Politika

02. 08. 2024, 06:05

Z ukrajinské fronty do politiky. V Rusku se dere k moci zákopová „elita“

Eva Čeplová

Gubernátor Samarské oblasti Dmitrij Azarov oceňuje vojáky z ukrajinské fronty / Foto: Obozrenije

V Rusku roste nová „elita“ zformovaná z veteránů válečného tažení na Ukrajinu. Těší se celé paletě finančních i dalších výhod – vedle nich jí navíc Kreml slibuje vysoké pracovní pozice a účast na politickém dění.

Káťa a Anna jsou nerozlučná dvojice. Čtrnáctileté sestřenice nesou stejné příjmení, chodí do stejné třídy a nyní i obě odpočívají v dětském ozdravném středisku Voschožděnije (Vzestup) ve středoruské Uljanovské oblasti. Už podeváté a bezplatně. 

Jako dcery vojáků Putinovy invaze na Ukrajinu se totiž těší řadě benefitů, kterými kremelský režim odměňuje rodiny těchto členů armády. „Je tu bazén a moc dobré jídlo,“ chválí místní poměry na kanále Reporter 73 jedna z dívek.

Program má válečné navrátilce vyškolit a pomoct jim vyšplhat se na přední místa v klíčových sférách: ve státní správě, veřejných sdruženích, regionální politice i vzdělávacím systému.

A zapravdu jí dává i sestřenice Káťa, jejíž hlavu zdobí melír a dva delší copy.  „Chodíme tu také na sezení s psychologem, protože občas máme úzkosti. Po něm se ale člověk vždycky uklidní,“ dodává s úsměvem na tváři.

Za zdmi místní ozdravovny na dívky čeká celá paleta příležitostí, o kterých se ostatním dětem může tak leda zdát. Mít rodiče na ukrajinské frontě se v dnešním Rusku zkrátka vyplatí.

Moc do rukou veteránů

Různé druhy exkurzí, tábory, kroužky nebo zajištění míst ve školkách – to vše kompletně proplacené ze státní pokladny. V sociálních „dárečcích“ dětem takzvané speciální vojenské operace (SVO) se jednotlivé ruské regiony dokonce předhánějí.

Čtěte také: „Žijeme si tu královsky, budoucnost je ale temná.“ Řada Rusů se chystá ze země znovu emigrovat 

Zatímco pohraniční Bělgorodská oblast vyplatila potomkům „hrdinů“ na začátku loňského školního roku jednorázově 15 tisíc rublů, v Murmansku za polárním kruhem těmto dětem třeba uspořádali nákladné kurzy televizní žurnalistiky.

Seznam všech výhod, které Moskva navrátivším veteránům a jejich rodinám nabízí, by vystačil na několik řádků. Navzdory tomu má však Rusko čím dál větší problém naverbovat do válečného konfliktu nové tváře. Peníze, bezplatné tábory i zajištěná sláva v podobě cejchu doživotního hrdiny a obránce už přestávají táhnout.

Kreml tak odměny vytáhl na novou úroveň: z válečných veteránů a jejich rodin chce zformovat zcela novou elitu národa a svěřit jim do rukou moc.

Politická star a Čas hrdinů

„Pravá, skutečná elita jsou všichni ti, kdo slouží Rusku, pracovití a bojovní, spolehliví, osvědčení…,“ pronesl prezident Putin ve svém poselství Federálnímu shromáždění letos na konci února.

Opřít se naopak nezapomněl do „staré“ elity, složené především z byznysmenů, manažerů či liberálně orientovaných intelektuálů. Ti všichni zklamali – místo „obrany vlasti“ se raději schovali v západních metropolích.

Ovšem účastníci invaze podle Putina projevili ten pravý patriotismus, a zaslouží si tak podílet se na chodu země. Jak muže pocházející převážně ze zaostalých regionů přetavit v „top“ úředníky?

K vysoké pozici jim má dopomoci speciální personální projekt „Vremja gerojev“, jehož spuštění ohlásil ruský prezident rovněž ve svém únorovém poselství.

Program má válečné navrátilce vyškolit a pomoct jim vyšplhat se na přední místa v klíčových sférách: ve státní správě, veřejných sdruženích, regionální politice i vzdělávacím systému. Jejich mentory při tom budou, jak slibují webové stránky programu, jen ti nejvyšší – zástupci prezidentské administrativy, federálních ministerstev, agentur, členové vlády, lídři regionů i největších ruských podniků.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.