Mobilizace

27. 09. 2022, 05:00

Válka už klepe na dveře každé ruské rodině. Putin zřejmě zavře hranice, zatím jen mužům

Eva Čeplová

Vyhlášení mobilizace spustilo v Rusku vlnu masivních útěků do zahraničí. Od úterý 21. září mělo podle odhadů největší zemi světa opustit více jak 260 tisíc mužů. Nyní se šíří informace o tom, že Moskva po skončení „referend“ na okupovaných územích Ukrajiny zakáže výjezd za hranice všem mužům v branném věku.

Je to jedna ze scén, kterých bylo v minulých sedmi dnech po celé Ruské federaci k vidění tisíce. Okrajový rajón Ulan-Ude – hlavního města zchudlé východosibiřské Republiky Burjatsko – v brzkých ranních hodinách: Před zdejším rozlehlým vojenským komisariátem netrpělivě postává několik postarších žen. Jedna z nich drží igelitovou tašku a v ní hned pět kartonů cigaret. Pro svého pětatřicetiletého zetě, kterého mají každou chvíli přivést. Podobně jako ostatní muži i on dostal v rámci okamžité mobilizace v noci předvolání k nástupu ke krátkému vojenskému výcviku a poté už šup do boje.

V tváři tchyně narukovaného se zračí ustaranost a nervozita. „Mám tam už tři syny. Nyní mi odvádějí zetě,“ prohodí tiše.

Po takřka celém Rusku jsou zaznamenány desítky incidentů ve správních budovách a vojenských komisariátech.

Posléze zazvoní telefon. „Pašo, už jedeš? Ano, přinesla jsem ti cigarety. Všem tam říkej, že máš čtyři děti, slyšíš mě? Řekni to všem! Možná tě pustí,“ prohodí do telefonu rázně žena a dodá nechápavě, že všichni muži z jejího okolí mobilizaci vítají a chtějí jít bojovat.

Molotovovy koktejly na komisariáty

Zatímco někteří Rusové přijali Putinovo rozhodnutí o okamžité mobilizaci jako velkou výzvu a k náborovému středisku kráčeli ve viditelně bojové náladě, povzbuzované někde i aplausem místních obyvatel, jiní už takovou radost z vidiny odchodu na frontu nemají a hlasitě se bouří. Po takřka celém Rusku jsou zaznamenány desítky incidentů ve správních budovách a vojenských komisariátech.

V neděli třeba kdosi hodil do vojenského registračního a odvodového úřadu v Kaliningradské oblasti pověstný Molotovův koktejl. Ve stejný den pak v Mordvinské republice neznámí žháři vrhli do oken jednoho z těchto „mobilizačních center“ dvě zápalné láhve. Část prostor se ihned vznítila, ale požár se podařilo uhasit. Ušetřen nebyl ani stejný úřad v Kirovsku v Leningradské oblasti, kde pro změnu pachatel nechal na okně zavěšený kanystr se zápalnou směsí.

Čtěte také: „Žádná lítost nad druhořadým národem.“ Burjati jsou pro Kreml jen živé maso do prvních linií

Aby toho nebylo málo, začíná docházet i ke střelbám. V pondělí během odvodu postřelil ve městě Usť-Ilimsk v Irkutské oblasti 25letý rekrut vojenského komisaře. Podezřelého policie zadržela.

Ti, kteří mají dostatek peněz a kontakty v zahraničí, se uchylují k bezpečnějšímu vzdoru a z Ruska raději prchají, co jim síly stačí. Od 21. září, kdy prezident Putin vyhlásil takzvanou „částečnou“ mobilizaci, odešlo podle opozičního listu Novaja Gazeta s odvoláním na zdroj blízký Kremlu ze země více než 260 tisíc mužů v branném věku.

Cílem utečenců se stávají především okolní země jako Finsko, Gruzie, Kazachstán či Mongolsko.

Právě zmíněné Mongolsko dokonce učinilo vůči Rusům, kteří s agresí nesouhlasí, velmi přívětivé gesto. Bývalý prezident tohoto středoasijského státu Cachjagjin Elbegdorj před pár dny vyzval příslušníky etnických menšin, jmenovitě Burjaty, Kalmyky a Tuvince, které Putin na Ukrajině tak rád využívá do první linie, aby uprchli do jeho země a vyhnuli se tak nuceným odvodům.

Zavření hranic na spadnutí

To evropské státy ruské dezertéry s takto otevřenou náručí většinově nepřijímají. Sousední Lotyšsko ani neplánuje ruským občanům prchajícím před mobilizací vydávat humanitární či jiné druhy víz. Ke stejné politice se přiklonila i Praha.

„Litva nebude udělovat azyl těm, kteří pouze utíkají před odpovědností. Rusové by měli zůstat a bojovat. Proti Putinovi. Rusové musejí osvobodit Rusko,“ sdělil svůj odmítavý postoj vůči exodu obyvatel největší země světa litevský ministr zahraničních věcí Gabrielius Landsbergis.

Vstřícnější k Rusům je naopak Berlín. Jeho zástupci uvedli, že Německo je připraveno přijímat dezertéry z ruské armády.

Jak ukazují četná videa, vojenští komisaři odchytávají rekruty mnohdy náhodně na ulicích nebo k nim přicházejí bez ohlášení v noci domů.

Zdá se však, že hromadným útěkům potenciálních rekrutů velmi brzy odzvoní. Ruské úřady se totiž zřejmě chystají zavřít hranice pro muže ve věkovém rozpětí, jímž je současná mobilizace vymezena. Informaci přinesl v neděli opoziční server Meduza s odkazem na zdroj blízký prezidentské administrativě. K tomuto kroku by mělo dojít po skončení „referend“ v okupovaných oblastech Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že „lidové hlasování“ pod taktovkou samopalů skončí až večer 27. září, lze dle uvedeného serveru očekávat, že zákaz by mohl být vyhlášen již následující den. Kremelský zdroj rovněž uvedl, že by i po uzavření hranic měly existovat jakási „výjezdní víza“ opatřená povolením od vojenského odvodového úřadu. Kdo by na ně případně dosáhl, zatím není jasné.

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov sice v pondělí 26. září rezolutně odmítl možnosti uzavření hranic, avšak poslední měsíce dostatečně ukázaly, že Kremlu není radno věřit. Stačí si vzpomenout jen na to, jak se Peskov snažil ukolébat společnost slovy, že žádná mobilizace není na stole. Pár dní nato se už internetem šířila videa zobrazující vojenské komisaře zadržující brance.

Čtěte také: Mobilizace, anexe a jaderné zbraně: Putin sám sebe vehnal do eskalace, která pro něj může být osudná

Zcela v rozporu se státním nařízením probíhá i samotná mobilizace. Ta se má dle oficiálního znění týkat až 300 tisíc rezervistů, tedy výlučně těch s armádní zkušeností. V první vlně měly být přednostně odvedeny k doplňkovému vojenskému cvičení vojíni a seržanti do 35 let, nižší důstojníci do 50 let a vyšší důstojníci do 55 let.

Události předešlého týdně však ukázaly podstatně odlišnou realitu, v níž se ve skutečnosti o žádnou částečnou mobilizaci nejedná. Podle zdrojů serveru Meduza chystá Moskva v rámci mobilizace povolat až 1,2 milionu lidí. V nebezpečí se nyní ocitá v podstatě každý Rus do 65 let.

Příkaz k odvodu totiž dostávají napříč Ruskem rovněž muži bez jakékoliv vojenské zkušenosti, libovolného věku, bez ohledu na zdravotní stav či počet dětí. Jak ukazují četná videa, vojenští komisaři odchytávají rekruty mnohdy náhodně na ulicích. Přicházejí k nim také bez ohlášení v noci domů, sbírají je i na protiválečných demonstracích či v posluchárnách univerzit.

Pokud se dotyčný, který obdržel povolávací příkaz, na příslušné místo nedostaví, hrozí mu dle federálního zákona pouze správní pokuta ve výši 500–3000 rublů. Ovšem zároveň ti, kteří podle novely zákona odmítnou splnit povolávací rozkaz, se mohou ocitnout za mřížemi na pět až 15 let.

Časy, kdy Rusové sledovali válku na Ukrajině se zatajeným dechem z tepla domova, se tak bezpochyby mění v dobu, kdy ozbrojený konflikt klepe na dveře každé rodině. Samotné vyhlášení mobilizace spustilo v zemi vedle útěků do ciziny i lavinu nevole a protestů. Je tedy otázkou, nakolik se po případném zákazu vycestovat bude chtít Rusům opět žít za železnou oponou.

Témata: Mobilizace, Hranice, Rusko, Ukrajina, Válka