CIA

07. 10. 2021, 08:43

Vražda Juliana Assangea? Podle Yahoo News byla ve hře tajných služeb i tato varianta

Prokop Singer

Někteří funkcionáři CIA v roce 2017 plánovali unést, či dokonce zavraždit australského novináře a zakladatele WikiLeaks Juliana Assangea. Ten se v té době ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. S tímto třaskavým odhalením přišli investigativní novináři serveru Yahoo News.

Julian Assange je zodpovědný za největší únik tajných informací v dějinách Spojených států, přičemž tamní politici i komentátoři nejednou přirovnali tohoto whistleblowera k teroristovi. Někdejší republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich například na nejsledovanějším americkém televizním kanále Fox News nazval Assangea „nepřátelským bojovníkem“. Pod tímto označením jsou zadržováni a souzeni lidé obvinění z teroristických útoků proti USA (například členové Al-Káidy).

Hon na whistleblowera

Server Yahoo News však nyní odhalil vážně míněné plány k „neutralizaci“ zakladatele WikiLeaks, který v tu dobu pobýval na ekvádorské ambasádě jako politický azylant. Americká vláda měla na Australana spadeno již od počátku jeho aktivit v roce 2010.

Julian Assange tehdy vešel ve známost zveřejněním záběrů z americké vojenské helikoptéry během incidentu, při kterém bylo zabito několik iráckých civilistů včetně novinářů, mylně považovaných za povstalce. Uniklé video zachytilo chladnokrevné rozhovory vojáků, kteří se během střelby na cíle evidentně bavili a nezastavila je ani přítomnost dětí na bojišti. Server WikiLeaks publikoval i mnoho dalších materiálů, které vynesly na povrch americké a britské válečné zločiny ve válkách v Afghánistánu a v Iráku.

Jak ale vyplývá z investigativy Yahoo News, vysocí představitelé americké vlády vystupňovali „ofenzívu“ proti WikiLeaks především poté, co tato mediální skupina začala publikovat sérii dokumentů nazvaných Vault 7. V nich byl popsán sledovací systém amerických tajných služeb. Tyto dokumenty detailně odhalovaly neetické praktiky amerických bezpečnostních služeb, a pro CIA se tak celá aféra stala velkou ostudou.

Plány CIA prý počítaly například s přestřelkou v ulicích Londýna či střelbou na vzlétající letadlo přepravující zakladatele WikiLeaks do Ruska.

Pompeova pomsta

Únik dokumentů americké tajné služby značně rozlítil Mike Pompea, který v tu dobu působil jako výkonný ředitel CIA a stal se hlavním tahounem zostřené kampaně proti WikiLeaks. Necelý měsíc poté, co byla zveřejněna první část dokumentů Vault 7, označil Pompeo server WikiLeaks za„nepřátelskou zpravodajskou službu“ a víceméně mu verbálně vyhlásil válku. Tuto mediální skupinu tak postavil na úroveň organizací považovaných Spojenými státy za teroristické.

Později Pompeo přirovnal WikiLeaks dokonce k libanonské proíránské organizaci Hizballáh. Jeho rétorika pak přispěla k tomu, že se v nejvyšších kruzích CIA začaly rodit všemožné plány namířené proti WikiLeaks a jejím aktivistům. Nejzávažnější z nich podle Yahoo News zmiňovaly i možný únos Juliana Assangea z ekvádorské ambasády či jeho fyzickou likvidaci

Čtěte také: Rozhodnutí nevydat zakladatele Wikileaks do USA neznamená vítězství svobody slova

Svědectví anonymních zaměstnanců amerických zpravodajských služeb potom odkrývají detaily připravovaného scénáře. V rámci CIA se údajně diskutovala i řešení hypotetické situace, kdy by se Rusové snažili dostat Assange z ambasády do své země. Takové plány prý počítaly například s přestřelkou v ulicích Londýna či střelbou na vzlétající letadlo přepravující zakladatele WikiLeaks do Ruska.Ty poslední a nejdivočejší plány se však podle Michaela Isikoffa, jednoho z autorů investigativní reportáže Yahoo News, nedostaly příliš daleko ani v rámci kruhů CIA, a už vůbec ne do Bílého domu. Nicméně plány na únos Assangea z ambasády měl prý na stole i tehdejší šéf CIA, tedy Mike Pompeo.

Ekvádorská ambasáda pod drobnohledem

Jsou však prokázány mnohé agresivní aktivity, které americké tajné služby v rámci tažení proti WikiLeaks skutečně podnikly. Šlo například o hackerské útoky na počítače aktivistů včetně špehování samotného Assangea na ekvádorské ambasádě. Sledováni byli rovněž mnozí novináři, kteří se se zakladatelem WikiLeaks chtěli sejít kvůli plánovanému interview.

Existují nařčení, že španělská firma UC Global, která měla ekvádorské vládě zajišťovat bezpečnost jejich londýnské ambasády, ve skutečnosti pracovala pro americké tajné služby. Dělo se tak prý dokonce ve spolupráci s firmou Sheldona Adelsona, nedávno zesnulého největšího sponzora prezidentské volební kampaně Donalda Trumpa. Najatá španělská firma údajně místo toho, aby ekvádorskou ambasádu chránila, ji ve službách cizí mocnosti (USA) skrz na skrz špehovala. Tento případ nyní ve Španělsku řeší soudní orgány a zatím nemají zcela jasno.

Nejnovější odhalení aktivit tajných služeb by mohlo hovořit ve prospěch potvrzení původního verdiktu soudu: nevydat Assangea Spojeným státům.

Nutno říct, že už během mandátu Baracka Obamy se objevily pokusy nejmenovaných činitelů tajných služeb o to, aby byl server WikiLeaks spolu s renomovanými novináři Glennem Greenwaldem a Laurou Poitras umístěn na seznam „překupníků s informacemi“. Tyto snahy však nakonec Obamův Bílý dům odmítl. Teprve Trumpově administrativě se pro WikiLeaks podařilo prosadit označení „nestátní nepřátelská informační služba“.

Julian Assange vyhrál na počátku letošního roku soud, který se týkal jeho vydání do USA. Nyní se stále nachází v britské věznici Belmarsh s maximální ostrahou, kde čeká na soud odvolací. Je pravděpodobné, že nejnovější odhalení aktivit amerických tajných služeb by mohla hovořit ve prospěch potvrzení původního verdiktu: nevydat zakladatele WikiLeaks Spojeným státům.

Témata: CIA, Assange, Tajné služby, USA