Bělorusko

10. 10. 2020, 13:53

Z představitelů režimu budou ubožáci s nulovým sociálním statusem. Exkluzivní rozhovor běloruskými kyberpartyzány

Vojtěch Boháč

Publikovali osobní informace tisícovky představitelů běloruských silových rezortů, napadají důležité informační systémy v zemi a jejich řady se stále rozšiřují. Co by kybernetičtí válečníci považovali za největší úspěch ve svém boji proti Lukašenkově režimu a proč si zatím netroufnou zaútočit na televizní vysílání? Voxpot přináší exkluzivní rozhovor s velitelem kyberpartyzánů.

Partyzánské hnutí má v Bělorusku tradici. Během druhé světové války se do nepravidelných bojů proti nacistům zapojily desítky až stovky tisíc lidí a dodnes tento moment představuje důležitou součást běloruské historie. Když se noví kyber-partyzáni zapojili do současných protestních akcí proti zfalšovaným volbám, vyvolalo to mezi proti-Lukašenkovskou opozicí nadšení.

Od začátku nového tisíciletí se v Bělorusku rozvinul silný IT sektor a Minsk bývá se svými technologickými start-upy označován za Sillicon Valley postsovětského prostoru. Zároveň s tím se změnila i podoba partyzánského boje. Kyber-partyzáni nejsou jako před osmdesáti lety skryti v hlubokých lesích a bažinách rovinatého Běloruska. Tentokrát na své mise přicházejí z hlubin internetu.

Bělorusko za železným firewallem? To by pro nás byl dárek, ve který ani nedoufáme.

První úspěch si partyzáni připsali na začátku září, když měsíc po začátku protestů v ulicích ovládli web prezidentské kanceláře. Na úvodní straně vyvěsili opozicí používanou bílo-červeno-bílou vlajku a koláž vedoucího kanceláře Viktora Šejmana vyobrazeného jako ukrajinskou pop-star Věrku Serďjučku. Následně vložili do databáze hledaných osob na webu ministerstva vnitra údaje prezidenta Alexandra Lukašenka a ministra vnitra Jurije Karajeva. Z méně viditelných, ale zásadnějších zásahů, se jim podařilo paralyzovat systémy úřadu nejvyššího státního zastupitelství nebo systém státních zakázek – v reakci na tendr na 200 neprůstřelných vest na web napsali, že v pokojné zemi není potřeba kupovat neprůstřelné vesty.

Screenshot úvodní stránky na webu prezidentovy administrativy po útoku kyberpartyzánů.

Dále partyzáni shodili systémy běloruské burzy, ministerstva daní a poplatků nebo minské policie. Za jejich největší úspěch bývá považováno uveřejnění více než tisíce jmen, adres, pracovního zařazení a kontaktních informací lidí zaměstnaných ministerstvem vnitra – mimo jiné i členů policejních zásahových jednotek, které zasahují proti demonstrantům.

Ve svém manifestu se kyberpartyzáni hlásí k opoziční kandidátce Světlaně Tichanovké, kterou považují za legitimní prezidentku. Vedle toho tvrdí, že “IT je naše bitevní pole a naše pravidla. IT sektor si zvykl existovat v otevřeném světě a být mu ku prospěchu.”  V jiném rozhovoru prohlásili, že je před nimi stát podobně bezbraný, jako jsou protestující v ulicích bezbranní tváří v tvář policejním zásahovým jednotkám OMON. Své krátkodobé cíle navíc publikují ve svém kanále v Telegramu, který sleduje přes 75 tisíc lidí. Na tento víkend v něm ohlásili útok na běloruský bankovní systém.

Přinášíme exkluzivní rozhovor Voxpotu s velitelem běloruských kyber-partyzánů:

Vojtěch Boháč: Na víkend jste ohlásili útok na běloruský bankovní systém. V médiích jsem nenašel moc informací o výsledku. Akce se nepodařila?

Kyberpartyzán: Narušili jsme fungování šesti bank a jejich online aplikace. Několik desítek bankomatů teď hlásí chybu a většina z nich hlásí, že došly peníze. Psalo o tom několik médií a desítky populárních kanálů v Telegramu (populární komunikační aplikace umožňující rozesílky, které v některých zemích s omezenou svobodou tisku prakticky nahrazují média, pozn. red.). Sami zatím informace na svém Telegramu nepublikujeme dokud nebudeme mít hotové vyhodnocení celé akce. Musíme toho udělat ještě hodně – zhodnotit průniky softwaru, je to dlouhý proces. Hodně lidí očekávalo okamžitý kritický výsledek. Musíme ale myslet na to, že nejsme ve filmu, žijeme v realitě.

Překvapilo mě, že jste už před útokem upozornili, na co budete útočit. Dáváte tak prostor druhé straně připravit se a výsledek tak může být omezený.

Je to specifikum našeho týmu, fungujeme prakticky otevřeně a takovým způsobem k sobě přitahujeme podobně smýšlející lidi.

Řekl jste, že nejsme ve filmu, ale v realitě. Máte nějaký scénář útoku, který je reálně možný, chtěli byste jej udělat, ale zatím na něj nemáte zdroje?

Nebudeme skrývat, že kdybychom měli více zdrojů, tak by naše útoky byly efektivnější a trvalejší. Nikdo nás nesponzoruje, všechny náklady platíme z vlastní kapsy. Velmi zřídka nám někdo poděkuje příspěvkem za to, co děláme. Jsou to jen malé obnosy. Strategii ale samozřejmě máme.

V době druhé světové války v Bělorusku fungovaly partizánské oddíly, pro které byl úspěch například vyhodit do vzduchu nacistický vlak převážející na frontu zbraně. Existuje ekvivalent takové sabotáže ve světě kyber-partyzánů?

Ano, pro nás by to bylo být schopní ovládnout účty a finanční toky státních úředníků a prezidenta. Nebo aspoň získat informace o těchto finančních tocích. Bavíme o získání tajných dokumentů.

Režim nás intelektuálně nerozdrtí

V rozhovoru na Medůze jste říkali, že nevidíte smysl v nabourání se do účtů vysokých úředníků na jejich sociálních sítích a v komunikačních aplikacích. Přitom tam je pravděpodobně velké množství zajímavých informací o tom, co ten člověk dělá. Proč vás to nezajímá?

Zaprvé jde o trestný čin, zadruhé respektujeme osobní život toho člověka. Najít zajímavé informace pro nás není problém, nacházíme jich plno.

Osobní informace jsou ale jak ty ze sociálních sítí a komunikačních aplikací, tak i informace z bankovních účtů nebo informace o zaměstnancích ministerstva vnitra, které jste dali volně ke stažení na internet. Kde je hranice mezi tím, co můžete publikovat a co už ne?

Bohužel to vám říct nemůžu. Bylo by to předčasné a nechceme vyložit na stůl všechny naše karty. Nemáme za cíl rozhlásit naše dlouhodobější plány a to, na koho máme jaké kompromitující materiály. Nicméně jestli mluvíme o nějakých hranicích, které nepřekročíme, tak je to například vyzývání k násilí.

Není to pro vás náročné respektovat soukromí představitelů režimu, který používá fyzickou sílu a mučení proti protestujícím, nebo je dokonce i zabíjí?

Existuje takové rčení – chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.

Ale režim se tak dnes očividně nechová…

Režim nemá schopnost rozdrtit protest intelektuálně, proto používá fyzickou sílu. Jestli budeme věřit v kosmické zákony, tak se jim to vrátí bez naší pomoci. Jejich dětem. Skrze nemoci a neúspěch. My můžeme ovlivnit maximálně jejich plat, to je reálné. Postupně se z nich stanou ubožáci s nulovým sociálním statusem. Reputace některých osobností a prezidenta je zničena na věky věků.

Útočíte na nástroje státní propagandy – internetové vysílání televize. Co se děje na internetu se ale nedostane ke všem. Možná by bylo na čase objevit se ve vysílání televize po celé zemi a ukázat, že existuje síla, která bojuje proti režimu a které se režim nedokáže bránit?

Všechno má svůj čas. Tohle by zatím bylo hodně náročné bez fyzické přítomnosti na místě. Vzdálené útoky mají malý efekt na analogové zdroje vysílání.

https://twitter.com/pr0tez/status/1304443499903889408

Tweet: vedoucí populárního běloruského Telegram kanálu Nexta oznamuje, že budou publikovány osobní informace důstojníků ministerstva vnitra.

Bělorusko za železným firewallem

Existují experti, kteří mají za to, že útočíte z Litvy, která investovala velké peníze do schopností vést konflikt v kybernetickém prostředí. Nečekáte, že vaše akce dovedou režim k tomu, že se pokusí do nějaké míry odstřihnout zemi od světového internetu a poslat Bělorusko za železný firewall?

To by pro nás byl dárek, ve který ani nedoufáme. Byla by to od nich kritická chyba, kterou bychom naplno využili. Naši specialisté se dnes nachází po celém světě.

A jak byste to chtěli využít, když by bylo Bělorusko odpojené?

V uzavřeném prostředí budeme mít výhodu. Budeme moct například spustit vlastní měnu.

V svém manifestu píšete: “Posloucháme a slyšíme vůli lidu a čestně zvolené prezidentky Světlany Tichanovské.” Už jste s ní začali vést vyjednávání? Dává vám úkoly?

Musím zdůraznit, že jsme tím mysleli, že považujeme Tichanovskou za naši prezidentku. Nejsme s ní v kontaktu, není to teď nezbytné. Jsme autonomní. Všechny cíle si formulujeme sami.

Během rozhovoru na Medůze jste řekli, že jste vznikli v roce 2015. Co jste od té doby dělali?

Na tento dotaz nemohu z důvodů anonymity odpovědět.

Čtěte také: Nepřátelský server můžete hacknout nebo vzít krumpáčem. Kybernetické zbraně zatím nevyvíjíme, říká velitel kybernetických sil.

Kolik vás dnes je?

Je nás okolo padesáti. Ještě velice nedávno nás bylo třicet.

Na co se soustředíte?

Na útratu peněz ze státního rozpočtu, aby režim neměl z čeho financovat represivní složky.

Jak je utrácíte?

Nutíme vládu utrácet peníze na zabezpečení důležitých technických systémů napojených na internet. Podle našich informací za to už kvůli nám musel stát zaplatit více než 300 tisíc dolarů.

***

I když nám zůstalo ještě velké množství otázek, kvůli anonymizaci probíhal rozhovor poměrně pomalu. Další informace o činnosti kyberpartyzánů najdete na jejich Telegramu.

Sledujte náš rozhovor o konfliktech v kyberprostoru:

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Bělorusko, Konflikty, Technologie