu (HUR) – vyslýchají zajaté žoldáky.

Na videu jsou tři muži svlečení do půl těla, s rukama svázanýma za zády a žlutou páskou přes oči. Dva z nich jsou nejspíš naverbovaní Afričani, třetí, kterého ukrajinský voják vyslýchá, mluví rusky.

„Jaká je vaše jednotka?“ ptá se člen ukrajinských speciálních jednotek.

„Wagnerova skupina.“

„Jak ses dostal sem do Súdánu?“

„Jeli jsme přes Středoafrickou republiku do Chartúmu.“

„Co bylo cílem?“

„Svrhnout místní vládu,“ odpovídá žoldák bez zaváhání.

Na dalších záběrech si příslušníci skupiny Timur prohlížejí vojenská auta. Jedno nákladní vozidlo vykazuje jasné známky boje a na sedadle spolujezdce je tělo. Ukrajinský voják leze dovnitř a vytahuje znak wagnerovců.

Čtěte také: Rusko hledá africké přátele. Za odměnu nabízí zbraně, moc, vraždění a znásilňování

Množí se tak důkazy, že ukrajinští vojáci provádí v Africe tajné operace. Jejich hlavním cílem jsou právě žoldáci ruské Wagnerovy skupiny. O ukrajinských akcích se pak mluví hlavně ve spojitosti se Súdánem.

Už dříve se objevila například videa sebevražedných dronů, které útočí podobným způsobem, jako to dělají Ukrajinci na evropských bojištích. V Africe ale míří na súdánské Síly rychlé podpory (RSF). Ty totiž podle dostupných informací získávají pomoc od Wagnerovy skupiny.

Právě útoky drony jsou pak podle experta na africké mezinárodní vztahy Ueliho Staegera z Amsterdamské univerzity pro Ukrajinu výhodné. „Za cenu velkých lidských ztrát vyvinuli styl levné a vysoce účinné války s drony, jež mohou lehce exportovat i jinam,“ říká Voxpotu.

Kyjev by se neměl na Afriku dívat jako na pouhý blok hlasů v OSN. Měl by se na kontinent zaměřovat s vědomím jeho obrovského potenciálu.

Samotné nasazení vojáků daleko od hlavních bojišť je podle něj zajímavé, neboť se tak děje v době, „kdy úsilí Ukrajiny na domácí východní frontě ztrácí na dynamice, jde-li o lidské zdroje, vojenský materiál a morálku“.

Náznaky, že v Súdánu působí ukrajinské speciální jednotky, se pak objevují už od minulého roku, kdy tamní válka vypukla. Objevila se například videa mužů s odstřelovacími puškami, o kterých některé zdroje tvrdily, že patří k ukrajinské armádě.

Snímek z videa, na kterém jsou k vidění ukrajinští vojáci v Súdánu / Zdroj: Telegram

Jelikož ale podobná videa získávají média od zaměstnanců ukrajinské armády nebo zpravodajských služeb, může jít hlavně o pokus ovlivňovat veřejné mínění. I proto se k podobným materiálům přistupuje velmi obezřetně.

Investigativnímu serveru Bellingcat se podařilo určit polohu jednoho z natočených odstřelovačů. Novináři potvrdili, že se nacházel poblíž města Omdurmám, které sousedí s hlavním městem Súdánu Chartúmem. V zemi podle nich vznikla i videa útočících dronů.

A k tomu, že za útoky na vojáky RSF a wagnerovce stojí Ukrajinci, se přiklání i CNN. Jí analyzované nahrávky zachycují útoky, které přišly jen dva dny poté, co Wagnerova skupina svým súdánským spojencům zprostředkovala konvoj plný zbraní. Podle satelitních snímků se jednalo o více než sto vozidel.

Po zveřejnění těchto informací reagoval mluvčí HUR Andrij Jusvo klasicky: „Nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit“. Nicméně Ukrajina si je významu Afriky v diplomacii a geopolitice po ruské invazi stále více vědoma. Snaží se proto s Ruskem „bojovat“ na tomto kontinentu i jinými způsoby. 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.