V Moskvě a dalších oblastech se objevila nová volnočasová aktivita. Po vypuknutí války se v kavárnách a klubech stále častěji konají vystoupení Z-básníků. Server Vjorstka navštívil tucet takových akcí a napsal o lidech, kteří se považují za nástupce Puškina a Achmatovové. Voxpot článek Rity Loginovy přeložil.
Vysoký muž rychlým krokem sestupuje do podzemní chodby pod ulicí Sadovoje kolco v centru Moskvy. Na sobě má tmavě zelený kabátek s nárameníky, které prozrazují hodnost plukovníka. V ruce svírá černou aktovku. Přesně v 19:00 přichází k Ústřednímu domu spisovatelů. Před vstupem ho čeká fronta asi 70 lidí. Muž si stoupne na její konec a oslovuje dvě ženy.
Od brazilské ambasády na druhé straně ulice pozoruje dav lidí policista. Pod pravou paží má pouzdro na pistoli Makarov. Na kraji silnice stojí policejní auto. Fronta se skoro nehýbe. V 19:00 by přitom mělo začít „První pásmo nové poezie“. Od konce dubna ho značně propagují Z-básníci a tematické telegramové kanály. Tento žánr schvaluje a šíří vojenskou ideologii ruských úřadů. Tedy „všechno, co se po 24. únoru 2022 napsalo na podporu speciální vojenské operace i podobná tvorba předchozích devíti let,“ uvádí definice literárního kritika Michaila Edelštejna.
Ve druhém roce invaze se Z-poezie stala jedním z nástrojů ruské propagandy, hned vedle talk show Vladimira Solovjova a Olgy Skabejevy. Šéfredaktorka televizního kanálu Russia Today Margarita Simoňjan ve vysílání zarecitovala báseň ze sbírky „PoeZie ruského léta“ a následně spustila flash mob se stejnojmenným hashtagem. Zúčastnili se ho Solovjov a Skabajeva, ale také herec Dmitrij Pevcov, Boris Korčevnikov i obyčejní studenti, učitelé, knihovníci a uživatelé sociálních sítí.
Na jaře 2022 už Z-poezii znala celá země. Na státním portále „Gosuslugi“ je zaregistrovaných 99 milionů lidí, přičemž místo obvyklých oznámení o pokutách za překročení rychlosti a odpovědí úřadů přišly jeho uživatelům e-maily s poezií. První zpráva jim připomněla výročí požáru v Domě odborů v Oděse v květnu 2014 a obsahovala báseň Olgy Staruško z již zmíněné sbírky. Podruhé dostali nabídku, aby si tyto „verše a básně současných ruských autorů o tragických událostech na Donbase, které probíhají od roku 2014,“ zdarma stáli z e-knihovny Litres.
Slíbil, že bude „pomalu, krůček po krůčku, posouvat moderní poezii tam, kam patří – k ruským kořenům“.
Plakát květnové akce hlásal, že se „dnešní poetická výpověď ani nevejde do prezentačních sálů kvůli tomu, jak je skvělá“. Organizátoři přislíbili „vystoupení velkého formátu“.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.