Z okupovaných míst Ukrajiny utekly či byly násilně deportovány do země agresora tisíce lidí. Teď je nahrazují občané Ruska, kterým Moskva za stěhování dává tučné odměny. Ruská kolonizace má Kremlu podle odborníků především pomoct v navýšení loajálního obyvatelstva.
Od prvních dnů po spuštění takzvané Putinovy speciální vojenské operace toužila po tom si sbalit kufry a odjet na „osvobozená“ území. Chtěla, jak sama říká, hlavně pomoct blízkým lidem v nouzi a podpořit jejich společnou cestu do náruče Ruska. Takřka rok bezvýsledně sledovala nabídky práce v oblasti státní správy přicházející z anektovaných regionů.
Nakonec se na třicetiletou brunetku v brýlích přece jen usmálo štěstí a na konci letošního února konečně mohla vyrazit vstříc nové pracovní výzvě, a to pěkně dobrodružné. Jelena Povnikova se stala oficiálně první úřednicí z Rostovské oblasti, jež se přestěhovala do již devět let Rusy zabraného Doněcka. Její úkol zde zní jasně: Pomoct se zavedením ruské legislativy a zjednodušit tak splynutí regionu s velikým „osvoboditelem“. Datum návratu? Zatím na neurčito…
Právní expertka z Regionálního centra pro lidská práva Kateryna Raševska odhaduje, že se takto na Ukrajině usadily již desítky tisíc Rusů.
„Donbas je původně ruská země, i když nějakou dobu žila pod vlajkou jiného státu,“ vysvětluje redaktorům serveru 1 Rostov na Donu Jelena, pro niž příjezd sem nebyl nikterak překvapující. Obyvatelé Doněcka se totiž od Rusů podle ní neodlišují jazykem ani mentalitou. A co víc, ruské vojáky tu přijímají s otevřenou náručí a velkými nadějemi.
„Sama jsem byla svědkem toho, jak je pouštěli do obchodu bez fronty,“ líčí hrdě a neváhá do oblasti lákat další potenciální zájemce. „Je to kolosální zkušenost, zvláště pro mladé odborníky může být zdejší angažmá velmi dobrý odrazový můstek,“ pokračuje ve výčtu výhod, které práce v Doněcku nabízí, a dodává, že město stále trpí akutním nedostatkem pracovníků ve státní správě.
„Dobré“ zkušenosti Krymu
Jelena není zdaleka jediná, kdo zanechal úspěšnou kariéru v domovském regionu a odjel budovat nový život do takzvaného „Novoruska“. Po lepším výdělku zatoužil třeba i Dmitrij Garov, jenž opustil pozici starosty okresního města Jemangelinsk v Čeljabinské oblasti, aby se stal pro změnu místostarostou loni dobyté Volnovachy v Doněcké oblasti.
Čerstvou manažerskou krví se může pochlubit i vedení okupované části Záporožské oblasti. Na post tamního šéfa regionální vlády zamířil bývalý vicegubernátor severoruské Vologodské oblasti Anton Kolcov. A takto lze pokračovat až do nekonečna.
Seznam nových sil, které mají „pomoct“ válkou zdecimované regiony začlenit do Ruska, by vydal na několik A4. A to je státní správa jen jednou z oblastí, v rámci níž Rusové přijíždějí na Ukrajinu. Někteří „jen“ na pár let, jiní možná napořád. Na pracovní podmínky, jaké jim nabízí zabrané regiony, si totiž mohou mnozí z nich ve své domovině nechat zajít chuť.
Kreml se dle Kyjeva rozhodl oprášit léty prověřenou taktiku, tedy „vyhodíme původní obyvatelstvo a nahradíme ho tím naším“. Tuto větu je třeba brát s jistou dávkou nadsázky. Procesy, které se na okupovaných teritoriích dějí, ale podle ukrajinských expertů skutečně naznačují plíživou kolonizaci, jejímž cílem má být etnická proměna tamních obyvatel. Ta navíc, jak uvedla na konci letošního dubna náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljar, nebezpečně zrychluje.
Americký Institut pro studium války (ISW) tyto snahy Kremlu jednoznačně odsuzuje a neváhá je připodobnit k záměrným etnickým čistkám a aktu genocidy. Moskva tiše doufá, že jí noví obyvatelé pomůžou nová území lépe sociálně, administrativně, politicky a ekonomicky integrovat do Ruska. Není divu, minimálně na Krymu v roce 2014 vyšla tato strategie Kremlu na „výbornou“. Během devíti let okupace vyvezlo Rusko na anektovaný poloostrov statisíce svých občanů. Odhady jejich počtu oscilují mezi šesti a osmi sty tisíci nových „Krymčanů“.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.