Ve válkou drceném Súdánu podle Spojených států probíhá genocida. Washington z ní obvinil jednu stranu konfliktu a uvalil sankce na vojenské vůdce i zahraniční společnosti. Co to znamená pro další vývoj války?
Spojené státy oficiálně deklarovaly, že v súdánské válce probíhá genocida. Americký ministr zahraničí Antony Blinken z ní 7. ledna obvinil Síly rychlé podpory (RSF) vedené generálem Muhammadem Hamdanem Dagalem, známým jako Hemedti.
Během dvacet měsíců trvající války, která způsobila největší probíhající humanitární katastrofu na světě, nicméně páchaly válečné zločiny obě strany.
RSF i Súdánské ozbrojené síly (SAF) generála Abd al-Fattáha al-Burhána byly už dříve obviněny z válečných zločinů, etnických čistek, používání znásilňování jako součásti vedení války či verbování dětských vojáků.
Čtěte také: Sladkosti a AK-47. Jak zastavit nábor dětských vojáků?
Blinken však nově popsal vzorec systematického etnického násilí, kdy ozbrojenci RSF zabíjeli prchající civilisty nebo blokovali přístup k základním lidským potřebám. Ministr dodal, že prohlášení předcházely měsíce diskuzí.
Jeho slova přitom přišla krátce poté, co v rozhovoru pro The New York Times řekl, že celosvětově kritizovaný izraelský postup v Gaze genocidou není.
Proč začali generálové válčit?
Po svržení diktátora Umara al-Bašíra v roce 2019 se moci ujali dva generálové: al-Burhán a Hemedti. Ti měli dovést zemi k demokratickým volbám, ale rozpoutali válečné peklo.
Kvůli jejich přetahování se o moc začala 15. dubna 2023 krvavá válka. Oba přitom jasně prohlašují, že jejím jediným možným koncem je smrt toho druhého.
Do konfliktu téměř ihned po vypuknutí začala promlouvat etnicita, která rozdmýchala dávná pnutí čekající na svou příležitost už od genocidy v oblasti Dárfúr v roce 2003.
Čtěte také: Umírají kvůli generálům. Súdán zažívá peklo stranou světové pozornosti
Znepřáteleným stranám se dostalo podpory zahraničních aktérů včetně Ruska, Spojených arabských emirátů (SAE) a Saúdské Arábie. Právě kvůli ní – a nečinnosti Evropské unie i USA – válka nabyla obřích rozměrů.
Washington nově sankcioval sedm na RSF napojených společností, které sídlí v Emirátech.
Kdo je v právu?
V Súdánské válce budeme spravedlivou stranu hledat těžko. Vyšetřovací mise OSN obvinila v září loňského roku SAF i RSF ze spoluúčasti na válečných zločinech.
Toho si je vědom i Washington, přestože z genocidy obviňuje přímo RSF. „Obě válčící strany nesou odpovědnost za násilí a utrpení v Súdánu a postrádají legitimitu k budoucí vládě,“ dodal Blinken.
Spolu s obviněním z genocidy Spojené státy sankciovaly Hemedtiho. Dřívější sankce dopadly například na úředníka SAF, který vedl nákup zbraní.
Kdo trpí nejvíce?
Už před válkou se Súdán řadil k nejchudším zemím světa a občanům země se nedařilo dobře. Válka jejich strádání prohloubila.
Podle OSN je vysídleno 11 milionů lidí a více než 25 milionů čelí akutní podvýživě. „Hladomor se vyskytuje v pěti oblastech,“ uvedla Edem Wosornu z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí.
@voxpotcz Za nezájmu světa probíhají v Súdánu etnické čistky, lidé umírají hladem a stát se rozpadá. Z domovů musely utéct miliony lidí a humanitární organizace marně volají po financích. Utrpení této války si ale média příliš nevšímají, přestože hrozí přelití problému přes hranice. #sudan #war #valka #genocida #afrika #africa #voxpot #osn ♬ původní zvuk – VoxpotCZ
Počty obětí je nemožné vyčíslit a obtížné odhadnout. Podle některých analýz mohla válka zabít 150 tisíc lidí, ale existují vyšší odhady.
Změní se po slovech o genocidě něco?
Súdánský právník Mutasim Ali pro CNN řekl, že je to „forma spravedlnosti, protože jsou uznány stížnosti obětí“. Jde podle něj o první krok k dohnání pachatelů genocidy ke spravedlnosti.
Sankce USA by také mohly vyslat signál Emirátům, největšímu spojenci RSF, a zmírnit jejich pomoc – zvěrstva by bez zahraniční podpory nenabyla takových rozměrů.
Konec války nicméně zůstává v nedohlednu.