Politika

01. 05. 2024, 13:15

„Už to není jen o Izraeli a Palestině.“ Policie v NYC zatkla stovky protestujících

Jolana Humpálová

Propalestinský tábor na City College of New York, kde NYPD také zasahovala / Shutterstock/Alfonso Lozano del Rey

Na Columbia University v New Yorku protestují studenti a studentky dva týdny. Postavili si tam stany, zabrali budovu a volají po příměří v Pásmu Gazy i po tom, aby jejich alma mater ukončila investice spojené s Izraelem. Už podruhé na ně vedení zavolalo těžkooděnce, kteří v noci z úterý na středu zatkli desítky lidí.

Redakce po 19. hodině aktualizovala počet zatčených v New Yorku, podle nových informací nešlo o desítky, ale stovky osob.

„Vyklízíme to tu,“ křičeli těžkooděnci newyorské policie (NYPD) při příchodu k zabarikádovanému vchodu univerzitní úřední budovy. Hamilton Hall, osmipatrovou neoklasicistní stavbu, protestující obsadili o necelý den dříve v rámci skoro dva týdny trvajícího protestu.

Autonomní skupina protestujících podle vyjádření Columbia Students for Justice in Palestina přejmenovala budovu na „Hind’s Hall“. Podle šestileté dívky, která v Gaze zemřela při jednom z izraelských útoků.

Na kampus prestižní Columbia University na horním Manhattanu dorazily stovky policistů a policistek – v rukách obušky, na hlavách helmy. Přišli na pozvání univerzitního vedení, které v úterním prohlášení uvedlo, že tím chtělo „opět nastolit bezpečí a řád v naší komunitě“.

„Jsem si velmi jistý, že studentstvo bude v tomto hnutí pokračovat – i po vší brutalitě, která je vůči němu namířena.“

NYPD v noci z úterý na středu zatkla okolo 120 lidí z řad studentstva, proti kterému použila zábleskové granáty – a podle protestujících i slzný plyn a tasery, což policie odmítla.

Videa a fotografie na sociálních sítích ukazují například osobu ležící tváří k zemi, které jeden policista drží nohy a druhý zády k fotoaparátu pravděpodobně nasazuje umělohmotný stahovací pásek na ruce, který policie používá jako pouta. Policie také využila obrněné vozidlo, aby se pomocí výsuvného žebříku dostala do druhého patra obsazené budovy.

Na dalším videu se těžkooděnci snaží roztrhnout lidský řetěz, který před obsazenou budovou protestující (včetně vyučujících na univerzitě) vytvořili. Situace na záznamu je chaotická, ze všech stran se ozývá křik, policie tahá po zemi demonstranty, kteří nechtějí blokádu povolit. V jeden moment se ze schodů kutálí protestující, kterému na pomoc přibíhají další studenti a studentky zahalení do kefíji.

„Na tohle se nezapomene,“ okomentovala situaci pro list The Guardian Sophie, která se protestu zúčastnila. „Už to není jen otázka Izraele a Palestiny. Teď je to otázka lidských práv, svobody projevu i studentstva Columbie,“ dodala.

Univerzita nevyjde vstříc požadavkům

K nočnímu zátahu na protestující došlo po dvou týdnech od první takové operace, kdy NYPD zatkla přes stovku lidí, kteří obsadili trávník před hlavní knihovnou. Následovaly další protesty a za stupňujícího se napětí dalo vedení demonstrantům ultimátum, aby kampus vyklidili. To vypršelo v pondělí, studentstvo jej v potaz nevzalo.

Vedení pak napsalo v prohlášení: „Poté, co se univerzita v noci dozvěděla, že Hamilton Hall (protestující) obsadili, zdemolovali a zablokovali, nezbylo nám nic jiného. Pracovníci veřejné bezpečnosti CU byli vytlačeni z budovy a jednomu členovi našeho týmu pro zařízení bylo vyhrožováno. Nebudeme riskovat bezpečnost naší komunity ani možnost další eskalace.“

Dalším z argumentů je i ten, že „obsazení budovy vedli jedinci mimo univerzitu“. Na univerzitě, která stála u zrodu nynější vlny protestů proti útokům Izraele v Gaze, má nyní členstvo policie setrvat minimálně do 17. května. O to NYPD požádala prezidentka školy Minouche Shafik.

Shafik zároveň uvedla, že univerzita nevyjde vstříc požadavkům na ukončení investování do firem, které Izraeli prodávají zbraně.

Studentstvo i přes přítomnost policie na kampusu hodlá v protestech pokračovat. To alespoň podle CNN uvedl vyjednavač za protestující stranu Mahmoud Kalil: „Jsem si velmi jistý, že studentstvo bude v tomto hnutí pokračovat – i po vší brutalitě, která je vůči nim namířena.“ Dodal také, že studenti a studentky mají stále právo protestovat i přes zvýšenou ostrahu.

Další zatýkání i fyzické střety

Proti rozhodnutí vedení školy se ozval i člen Sněmovny reprezentantů, demokratický zákonodárce za New York Jamaal Bowman. „Militarizace univerzitních kampusů, rozsáhlá přítomnost policie a zatýkání stovek studentů jsou v přímém rozporu s úlohou vzdělání jako základního kamene naší demokracie,“ vyjádřil se s tím, že ho události rozhořčily.

Columbia University není jedinou vysokou školou v USA, kde bezpečnostní složky v noci z úterý na středu zasahovaly. I na kampusu City College of New York, který se nachází severněji v Harlemu, zasahovali těžkooděnci a zatkli na 180 lidí. Na University of North Carolina Chapel Hill pak policisté zadrželi nejméně 36 osob, na Florida University nejméně pět lidí.

Ani na UCLA (University of California, Los Angeles) nebyl v noci klid. Mezi propalestinskými a proizraelskými skupinami protestujícími na kampusu univerzity došlo k fyzickým střetům. Podle NBC News existují záznamy, na nichž proizraelští demonstranti střílí pyrotechniku přímo na propalestinský tábor.

Jolana Humpálová

Více článků od autora

Témata: Izrael, Palestina, Politika, Protesty, USA