Konflikty

05. 08. 2024, 06:24

Velká potupa wagnerovců v Mali. Jakou roli sehrála ukrajinská rozvědka?

Filip Brychta

Ozbrojenec ze severního Mali / Zdroj: ymphotos / Shutterstock

Ruští žoldáci v Mali utrpěli porážku od separatistických rebelů a al-Káidy. Jedná se o největší fiasko wagnerovců v Africe a mluví se o zapojení ukrajinské tajné služby. Odchod ze země to znamenat nebude, poškozen byl hlavně ruský image.

Wagnerovci vstoupili do Afriky skrz Libyi, kde se objevili někdy v roce 2018. Odtud pokračovali do Súdánu a Středoafrické republiky. Místním vůdcům nabízeli vojenskou pomoc výměnou za doly, peníze a volnost ve vraždění. Minulý rok dokonce jejich již zesnulý vůdce táhnul na Moskvu.

Stále obtížnější to ale ruští žoldáci mají v Mali. Tam nyní utrpěli pravděpodobně největší ztráty za celé jejich působení na kontinentu. Podle vyjádření separatistických povstalců z Mali byly během tří dnů intenzivních bojů zabity vyšší desítky ozbrojenců Wagner Group a asi padesát vojáků malijské armády, kterou wagnerovci podporují od roku 2021.

Konvoj byl postupně zatlačen do údolí v oblasti, kde operují džihádisté navázaní sahelskou pobočku al-Káidy.

„Pro prestiž ruských žoldáků i malijské vojenské junty je to velká rána,“ říká Voxpotu publicista Jakub Ježek. O „uznání“ za tento útok se nyní přetahují právě separatističtí Tuaregové s džihádisty z al-Káidy.

Obě skupiny se pak radují také z materiálních zisků. Většina kořisti sice připadla bojovníkům za nezávislost ze Strategického rámce pro obranu lidu Azawadu (CSP-DPA), ale svůj podíl se snaží připomínat i džihádisté. „Ti mají ale pouze jedno obrněné auto, dvanáct otlučených kalašnikovů a dva nové AK-103, které dostanou nějací velitelé coby trofejní statusovou zbraň,“ popisuje Ježek.

Tuaregové pak získali mnohem větší kořist – mimo jiné dokonce několik živých wagnerovců. Ti měli být podle některých informací už propuštěni, jiné zdroje to ale popírají. Zdecimování wagnerovců, které nejspíš doprovázeli elitní malijští vojáci, je významné. Jasně totiž vyvrací tvrzení vojenské junty, že za její vlády došlo ke zlepšení situace.

Podle experta na džihádismus v oblasti Sahelu Wassima Nasra tento boj také ukázal, že válka Ruska proti Ukrajině se nevede pouze v Evropě. Pro server Le Grand Continent píše, že Kyjev se snaží obranu proti ruské invazi přenést na mezinárodní pole a Afrika v tom hraje ústřední roli.

Nepřítel mého nepřítele

Útok na konvoj wagnerovců a malijské armády nepřišel z ničeho nic. Malijské jednotky s podporou wagnerovců v listopadu 2023 dobyly baštu tuarežských rebelů Kidal na severu země.

Čtěte také: Rebelové z Mali vyhlásili válku armádě i wagnerovcům. Mezitím lidi terorizují džihádisté

Následovaly měsíce potupného vysmívání se Tuaregům. Ruští žoldáci například na svém telegramovém kanále zveřejňovali provokativní fotografie své vlajky vztyčené nad městem.

O několik měsíců později, 22. července, se uskutečnily dvě výpravy. Jedna bez boje dobyla město Inafarak, ale při druhém výjezdu se dostala u nedalekého obydlí Tinzaouaten do potíží. Napadly ji jednotky CSP-DPA a byla nucena ustoupit.

Ježek upozorňuje, že v této oblasti si nelze kontrolu území představovat ve smyslu zabírání velkých kusů půdy. „Je to velmi řídce obydlený region, takže většinou stačí poslat konvoj, aby obsadil pár křižovatek, menších měst a vybudoval několik outpostů,“ vysvětluje.

Nicméně konvoj byl postupně zatlačen do údolí v oblasti, kde operují džihádisté navázaní na islamistickou Jama’at Nasr al-Islam wal Muslimin (JNIM), sahelskou pobočku al-Káidy.

Ti wagnerovce a malijské vojáky přepadli z okolních kopců, přičemž bojů se účastnili i Tuaregové, kteří tam konvoj pronásledovali. Průběh naznačuje, že mezi skupinami zafungovala minimálně dočasná forma partnerství a karavana z většiny tvořená ruskými žoldáky 27. července padla.

K jejich porážce přispěla také písečná bouře, jež znemožnila podpořit vojáky a žoldáky ze vzduchu. Vojáci Mali jsou přitom na vzdušné podpoře velmi závislí a již v předchozích bojích získali navrch právě díky ozbrojeným dronům a bitevním i transportním vrtulníkům.

Po porážce wagnerovců a malijské armády junta odpověděla bombardováním Tinzaouatenu. To provedla společně s armádou sousední Burkiny Faso, která se s Mali a Nigerem spojila a deklarovala společný boj proti „teroristům“.

Avšak Niger se zatím nezapojil. Důvodem může být i fakt, že jej od toho odrazují tamní rebelové. Ti v Nigeru drží jedno oázové město a mají v zajetí čtyři nigerské vojáky.

O kredit se hlásí i Ukrajina

Na sociálních sítích teď kolují videa, v nichž na poušti leží desítky mrtvol a všude kolem vidíme ohořelé pick-upy a obrněná vozidla. 

Kromě nich se ale šíří také fotografie s ukrajinskou vlajkou. Tu drží právě vítězní Tuaregové spolu se dvěma údajnými členy ukrajinských speciálních jednotek. Její pravost se ale nepovedlo ověřit a například Ježek se přiklání k tomu, že jde spíše o psychologickou operaci Ukrajiny.

Čtěte také: Ukrajinští speciálové loví v Súdánu wagnerovce. Jak Kyjev proniká do Afriky?

Přitom je důležité mít na paměti, že se nejednalo o ruské Africa Corps řízené ruským Ministerstvem obrany, ale o žoldáky stále operující pod názvem Wagner Group. „Do jejich fungování už Moskva příliš nezasahuje. Jsou uklizeni někam na okraj zájmu a dělají si tam vlastní byznys,“ popisuje Ježek. „Nejedná se tedy už úplně o nástroj vojenské diplomacie.“

Přesto se k tomu dva dny po bitvě vyjádřil mluvčí rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny Andriy Yusov. Ten naznačil, že s povstalci na severu Mali spolupracují. Podle něj Tuaregům poskytli „užitečné informace, a to nejen ty, které jim umožnily provést úspěšnou vojenskou operaci proti ruským válečným zločincům“.

Mluvčí CSP-DPA Mohamed Elmaouloud Ramadane se vyjádřil tak, že vazby s Ukrajinci existují, „stejně jako s Francouzi, Američany a dalšími“.

Jiný představitel rebelů také pro Le Monde uvedl, že „s Ukrajinci čelí stejné hrozbě“, a je proto přirozené kooperovat. Podle dalších zdrojů deníku se spolupráce neomezuje pouze na sdílení informací.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.