Politika

05. 11. 2024, 08:06

Umí průzkumy předpovědět vítěze amerických voleb? Letos se více věřilo sázkovým kurzům

Matěj Schneider

Trička podporující Kamalu Harris nebo Donalda Trumpa | Foto: Koapan/Shutterstock
Trička podporující Kamalu Harris nebo Donalda Trumpa | Foto: Koapan/Shutterstock

Spojené státy jdou dnes k prezidentským volbám. Jejich výsledek se dopředu snažilo předpovědět nespočet průzkumů veřejného mínění. Proč je k jejich výsledkům tolik lidí skeptických? Jaké mají průzkumy úskalí? A jsou sázkové kurzy přesnější?

Všichni by chtěli předem vědět, kdo vyhraje letošní prezidentské volby v USA. Průzkumy ale ve volbách 2016 a 2020 podcenily výsledky Donalda Trumpa – v prvním případě zcela zásadně, ve druhém už to na jeho výhru nestačilo. 

O dva roky později ve volbách do Kongresu mnoho lidí očekávalo republikánskou vlnu vítězství, která nenastala. I proto jsou při letošních volbách všichni kromě samotných kampaňových týmů s predikcemi velmi opatrní.

A tím spíš platí, že z průzkumů vychází v posledních týdnech velmi těsné výsledky.

Nate Silver, jeden z nejznámějších datových analytiků a zakladatel ceněného agregátoru průzkumů 538, si v komentáři pro The New York Times stěžoval, jak frustrující je s takto těsnými průzkumy nakládat. A jaká otrava je dokola odpovídat lidem na otázku, kdo letošní volby může vyhrát, že je to padesát na padesát.

„Můj instinkt říká Donald Trump. A hádám, že to platí i pro mnoho znepokojených demokratů. Nemyslím ale, že byste měli přikládat jakoukoli hodnotu něčímu instinktu – včetně toho mého,“ přiznává se Silver s varováním.

Malá statistická odchylka stačí, aby Harris nebo Trump s přehledem vyhráli.

V textu upozorňuje, že ve chvíli, kdy jsou průzkumy takto těsné, stačí malá statistická odchylka tím, či oním směrem, aby ve skutečnosti Harris, nebo naopak Trump vyhráli s přehledem. „Podle mého modelu je zhruba šedesátiprocentní šance, že jeden z kandidátů získá alespoň šest ze sedmi států, o které se bojuje,“ uvádí Silver.

„Průměrný předvolební průzkum se od výsledků liší o pět procent. Dokonce i agregátory průzkumů se v průměru liší o téměř tři procenta,“ doplňuje pro Voxpot Lakshya Jain, šéf webu Split Ticket zaměřeného na datové volební analýzy. Lidé podle něj od průzkumů očekávají příliš.

Všechno je jinak

Autoři a autorky průzkumů jsou ve velmi nezáviděníhodné situaci. Při své práci musejí vycházet z kontinuity předchozích voleb, a ty byly v letech 2016 a 2020 velmi specifické.

V roce 2016 slavně podcenily Trumpovy šance. Ne o mnoho, ale výsledek byl velmi viditelný a přispěl ke kolektivnímu šoku v povolebních dnech.

Poslouchejte také: Redneck & Beneš | Návod k sledování amerických voleb: jaké státy rozhodnou?

Volby roku 2020 zase představovaly bezprecedentní záležitost kvůli probíhající pandemii koronaviru. Ta zásadně překopala volební návyky desítek milionů Američanů, kteří v těchto volbách mnohdy poprvé volili korespondenčně.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora