V Rumunsku v prvním kole prezidentských voleb nečekaně získal nejvyšší počet hlasů jen málo známý proruský kandidát. Objevilo se podezření, že mu pomohla sociální síť TikTok, která jeho videa protěžovala.
Krátce před prvním kolem tamních prezidentských voleb zaplavila rumunský TikTok videa s málo známým kandidátem Călinem Georgescuem. Ukazovala, jak cválá krajinou na vzrostlém běloušovi, běhá závody nebo třeba cvičí judo po vzoru ruského prezidenta Vladimir Putin.
Vzkaz byl jasný: Hlasujte masivně pro Georgescuea.
Na první pohled se zdálo, že podobná kampaň nemůže přinést výraznější výsledek – průzkumy veřejného mínění kandidátovi opakovaně předpovídaly sotva pět procent.
Jenže v neděli večer, krátce po zveřejnění výsledků prvního kola, se celé Rumunsko otřáslo v šoku. Proruský ultranacionalista Georgescu, který se nijak netají svým kritickým postojem k Evropské unii a k NATO, získal téměř dvacet tři procenta.
Za sebou nechal favority a zaskočil společnosti na průzkum veřejného mínění i obyvatele Rumunska.
Čtěte také: Rodiče proti TikToku. Síť čelí žalobě, podle které ničí dětem životy
„Je to vítězství pro TikTok,“ komentoval pro deník Financial Times výsledky rumunský analytik a historik Ion M. Ionita. „Nepotřebujete politickou stranu. Stačí, aby vás hodně sdíleli na sociálních sítích, a Georgescu byl hodně virální,“ uznal.
Mainstreamové strany si podle něj jen těžko udržují důvěru voličů, protože se dlouhodobě potýkají se skandály. Lidé jim také dávají za vinu ekonomické potíže země. „Voliči jsou citliví na vzkazy, které nemají žádnou vazbu na realitu,“ doplnil Ionita.
Obdivovatel ruského prezidenta Georgescu se mezitím chlubí, že na svou kampaň nedal vůbec žádné peníze. Vyšlo však najevo, že jeho videa na TikToku zřejmě ve velkém propagovaly falešné účty, pomáhající zvyšovat dosah.
Okamžitě se objevila otázka: pomohla tiktoková kampaň dostat se neznámému politikovi do centra dění? Byla to tajná a pečlivě připravená akce vedená prostřednictvím falešných účtů?
Tamní regulátor proto požádal o pozastavení této čínské sociální sítě kvůli možnému zasahování do prezidentských voleb. TikTok je přitom v Rumunsku velmi populární: v devatenáctimilionové zemi má hned osm milionů uživatelů.
Podle posledních informací rumunské úřady zaznamenaly kyberútoky, které měly ovlivnit výsledek voleb, a také „rostoucí zájem“ Ruska „ovlivnit veřejnou agendu v rumunské společnosti“.
Kritika se pak stočila také na TikTok. Georgescue údajně těžil z „obrovského zviditelnění díky preferenčnímu zacházení“, které mu tato sociální síť poskytla aniž by ho označila za kandidáta v prezidentských volbách nebo příspěvky za součást kampaně.
Tamní obranná rada vyžaduje, aby byl TikTok vyšetřován kvůli možnému porušení tamních volebních zákonů.
Turbulentní dění v Rumunsku tím ale zdaleka nekončí. Rumunský ústavní soud navíc ve čtvrtek rozhodl přepočítat hlasy z prvního kola, zatímco protesty proti Georgescuovi se šíří z Bukureště do dalších měst.
Země mezitím vyhlíží druhé kolo prezidentských voleb, které se koná v neděli 8. prosince. V něm se proti Georgescuemu postaví proevropská kandidátka Elena Lasconi.