Ruské hudební hitparády již dva roky brázdí Jaroslav Dronov, alias Šaman. V jeho písních se přitom mnohdy objevují odkazy k nacistické ideologii. Kdo je muž, jehož skladby se hrají v ruských školách?
Zářivá blond hříva, rozhalená hruď a dřevěný kříž na krku. Pohodlně se usaďte, na pódium právě přichází největší lamač dívčích srdcí dnešního Ruska a slibuje náramnou show. Chybět nebudou monstrózní efekty, upištěné fanynky ani vlající ruské vlajky. Jestli někomu patří v současnosti hvězdné prvenství na tamní hudební scéně, je to právě Šaman, vlastním jménem Jaroslav Dronov.
Sklízí jednu cenu za druhou, dennodenně se objevuje v novinách a jeho koncerty bývají vyprodány. Státní média ho ráda protežují a kremelští propagandisté zase pochvalně adorují. Oproti ostatním mladým zpěvákům má navíc otevřené dveře dokořán na všechny významné státní akce. Kromě masivní základny ženských obdivovatelek si totiž získal i srdce samotného Kremlu. S pokračující agresí proti Ukrajině Šamanova hvězda navíc stoupá čím dál výš a jeho hlas stále víc proniká mezi dospívající generaci.
Dnes dvaatřicetiletého zpěváka znal přitom ještě před pár lety málokdo. V moři podobně nadaných popových umělců, kterých talentové soutěže chrlí ročně stovky, ne-li tisíce, Šaman nijak zvlášť nevynikal. Dobrý hlas, líbivý zjev. Nic víc, nic míň. U části publika se sice zapsal do paměti v roce 2013 svou účastí v soutěži Factor A, kde skončil třetí, na velkou slávu si ovšem musel počkat. „Budeš se prosazovat hodně dlouho,“ řekla mu tehdy pěvecká diva Alla Pugačeva, jejíž cenu v témže roce vyhrál. A měla pravdu. Repertoár sladkých romantických šlágrů mu v následujících osmi letech miliony posluchačů nepřinášel.
Zdviženou pěstí proti NATO
Zlom však přišel s rozpoutáním plnohodnotné války na Ukrajině. Po ní začala Dronovova kariéra strmě stoupat nahoru. Zatímco si řada ruských celebrit raději rychle sbalila kufry a utekla do zahraničí, on se vydal zcela opačným směrem: stal se pěveckým symbolem nejen Putinovy invaze, ale i novodobého militantního vlastenectví.
Do této prominentní role ho katapultovala píseň „Vstanem“ (Povstaneme) oplakávající mrtvé vojáky. Tu mimochodem vydal v podvečer 23. února 2022, tedy jen pár hodin před vpádem ruské armády na Ukrajinu. „Je to, jako kdyby mi to někdo diktoval shora,“ odpověděl na podivuhodnou shodu později. Dronov jezdí podporovat vojáky na frontu, vystupuje společně s umělci z „lidových republik“ a nestraní se ani politických kampaní.
Hit, který údajně adresoval sovětským hrdinům druhé světové války, rozboural ruské hitparády hned, jakmile do země začaly přijíždět rakve s prvními zabitými muži z Ukrajiny. Jeho text totiž dokonale zapadl do putinovského kontextu: boj za „svobodu“, „padlí“ hrdinové Ruska, „cesta k vítězství“. To vše v emotivním podání tehdy ještě dredatého Dronova. Od této chvíle se z truchlivého songu stala takřka kultovní záležitost, jež k dnešku nasbírala na YouTube 63 milionů zhlédnutí. Přehrává se pohřbech bojovníků, ve školách anebo doprovází různá pietní videa.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.