"Hegemonie západu končí, přichází doba chaosu a fragmentace," říká profesor politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Pavel Barša v podcastu Bulletproof. Bavili jsme se o proměně mezinárodního řádu, nástupu národně-konzervativních hnutí ve světě i válce v Gaze.
„Moje generace žila v naivním přesvědčení, že jediný problém je politická moc. Úplně jsme zapomněli na to, že stejný problém je akumulace ekonomické moci,“ vysvětluje Barša s tím, že ekonomická moc sice jedná nepřímo, ale jakmile je rozdíl v bohatství tak velký jako dnes, tak se z hrstky bohatých stávají diktátoři.
Liberálové podle něj často mluví o tom, že je třeba vzdělávat ty hloupé lidi, kteří jsou manipulováni a volí proto SPD nebo Babiše. Jenže ti lidé dobře vědí, jaké mají životní problémy, že nemůžou vyjít s penězi nebo nemají tolik příležitostí, jako lidé z center velkých měst.
A v tom přichází například Marine Le Pen a slibuje, že je ochrání před vším zlem, které přichází z vnějšího světa a oni na to slyší, říká profesor. Předvojem podobných sil podle něj byla právě postkomunistická Evropa.
„V roce 2015 jsme se během migrační krize stali z žáků učiteli. Část politiků se začala považovat za předvoj obrody západu, který nebude dělat ty chyby, jako on,“ vysvětluje v aktuálním díle podcastu Bulletproof Barša.