Když se pohybujete na frontě, příliš žen v první linii nepotkáte. Některé jednotky je přímo odmítají, v jiných jsou vedeny k tomu, ať vezmou raději práci v týlu. U Vuhledaru jsme narazili na rotu, kde bojují v první linii rovnou dvě ženy. Obě přitom pomalu získávají pověst, která se nese daleko mimo jejich jednotku. S devatenáctiletou kulometčicí Oksanou Rubanjak jsme se potkali během bojů u Vuhledaru.
Když loni v únoru začala válka, Oksana zrovna oslavila 19. narozeniny. Druhým rokem studovala politologii a práva a ve volném čase procházela ve svém rodném Ivano-Frankivsku stáží na radnici. Ještě si nebyla úplně jistá, kam chce v životě směřovat, ale přitahovala ji politika.
Když o osm let dříve svrhnul Majdan v Kyjevě starý režim prezidenta Janukoviče, Oksaně bylo teprve 11 let. Politickou realitu té doby zná spíš z vyprávění. Reálně vyrostla v zemi, která byla během celého jejího dospívání v nevyhlášené válce s Ruskem. V zemi, kde se vyprávěly příběhy o hrdinech Nebeské setniny padlých na Majdanu během událostí, které zůstaly v ukrajinské historii pod názvem Revoluce hrdosti. O Kyborzích, kteří dokázali držet Doněcké letiště pod obrovským náporem ruských a Ruskem podporovaných vojáků i o tisících dalších, kteří padli na Donbase.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.