Politika

03. 10. 2024, 06:00

Vždycky Trump. Co jsou zač lidé v jeho nejbližším okolí?

Matěj Schneider

Donald Trump a J. D. Vance | Foto Shutterstock
Donald Trump a jeho kandidát na viceprezidenta J. D. Vance | Foto Shutterstock

Americký exprezident Donald Trump často mění plány a je schopný v různé dny slibovat různé věci. Kroky jeho případné druhé vlády se proto odhadují trochu obtížně. Napovědět ale může, kým se Trump obklopuje.

Když v sobotu 13. července skončil Donald Trump v nemocnici poté, co na něj byl v Pensylvánii spáchán neúspěšný atentát, měla se kolem něj semknout jeho rodina. Exprezident nakonec i přes zranění ucha nezměnil své plány a už v pondělí dorazil na republikánský nominační sjezd v Milwaukee. 

Tam hned první den oznámil, že si jako viceprezidentského kandidáta vybral ohijského senátora J. D. Vance. Pro některé to bylo překvapení, ale z určitého úhlu pohledu šlo očekávat. Vance se v uplynulých letech stal nejvěrnějším Trumpovým podporovatelem – a také blízkým přítelem Trumpova syna, Dona Juniora.

Prostě do Trumpa hučeli: J. D., J. D., J.D.!“

Právě ten byl údajně jedním z klíčových hlasů z exprezidentova okolí, který měl Trumpa přesvědčit o výběru Vance jako viceprezidenta. Trump jinak silně uvažoval také o severodakotském guvernérovi Dougu Burgumovi, představujícím ideologicky daleko umírněnější volbu.

Co celý příběh vypovídá o Trumpově okolí? Kdo konkrétní do něj spadá a co lze z následujících jmen vyvozovat o potenicální druhé Trumpově administrativě?

Eric a Don Jr. Trumpovi

„Prostě do něj hučeli: J. D., J. D., J. D.,“ popsal nejmenovaný republikánský operativec stanici NBC, jak oba Trumpovi synové lobovali za výběr ohijského senátora. Nebylo tomu tak vždycky, ale z Erica a především pak Donalda Junior se stali blízcí političtí spolubojovníci jejich otce.

Role Dona Jr. narostla především po volbách roku 2020. Zatímco část Trumpových spolupracovníků se distancovala od jeho pokusů o zvrácení voleb, Don Jr. a v menší míře Eric pohodlně vpluli do mocenského vakua.

Don Jr. se stal oblíbeným hostem hostem různých pořadů a podcastů z bubliny „Make America Great Again“. Jestli se u někoho z Trumpovy rodiny dá očekávat, že i po případném konci politické kariéry svého otce bude mít vlastní politické ambice, je to právě Don Jr.

Není ale vůbec zřejmé, že vedle až fanatického nasazení zdědil i otcův politický talent. Jeho vazby na nejbahnitější sféry konzervativního světa ho pak mohou táhnout ke dnu.

J. D. Vance

Výběrem Vance jako viceprezidenta vydal Trump výrazný signál, jak by mohl jeho návrat do Bílého domu vypadat. Sám Trump je ideologicky značně chaotický a je schopný v různých obdobích prosazovat mnohdy velmi protichůdné plány – zjevně mu jde hlavně o udržení popularity.

Jeho zvolení v roce 2016 ale razantně proměnilo republikánskou stranu a toho využili spolustraníci, kteří nebyli spokojení s dřívějším „reaganovským“ směřování strany.

Vance je přesně takovým typem politika. A narozdíl od Trumpa je velmi ideologický.

Server Politico letos v létě přehledně zdokumental Vancovy inspirační zdroje. Jsou tu očekávatelně takzvaní post-liberálové a paleokonzervativci jako profesor Patrick Deneen a komentátoři Sohrab Ahmari nebo Rod Dreher. 

Čtěte také: Trump, nebo smrt. Claremont Institute je líhní mladých protrumpovských kádrů

Dál však narážíme na temnější zákoutí. Jedním takovým je think tank Claremont Institute, který pod svou střechou sdružuje nejoddanější trumpisty.

Jeden z nich neslavně přirovnal nutnost výhry ve volbách roku 2016 k pasažérům letounů během teroristického útoku 11. září 2001. Spojené státy dle tohoto uvažování volí Trumpa, nebo smrt

Vance je zároveň „terminálně online“ a má zjevně blízko k nejbizarnějším zákoutím amerického MAGA konzervativního internetu.

Keith Kellogg, Fred Fleitz a Elbridge Colby

Tři jmenovaní národněbezpečnostní poradci by mohli hrát klíčovou roli v zahraniční politice Trumpovy případné druhé administrativy. Kellogg a Fleitz vypracovali plán, podle kterého by měl Trump ukončit válku na Ukrajině. 

Plán je to vcelku přímočarý a k Ukrajině drastický. Podle Kellogga a Fleitze by měly Spojené státy ukrajinským špičkám pohrozit, že americká finanční a vojenská podpora pro jejich zemi „vyschne“, pokud nebudou ochotni jednat o příměří s Ruskem. Kremlu by pak měl Trump přislíbit odsunutí jednání o možném vstupu Ukrajiny do Severoatlantiské aliance.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Volby USA, Donald Trump, Politika, USA