Vládní koalice v Německu se rozpadla a země je možná na cestě k předčasným volbám. Kancléř Olaf Scholz vyhodil ministra financí ze Svobodné demokratické strany a řekl, že začátkem příštího roku svolá hlasování o důvěře vládě.
Přetrvávající problémy německé „semaforové koalice“ tvořené sociálními demokraty (SPD), Zelenými a Svododnou demokratickou stranou (FDP) vyvrcholily.
Německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že dává vyhazov ministrovi financí Christianu Lindnerovi za FDP kvůli neustálým sporům týkajícím se výdajů i ekonomických reforem. Stalo se tak po dlouhých jednáních o rozpočtu na rok 2025 a způsobu, jak Německo vyvést z ekonomické krize.
Představy koaličních stran se rozcházely. Lindner a jeho strana trvali na zachování striktních výdajových pravidel a snižování daní, zatímco jeho levicoví koaliční partneři chtěli zachovat sociální výdaje a německý průmysl podpořit ekonomickými stimuly.
„Ministr Lindner až příliš často blokuje zákony nevhodným způsobem,“ uvedl Scholz ve svém prohlášení ze středy 6. listopadu. „Příliš často se dopouštěl malicherných stranicko-politických taktik. Příliš často zklamal mou důvěru.“
Na Lindnerův post dosadí svého důvěrníka Jörga Kukiese. Ten zastává na ministerstvu financí pozici státního tajemníka a v minulosti působil v americké investiční bance Goldman Sachs.
Nejdřív důvěra, pak možná volby
FDP jakožto nejmenší strana koalice, která držela posty ministrů financí, spravedlnosti a dopravy, se po večerní eskalaci rozhodla z kabinetu odejít. Žlutá barva na koaličním semaforu vyhasla.
Ministr dopravy zůstává
Volker Wissing, který má na starost rezort dopravy, v Scholzově kabinetu zůstane. Oznámil, že z FDP vystoupí a ve vládě bude pokračovat jako nestraník.
Vláda tří politicky nesourodých stran tak po třech letech u moci a necelý rok před parlamentními volbami stojí před hlasováním o důvěře. S odchodem FDP z vlády přišel Scholzův kabinet o většinu v Bundestagu.
O důvěře kabinetu parlament rozhodne 15. ledna, byť opozice volá po dřívějším hlasování. Pokud kancléř důvěru nezíská, Německo se ocitne na cestě k předčasným volbám.
Podle průzkumů by v nich současné vládnoucí strany propadly. Na vedoucí pozici je v tuto chvíli koalice CDU/CSU, která byla před semaforovou vládou šestnáct let u moci.
Čtěte také: Vyhrocené Německo. O čem sní voliči ultrapravice na východě?
Druhou příčku by mohla obsadit krajně pravicová Alternativa pro Německo, která v zářijových zemských volbách na východě země zaznamenala výrazné úspěchy. SPD a Zelení by získali třetí, respektive čtvrté místo.
Vládní odpadlíci FDP by nedosáhli na hranici vstupu do sněmu.