Voxpot úspěšně prošel divokou startovní fází, během které jsme kolem sebe stvořili komunitu autorek, autorů i dalších spolupracovníků a spolupracovnic. Zároveň jsme vybudovali pevnou čtenářskou základnu. Teď redakci stabilizujeme, posilujeme a vydáváme se do další etapy naší existence.
Redakce Voxpotu funguje od září v nové sestavě. Na pozici redaktorky a reportérky nás posílí Jolana Humpálová, která dříve pracovala v zahraniční redakci Seznam Zpráv. Tam mimo jiné připravovala podcast Checkpoint a zaměřovala se na anglosaské země, klimatickou změnu nebo společenská témata. S podobným zacílením bude pokračovat i u nás. Už teď si od ní můžete na Voxpotu přečíst článek o budoucnosti společenství Commonwealth po smrti britské královny. Reportážně se v barvách Voxpotu poprvé vypraví už příští týden do Itálie mapovat tamní dění po parlamentních volbách, ve kterých přisuzují průzkumy vedení postfašistickým Bratrům Itálie předsedkyně Giorgie Meloni. Tímto Jolanu vítáme v našem redakčním kolektivu a těšíme se na všechny její propracované články.
Čtěte také: Heslo „nehas, co tě nepálí“ přestává v Commonwealthu platit. Kolik států v něm zůstane?
Náš tým posiluje i další tvář na nově vzniklé pozici ředitele redakce. Tím je odteď Ivan Tesař, který má za úkol dát řád naší výbušné tvořivosti. Ivan působil v 90. letech jako novinář v Lidových novinách a soukromé tiskové agentuře ČTA. Následně také ve veřejnoprávní ČTK. Spolupracoval například s týdeníky Reflex, Mladý svět, Marketing a Média či s Hospodářskými novinami. Posledních dvacet let se na volné noze věnoval mediální analýzám a kvalitativním výzkumům. Šest let byl členem Rady Českého rozhlasu.
Třetí novou posilou týmu je Lenka Severová, která po šestnácti letech na pozici fundraiserky v Greenpeace zakládá obdobnou pozici ve Voxpotu. Lenka bude v kontaktu s těmi z Vás, kteří nám jednou za čas nebo pravidelně posíláte své finanční dary, bez kterých by redakce nemohla fungovat. Všem dárcům mockrát děkujeme a věříme, že s Lenkou o Vás bude skvěle postaráno. Jestli ještě mezi dárce nepatříte, pak je tohle ideální moment se jimi stát.
Chcete nás také podpořit? Můžete zde!
Kompletní redakční sestavu dnes kromě výše jmenovaných tvoří také Eva Čeplová, zaměřující se především na východní a střední Evropu, Filip Brychta, který píše hlavně o Africe, mezinárodních konfliktech a ekologických otázkách, Jakub Ježek se svou zálibou v asymetrických válkách a společensko-politických tématech spojených s životním stylem, Jiří Krejčík, věnující se kromě našeho Instagramu primárně Indii, a šéfredaktor a reportér Vojtěch Boháč. Editorem je nadále Jan Bartáček.
Redakce prošla v posledních měsících i dalšími proměnami. Na čas omezujeme tvorbu videoreportáží, které budou stále čas od času vznikat, ale už ne s takovou pravidelností jako dříve. S tím souvisí i utlumení práce spoluzakladatelky Voxpotu a hlavní střihačky, kameramanky a producentky videoreportáží Anety Václavíkové, která dodnes video sekci vedla. Aneta zůstává ve Voxpotu společnicí a spolupracovnicí, ale jejím primárním působištěm se nyní stává streamovací a produkční společnost Netflix.
Z našich řad odchází také Viktorie Aldabagh, která se starala o zázemí v redakci a nyní se bude naplno věnovat dokumentaristice na FAMU. Přejeme jí tam úspěch a těšíme se na její filmy. V minulých měsících redakci opustila také Mahulena Kopecká, která se vydala učit investigativní novinařinu na web investigace.cz. I jí v další práci přejeme hodně štěstí a množství rozkrytých kauz. Kvůli studijnímu pobytu v Itálii spolupráci nyní omezuje také David Scharf.
Voxpot je server zaměřující se primárně na reportáže, analýzy a zpravodajství o zahraničním dění. Původně vznikl v roce 2018 při tvorbě videoreportáží ze zahraničí, od roku 2020 začal vydávat i vlastní texty. V tuto chvíli už publikuje přes dvě desítky článků měsíčně a za stejné období mají jeho stránky okolo půl milionu unikátních návštěvníků.