Politika

30. 05. 2024, 06:09

V 11. září měla zřejmě prsty Saúdská Arábie. Strategické spojenectví na tom ale nepadá

Matěj Schneider

Teroristický útok 11. září 2001, New York. Foto: Robert J. Fisch, Flickr (CC BY-SA 2.0 DEED)
Teroristický útok 11. září 2001, New York. Foto: Robert J. Fisch, Flickr (CC BY-SA 2.0 DEED)

Newyorské soudy v těchto týdnech žijí soudním procesem s Donaldem Trumpem. Ve městě ale již dlouho probíhá také méně sledovaný proces. Z něj vyplynuly nové informace, které poukazují na větší zapojení Saúdské Arábie do teroristických útoků 11. září 2001, než se dosud vědělo.

Šok z teroristických útoků na Spojené státy z 11. září roku 2001 provázela od počátku skepse části veřejnosti. Vždy existovaly pochybnosti o tom, jestli vlastně známe celý příběh. Oficiálně jsme se dozvěděli o 19 únoscích, kterým se podařilo přechytračit všechny tajné služby nejmocnější země na světě a bez vnější pomoci zosnovat útok, jaký svět ještě nezažil.

Není proto příliš divu, že se okolo této těžko uvěřitelné osekané verze začaly rojit mnohé konspirační teorie. Ty nejdivočejší uvažovaly o tom, že náraz letadel do Světového obchodního centra (WTC) byl jen krytím plánované řízené demolice, nebo dokonce rozporovaly, že do věží něco skutečně narazilo – letadla měla být jen holografickou iluzí.

Jedna z hypotéz ale vždy byla o poznání méně šílená než ostatní: do útoku měl být nějakým způsobem zapojen saúdský režim. Nejen proto, že drtivá většina únosců byli Saúdové. Podle jedné z variant této teorie měla saúdská královská rodina poskytnout únoscům pomoc s plánováním, a dokonce je podpořit i finančně.

Letos nově zveřejněné dokumenty opět posilují teorie o zapojení saúdského režimu.

Příslušníci saúdské dynastie obvinění pochopitelně vždy popírali. To ale znamená pramálo – stačí si vzpomenout na saúdské zapírání ve věci vraždy Džamála Chášukdžího. Nově zveřejněné dokumenty ale teď naznačují, že by na těchto spekulacích o 11. září mohlo být více pravdy, než by si Saúdové přáli přiznat.

Nejde o náhlé nové zjištění, ale spíše o další z výsledků více než dvacetiletého procesu. Větší pozornosti se tomu dostalo už hned poté, co na konci roku 2002 vydala společná vyšetřovací komise obou komor Kongresu svou zprávu posuzující činnost amerických tajných služeb před a během 11. září.

Více než 800stránkový report ale v závěru obsahoval přibližně 28stránkovou pasáž, která byla začerněna. V době vypracování zprávy předsedal senátnímu zpravodajskému výboru demokratický senátor za Floridu Bob Graham. Ten pak po výboru žádal, aby byla i tato pasáž zveřejněna. Ale po volbách roku 2002 ho v čele výboru vystřídal kansaský republikán Pat Roberts, který Grahamovu žádost zamítl. V následující dekádě a půl se opakovaně o zveřejnění snažila celá řada zastupitelů z obou dominantních politických stran. Vždy ale neúspěšně.

K průlomu přišlo až na sklonku úřadování Baracka Obamy, kdy se federální vláda uvolila těchto 28 stránek odtajnit. Společně s dalšími v té době odtajněnými dílčími dokumenty a vyjádřením Grahama vše poukazovalo k tomu, že saúdský režim v přípravách útoků 11. září hrál větší roli, než bylo dosud přiznáváno. Přímo Graham v místopřísežném prohlášení uvedl, že existují důkazy o podpoře teroristů ze strany saúdské vlády.

Únoscům Saúdové poskytli klíčovou pomoc

Nové informace vlily novou energii do žil rodinám pozůstalých obětí těchto teroristických útoků. Kongres v druhé půli roku schválil Justice Against Sponsors of Terrorism Act (JASTA, doslovně přeloženo Zákon o spravedlnosti proti sponzorům terorismu), který vyjímal sponzory teroristických útoků z právní imunity, které se běžně těší cizí vlády u amerických soudů. Prezident Obama sice JASTA vetoval, ale Kongres jej přehlasoval.

Díky novému zákonu pak mohli pozůstalí začít v souvislosti s nově zveřejněnými informacemi začít hromadně žalovat Saúdské království za spoluvinu na útocích 11. září. Ta nejdůležitější ze série žalob, které JASTA umožnil, postupně začala nést ovoce. Nejnovějším přírůstkem jsou letos nově zveřejněné dokumenty, které opět posilují teorie o zapojení saúdského režimu.

Čtěte také: Je Ajmán al-Zavahrí opravdu mrtvý? A kdo bude případně novým emírem al-Káidy?

„Zástupci saúdské vlády podle žalobců vytvořili a provozovali síť uvnitř Spojených států. Ta poskytla klíčovou pomoc první skupině únosců z 11. září 2001, kteří vstoupili do země,“ shrnují nové informace Daniel Benjamin a Steven Simon na stránkách časopisu The Atlantic.

V následujících týdnech mají k právě vydaným dokumentům v závislosti na rozhodnutí newyorského soudu pravděpodobně přibývat další. Už teď dostupné informace ale přináší komplexnější obrázek. Stejně tak zapadají do dřívějších spekulací, že čtvrté letadlo – vedle těch, která narazila do WTC a Pentagonu –, jež se zřítilo do polí v Pensylvánii, mělo naletět přímo do budovy Kapitolu ve Washingtonu, DC.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora