Byznys

24. 07. 2024, 08:31

Jak se v 90. letech stíhala finanční kriminalita? Prakticky nijak. Nevěděli jsme jak na to

Vojtěch Boháč

Václav Láska Foto: Voxpot

Jak se v 90. letech stíhalo uplácení, tunelování nebo rozkrádání státního majetku? Prakticky nijak. Policistů na to bylo málo a žalostně jim scházely informace i schopnosti, BIS byla bandou diletantů a podnikatelé vždy o stovky kroků napřed. Tak popisuje situaci při vzniku českého kapitalismu host aktuálního dílu Bulletproof a bývalý finanční kriminalista Václav Láska.

Kdybyste v 90. letech chtěli podnikat čistě a mravně, tak jste neměli vůbec šanci, nebyli byste konkurenceschopní, shrnuje Láska své vidění doby, kdy pracoval jako mladý vyšetřovatel finanční kriminality v prostředí, ve kterém byla politika a byznys nerozlučitelně spojené.

„Jako policajti se na to dívali tak, že veškerá politická garnitura je s tím podnikatelským prostředím spojena naprosto pevně a brali jsme to jako fakt, kterému se nejde postavit,“ popisuje s tím, že osobně znal množství případů, kdy například politici vydělávali na obchodech s akciemi prostě díky tomu, že měli informace, které jiní neměli.

„Když mi nadřízený řekl, že na něčem nebudu dělat, dal jsem to novinářům,“ popisuje Václav Láska vztahy policie a novinářů v době, kdy fungoval jako finanční kriminalista. Teď už se na úniky z policejních spisů dívá kriticky, stejně jako na velké množství metod, které používal dřív.

„V jednom případě jsem třeba věděl, že svědek je alkoholik, tak jsem během výslechu vytáhl flašku a opil jsem ho. Dnes bych za to byl vyhozený a dostal podmínku,“ směje se s tím, že tohle už je naštěstí promlčené.

Bavili jsme se o tom, jak vznikl český kapitalismus, jaké možnosti měli policisté, kteří stíhali největší rozkrádačky i o vztahu policistů a novinářů. Poslechněte si celý díl Bulletproof.

Máte raději audio?

Vojtěch Boháč

Více článků od autora