Konflikty

26. 08. 2024, 13:20

Voják u Kursku: Vracíme Rusům blitzkrieg na jejich vlastní půdě

Vojtěch Boháč

Taras Derkač v Sudže Foto: Archív Tarase Derkače

„Stáli proti nám jen pohraničníci, tiktoková vojska Kadyrovců a pár novobranců, kterým slíbili, že bojovat nikdy nebudou,“ popisuje voják 153. brigády první dny ukrajinské operace v Kursku. Tam se objevil nedlouho poté, co se stal z válečného reportéra vojákem. Přinášíme exkluzivní rozhovor přímo z místa bojů.

Jmenuje se Taras Derkač a jeho brigáda vznikla teprve loni. Měla se účastnit nepříliš povedené ukrajinské ofenzívy v Záporožské oblasti. V té době také Taras nastoupil do armády. Předtím pracoval jako reportér a společně jsme zažili některé z nejostřejších momentů od začátku války.

Ve dvou týdnech následujících po 24. únoru 2022 jsme spolu reportovali z Kyjevské oblasti, kde jsme jen tak tak unikli smrti v prostříleném autě. Když následně Vladimir Putin oznámil stažení ruských vojsk od Kyjeva, přejeli jsme na Donbas, který se stal novým terčem ruských zbraní. Projeli jsme bombardovaným Chersonem po osvobození města i Bachmutem krátce před jeho dobytím ruskými vojsky.

Taras si i po nástupu do armády očividně dál drží schopnost být na místech, kde se rozhoduje o směřování války. Nejspíš jsem se ani neměl divit, když jsem mu v polovině srpna zavolal, jak se má, že se mi přihlásil přímo z Kurské oblasti.

„Uvěřili jsme tomu, co nám Rusové řekli. Jak jsou velcí a mocní a že můžou bojovat zároveň ve všech koutech světa. Oni ale nejsou ani zdaleka takhle silní. Kurská oblast ukázala, že prostě nemají čím bránit ani malý kousek hranice,“ popisuje mi během rozhovoru jedno z hlavních zjištění, které si z Kursku odnáší.

Bavili jsme se o tom, jak dnes vypadá Kurská oblast, kde se věší ukrajinské vlajky, jak Rusové na ukrajinské vojáky reagují i co můžeme čekat dál.

Taras Derkač u auta se znakem jednotek účastnících se operace v Kurské oblasti. Foto: Archív Tarase Derkače

Jak to tu vypadalo, když jsi přišel do Kurské oblasti před třemi týdny poprvé?

Přešli jsme jsme přes hraniční přechod Sudža, který je teď úplně zničený. Naše dělostřelectvo na něj útočilo a zároveň ničilo pozice pohraničních vojsk v okolí. Útočné jednotky následně překročily hranici a v první fázi se probily přes jejich pohraniční jednotky, jinde naši kluci jejich obranné pozice prostě obešli a dostali se na operační prostor ve větší hloubce.

Ta akce měla svá specifika. V prvním sledu samozřejmě útočí dělostřelectvo. Kromě toho ale teď nově používáme v roli mobilního a přesného dělostřelectva drony, hlavně FPV. Každá jednotka má skupinu pilotů útočných dronů, kteří v praxi slouží jako velmi přesná dělostřelecká podpora. Drony vyčistí lokalitu od živé síly i techniky nepřítele těsně před tím, než nastoupí naše útočné jednotky. Hrozně moc to změnilo válku. Potom teprve najede obrněná technika, jako jsou MaxxPro, Senator nebo Bradley.

I když svou zemi osvobozuješ, tak ji při tom ničíš. Útočíš na svá města, vesnice. Teď jsme přišli na jejich zemi a našim minometčíkům nebo dělostřelcům se pracuje mnohem snadněji. 

Já sám spolupracuji právě s těmito jednotkami a pomáhám jim s logistikou. Jde vidět, že když tuhle kombinaci správně a chytře použijete, tak je výsledek neskutečný. Kdyby na nás šli takhle oni, máme co dělat, ať je zastavíme.

Kam jste šli dál?

Já jsem přijel až po prvních dnech bojů, takže jsem jel rovnou po silnici na obchvat Sudži a nalevo na Rylsk. Sudža až tak moc zničená není. Jde ale vidět, že ji místní opouštěli v panice. Nechali za sebou auta, hospodářství, všechno zůstalo tak, jak to nechali. Byli asi natolik vystrašení, že utekli jen s tím, co měli zrovna u sebe. Ve vesnicích je to stejné, zůstalo tam jen málo lidí a kromě nich auta a prázdné domy. Neměli čas se ani sbalit, jak rychle šli naši do útoku. Pocítili na sobě ten blitzkrieg, který chtěli oni sami otestovat na Ukrajině. Je to jako když jsme spolu pracovali v únoru a březnu 2022 kolem Kyjeva, kde chtěli všechno rychle projít a ovládnout zemi za tři dny. Teď se jim ty tři dny vracejí na jejich vlastní půdě.

Čtete také: Velitel ukrajinských speciálů: Řežeme jim zásobovací tepny, ze života mají peklo, bez pomoci ale shoříme

Od začátku války jsme spolu pracovali kolem Kyjeva, později v Charkovské a Doněcké oblasti, u Chersonu nebo v Bachmutu. Podle tebe se operace v Kurské oblasti podobá nejvíc začátku války u Kyjeva?

Ano, přesně tak. Je to rychlá manévrová válka. Tahle tendence zatím přetrvává.

Jak hodnotíš jejich schopnost vás zastavit? Hodně se píše o tom, že proti vám stáli mladí branci bez bojových zkušeností.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Konflikty, Rusko, Ukrajina, Válka