Politika

30. 07. 2024, 13:34

Venezuela hoří. Lidé vyšli do ulic proti spornému vítězství autoritáře Madura

Simone Radačičová

Příslušníci Bolivarian National Guard / Zdroj: JBula_62 / Shutterstock

Po zmanipulovaných prezidentských volbách se ve Venezuele konají bouřlivé protesty. Za vítěze se prohlásil dlouholetý prezident Nicolás Maduro a budoucí vývoj ovlivní i rozhodnutí Washingtonu.

„Svoboda! svoboda!“ rozléhá se po náměstích hlavního města Caracasu. „Okradli nás!“ křičí další lidé, kteří vyšli do ulic na protest proti autoritářskému lídrovi Nicolási Madurovi.

Tisíce lidí v pondělí večer vyjadřovaly nespokojenost ve středu města, které je považováno za baštu Madurova režimu. V něm se přitom velké demonstrace nekonaly už léta.

„Maduro tyto volby ukradl. Je to podvod a všichni to vědí.“

Někteří z jeho odpůrců přišli až ze slumů a museli tedy ujít dlouhé kilometry, aby se sešli před prezidentským palácem.

Na bouřlivé protesty tamní policie odpověděla slzným plynem a gumovými projektily.

V ulicích lidé protestují proti sporným výsledkům prezidentských voleb. Tamní Nejvyšší volební rada se šestihodinovým zpožděním označila za jejich vítěze Madura, který stojí v čele země od roku 2013.

Opozice ani řada států z regionu ale tyto výsledky neuznává. Poukazuje na to, že na volby nedohlíželi téměř žádní pozorovatelé, Maduro navíc ovládá takřka všechny státní instituce, včetně Nejvyšší volební rady, a dlouhodobě pronásleduje veškeré kritiky. Zmíněná volební rada navíc ani nezveřejnila detailní výsledky, což v minulosti běžně dělala. Volby tak připomínají frašku.

„Všichni ví, co se stalo,“ prohlásila v narážce na zfalšované výsledky lídryně opozice María Corina Machado, které režim znemožnil kandidovat.

Čtěte také: Venezuela vybírá prezidenta. Autoritář Maduro utahuje šrouby, favoritem je ale muž, který kandiduje náhodou

„Maduro tyto volby ukradl. Je to podvod a všichni to vědí,“ řekl pro BBC jeden z demonstrantů Rafael Cantillo.

Z davu se opakovaně v narážce na kandidáta opozice, bývalého diplomata Edmunda Gonzáleze, ozýval výkřik „Edmundo presidente“. O něm již Voxpot psal. Ten podle opozice v nedělních volbách zvítězil se 73,2 procenty – získal tak o 3,5 milionu hlasů více než Maduro (celkem tedy 6,2 milionu).

 Zahájení opoziční volební kampaně Marie Coriny Machado / Zdroj: Giongi63 / Shutterstock

Během pondělí, tedy krátce po zveřejnění výsledků, se na sociálních sítích objevovala videa pochodů namířených proti Madurovi nejen z Caracasu, ale také dalších měst, jako je třeba druhé největší Maracaibo nebo 405tisícové Cumaná na severu země. Na mnohých záběrech je patrné, že se demonstranti střetli s policisty nebo s Madurovými paramilitárními motorkářskými gangy nazývanými colectivos.

V některých oblastech lidé strhávali portréty Madura, zapalovali pneumatiky nebo odpadky a vytvářeli improvizované barikády.

Ve třech městech zničili sochy Madurova politického mentora Huga Cháveze – to je ve Venezuele nevídaná věc a významem to lze přirovnat ke stržení sochy Saddáma Husajna uprostřed Bagdádu v roce 2003.

Podle posledních zpráv si střety vyžádaly přinejmenším dvě oběti. Nevládní organizace Foro Penal dodává, že bezpečnostní složky zadržely nejméně 46 lidí.

Maduro, který má stále silnější autoritářské tendence, ale nechce ustoupit. V televizním projevu prohlásil, že opozice zpochybňováním výsledku vyzývá k převratu. „Snaží se ve Venezuele provést převrat fašisticko-kontrarevoluční povahy,“ řekl.

Dlouholetý lídr, který zavedl zemi do hluboké ekonomické a humanitární krize, ztrácí podporu i dalších zemí regionu. Otevřeně ho kritizoval například brazilský levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ale i lídr Chile Gabriel Boric.

Madurův režim v reakci na kritiku vyhostil velvyslance sedmi zemí od Argentiny přes Uruguay, Chile a Peru až po Panamu. Caracas současně z těchto států stáhne „veškerý diplomatický personál“.

Tyto země totiž požádaly o kompletní přezkoumání voleb, a to za přítomnosti nezávislých pozorovatelů. Vyzvaly také, aby se na mimořádném zasedání co nejrychleji sešla hlavní rada Organizace amerických států.

Čtěte také: Maduro slíbil Venezuele svobodnější volby. Proč teď zatýká disidenty ve velkém?

Otázkou nyní je, jak se zachovají Spojené státy. Ty výměnou za příslib svobodných voleb zmírnily část sankcí, a to i těch, které se dotýkají klíčového vývozu venezuelské ropy. Washington zatím nenaznačil, zda sankce opět zavede v plné šíři. Spojené státy zatím pouze Venezuelu vyzvaly, aby zveřejnila přesné volební výsledky.

Bidenovu administrativu přitom čeká složité rozhodování. Pokud by sankce znovu zavedla, Venezuela se propadne do ještě hlubších problémů, které by mohly podnítit výraznější emigraci, a to i do USA. Pokud je ale nezavede, posílí Madura a umožní Republikánům vykreslit Bidenovu administrativu jako slabou, takovou, jež ustupuje autoritářům, dodává americký deník New York Times.

Další otazník visí nad tím, zda budou demonstrace nadále pokračovat a jak se v takovém případě režim zachová. Maduro už před volbami naznačil, že se nijak nebojí použít sílu. Pokud by podle jeho dřívějších výroků zvítězila opozice, Venezuela by se „propadla do krveprolití, do bratrovražedné občanské války“. Následující dny ukážou, zda navzdory jeho hrozbě demonstranti vytrvají.

Simone Radačičová

Více článků od autora