Vladimir Putin pozval do Ruska světové lídry především (ale nejen) z uskupení BRICS. Ne všichni do ruské Kazaně přijedou, byť nikoliv z politických důvodů. Západní média summit interpretují jako snahu ukázat, že Rusko není po invazi na Ukrajinu izolované.
V úterý 22. října odstartoval v ruské Kazani letošní summit BRICS. Vedle špiček zakladatelských zemí – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky – do skupiny letos jako noví členové přibyly země jako Írán, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty. V jednání o připojení je také především Saúdská Arábie.
Zástupce všech těchto zemí doplnila hrstka dalších lídrů ze států, které s členy BRICS úzce spolupracují a do budoucna by se také mohly stát součástí tohoto geopolitického bloku. Dle britského deníku The Independent tu mají být lídři dvaceti čtyř nečlenských států a devět dalších má být zastoupeno na nižší úrovni.
Především dorazí prezidenti Turecka a Kuby nebo malajský premiér. Společně mají návštěvy zahraničních politiků pomoct Vladimiru Putinovi ukázat, že Rusko není ve světle západních sankcí po ruské invazi na Ukrajinu v izolaci.
Čtěte také: Moldavsko v referendu odolalo Moskvě. Není co slavit, varuje tamní novinářka
Jak upozorňuje Deutsche Welle, pro tyto účely je pro Kreml nejdůležitější partnerství s Indií a především s Čínou. Účast na summitu na poslední chvíli zrušil brazilský prezident Lula da Silva, nikoli však z politických důvodů – brazilský prezident si o víkendu při nehodě poranil hlavu.
Místo něj do Kazaně zamířil brazilský ministr zahraničních věcí Mauro Vieira. Lula da Silva se kazaňského summitu má zúčastnit alespoň virtuálně přes video.
Kromě da Silvy účast nakonec odmítl také srbský prezident Aleksandar Vučić. Místo toho příjme v Bělehradě polského prezidenta Donalda Tuska. Za sebe do Kazaně poslal čtyři představitele své vlády.
Kontroverzi před začátkem summitu způsobily zvěsti, že by se v Kazani měl ukázat i generální tajemník OSN António Guterres.
Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí vzneslo stížnost, že Guterres nepřijal jejich pozvání na mírový summit ve Švýcarsku a místo toho jede za „válečným zločincem Putinem“. Mluvčí OSN Farhan Haq ale médiím sdělil, že Guterresovy cestovní plány ještě nejsou uzavřené.
Ruští představitelé se chlubí, že zájem o vstup do BRICS má údajně třicet dalších zemí. Jiné ale v minulosti odmítly: loni například Argentina pod vedením Javiera Mileie.
Mluvčí kazašského prezidenta pak letos uvedl, že jeho země se k bloku přidat nechce.