Politika

14. 07. 2024, 08:44

Už teď se píší dějiny: Z Trumpa je superhrdina, Biden prohrál

Jan Beneš

Trump zvedá pěst poté, co byl zasažen do ucha. Zdroj: CNN

Šokující, přelomové, ukazující na polarizovanou Ameriku, kde se politické násilí stalo realitou. Byl spáchán atentát na republikánského kandidáta na prezidenta, Donalda J. Trumpa. Co bude dál?

Donald Trump se teprve rozehříval na jednom z posledních předvolebních shromáždění před nadcházejícím republikánským nominačním sjezdem v Milwaukee, když se ozvala střelba. Exprezident šel hned k zemi. Za zvuku výstřelů se chtěl na vyvýšeném pódiu skýt.

Když se za chvíli znovu objevil v záběru kamer, už jej obklopovali agenti tajné služby a snažili se ho urychleně dostat z pódia do připraveného SUV. I přes jejich těla ze všech stran chránící Trumpa před dalším zásahem bylo vidět, že je kandidát zraněný a krvácí mu pravé ucho.

V tu chvíli několikrát zvedl do vzduchu zaťatou pěst na znamení toho, že je pořádku, bude dál bojovat a nikdy se nevzdá. Byl si vědom toho, že se pokus o atentát může stát momentem, který zvrátí volební souboj o Bílý dům v jeho prospěch?

Potlači kritiku, přinést hesla

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta poprvé v roce 2015. Od té doby přinesl do americké politiky záplavu emocí, které umí rozdmýchávat do krajnosti. Díky nim dokáže mobilizovat voliče a dostávat svou osobu do médií. I jeho politický program dlouhodobě nenabízí konkrétní politické kroky, ale právě emoce, často hněv a zášť, volání po pomstě i násilí.

Na sjezdu v Milwaukee se Trump bude chtít ukázat a dát tak na odiv svoje hrdinství.

V průzkumech veřejného mínění se od dob jeho nástupu do Bílého domu dokonce opakovaně ukazuje vzrůstající tendence, kdy nezanedbatelná část Američanů považuje politické násilí za legitimní nástroj politického boje, pokud by to vedlo k „záchraně Ameriky.“ Mezi stoupenci násilí jsou přitom zastoupeni jak Trumpovi příznivcu, tak i jeho odpůrci. Střelba na shromáždění v Pennsylvánii tak zapadá do atmosféry, kterou Trump pomohl přinést do americké politiky.

Není to poprvé, co se v USA střílelo na prezidentského kandidáta. Různých útoků na prezidenty, exprezidenty i prezidentské kandidáty, si země zažila více než desítku. Jen ve 20. století to bylo hned třikrát. V roce 1912 se střílelo na Theodora Roosevelta, v roce 1968 na Roberta Kennedyho (bratra zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho a otce současného nezávislého uchazeče o Bílý dům, Roberta Kennedyho, Jr.) a v roce 1972 si zažil útok také segregacionista a bývalý guvernér státu Alabama George Wallace.

Politické násilí tak není pro Spojené státy ničím novým. Připomenout lze i střelbu na republikánské kongresmany při baseballovém tréninku v roce 2017 nebo útok na manžela bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi z roku 2022.

Sjezd bez programu a možná i bez zbraní

Střelba v přímém přenosu tradičních i online konzervativních médií před nominačním sjezdem je ale novinka, které samozřejmě bude mít zásadní odezvu v předvolební kampani. Pro začátek republikánská strana nejspíš změní bezpečnostní opatření na sjezdu, kdy původně chtěla alespoň v některých částech areálu umožnit nošení střelných zbraní. A je otázka, zda se Donald Trump zotaví ze zranění dostatečně rychle, aby se na sjezdu ukázal.

Nejspíše se ale v Milwaukee bude chtít ukázat. Bude moct dát na odiv svoje hrdinství – fotografie s jeho zakrváceným uchem a obličejem i zvednutou zaťatou pěstí, s americkou vlajkou v pozadí už se nyní zapsala do dějin a z médií jen tak nezmizí.

Čtěte také: Za Trumpa i Orbána! Jak vznikla americko-maďarská konzervativní láska?

Trump zřejmě bude chtít svézt na vlně patriotismu a vytěžit linku, že pro Ameriku a její pravé hodnoty položí třeba i vlastní život. Bude z něj zkrátka superhrdina.

Nominační sjezd měl být tak jako tak oslavou Donald Trumpa a trumpismu. Cílem bylo ukázat stranu sjednocenou za kandidátem, který čelí několika žalobám, je odsouzeným zločincem a sexuálním násilníkem.

Po pokusu o atentát se ale strana sjednotí způsobem, jako málokdy předtím. Jakákoliv kritika Trumpa bude potlačena a rovněž politický program strany – už tak letos nesmírně krátký a vágní – se ještě více zjednoduší na pár hesel o podpoře nového amerického hrdiny.

Mučedník za americký lid

V době vzniku tohoto článku už někteří republikánští politici na sociální síti X obviňují prezidenta Bidena z vyhrocené rétoriky vedoucí k útoku na Trumpa. Podobných tvrzení se nyní nejspíše objeví více a je možné, že přijdou i přímo z Trumpova tábora.

Může to podtrhnout exprezidentova slova, že je na něj veden politický hon a že jsou ke zničení jeho kariéry a kandidatury dokonce zneužívány americké instituce. Jeho sebestylizace do mučedníka za nevyslyšený americký lid, kterého se snaží demokraté dlouhodobě umlčet, bude mít ještě silnější náboj.

Může se samozřejmě rozvinout i jiný scénář a Trumpova rétorika může být nakonec umírněná. Nedávný útok na slovenského premiéra Roberta Fica a politické i mediální dění po něm však mnoho nadějí, že by napadený politik nevyužil podobnou příležitost do krajnosti, neposkytují.

Biden prohrál

Nakonec je třeba zmínit, co to celé znamená pro obhajujícího Joea Bidena. Hlasy ve straně volající po jeho odstoupení z boje o Bílý dům nyní zřejmě aspoň na čas oslabí. Situace si žádá klid a rozvahu, nikoli unáhlená rozhodnutí a chaos. Současný prezident bude muset ukázat, že to chápe. A demokraté mu budou muset pomoct. Hlavně tím, že se opět jednotně postaví za něj a za jeho kandidaturu.

Je dost dobře možné, že atentát na Trumpa byl rozhodujícím momentem v letošních prezidentských volbách, které tak Biden už teď prohrál. Obraz hrdiny a mučedníka otupí jakékoli kritické hlasy uvnitř demokratů i v rámci republikánské strany. Soucit s Trumpem a hněv vůči starému prezidentovi, pod jehož vedením země se tento incident odehrál, přehluší cokoli, co ještě může stávající prezident a jeho strana voličům nabídnout.

Čtěte také: Bílý dům chce zarazit řeči o prezidentově stáří. Kdo Bidenovi radí?

Letošní volby byly ještě před atentátem na Donalda Trumpa rekordní a historické v mnoha ohledech. Kandidují proti sobě extrémně staří, nesmírně neoblíbení uchazeči a jeden z nich má na krku obžaloby a různé pokusy o zvrácení výsledku voleb.

Atentát do souboje ale vnesl zcela nový prvek politického násilí. Teď se uvidí, jak na něj americká společnost zareaguje a jak jej vyhodnotí američtí voliči. Už nyní se totiž píšou dějiny.

Témata: Biden, Atentát, Trump, USA, Volby