Politika

02. 07. 2024, 06:11

Za Trumpa i Orbána! Jak vznikla americko-maďarská konzervativní láska?

Matěj Schneider

Donald Trump a Viktor Orbán během summitu NATO v Bruselu v roce 2018 / Foto: Shutterstock

Američtí a maďarští konzervativci k sobě vzhlíží s obdivem, který nemá ve světě obdoby. Voxpot se při hledání kořenů tohoto spojenectví spojil s prominentním konzervativním intelektuálem, který se dokonce do Budapešti odstěhoval. Co se od sebe maďarská a americká pravice vzájemně učí? A jak s tím souvisí jeden český disident?

„Nikdo není kvalitnější, chytřejší a lepší vůdce než Viktor Orbán. Je fantastický,“ nechal se nedávno slyšet Donald Trump.

Bývalý prezident a současný kandidát ale není na americké pravici zdaleka jediným člověkem, který v maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi vidí velkou inspiraci.

Tato mezinárodní láska ovšem nezačala u Trumpa ani u konferencí, které američtí a maďarští konzervativci v Budapešti společně pořádají. Aby člověk našel kořeny tohoto přátelství, musí se povrtat v podhoubí americké pravice.

Křesťanem ve zkažené době

Málokdo ale pro vybudování tohoto přátelství udělal více než Rod Dreher. Sloupkař paleokonzervativního časopisu American Conservative se před několika lety odstěhoval ze své rodné Louisiany do maďarského hlavního města.

Kromě toho je také velkým obdivovatelem českého disidenta a zakladatele Křesťansko-demokratické strany Václava Bendy (otce současného poslance z ODS Marka Bendy).

Rodina Bendů je významnou součástí Dreherovy nedávné knihy Live Not by Lies (2020) o křesťanském disentu ve východním bloku a hrála důležitou roli v jeho politickém myšlení. Dreherova fascinace totiž sahá hlouběji do historie.

Musíme překonat naši neochotu používat státní moc k zasahování do soukromé sféry z politických důvodů.

Koncept „paralelní polis“, se kterým přišel právě Václav Benda, je u nás dnes více spojen s pražským anarchokapitalistickým kolektivem. Pro Drehera je ale modelem pro to, jak se má konzervativní křesťan morálně chovat v dnešní době charakterizované dle něj liberálním úpadkem.

Dreher byl původně katolík, ale v nultých letech po skandálech katolické církve se zneužíváním mladistvých konvertoval k pravoslaví. Ještě před knihou o konzervativních intelektuálech v socialistických zemích vydal knihu Benedict Option (2017), ve které inspirován nejen Bendou, ale i svatým Benediktem vyzývá své spoluvěrce, ať přinejmenším zváží radikální variantu – stáhnout se z veřejného života.

Komentátor vykresluje možnost, v níž křesťanští konzervativci na Západě všechny důležité politické bitvy prohráli. Mohlo by pro ně tedy být lepší, kdyby si vytvořili své paralelní uzavřené společenské buňky, ve kterých budou udržovat na živu plamen svého přesvědčení okolnímu světu navzdory.

Osud ale nakonec Drehera zavál jiným směrem. V roce 2021 ho šokovala jeho manželka nečekanou žádostí o rozvod, po níž se odstěhoval ze své rodné Louisiany do Evropy, do Maďarska.

„Miluji život v Evropě. Kromě toho jsem praktikující křesťan a věřím, že Bůh tady má pro mě nějaké poslání, i když nevím jaké,“ vysvětluje Dreher pro Voxpot.

Dobrovolný maďarský exil pro něj ale nepředstavuje úplně „Benediktovu cestou“ – tedy stažení se do ústraní z boje o podobu věcí veřejných.

Čtěte také: „Ze satanského Západu blíže k Bohu.“ Jak americké konzervativní rodiny prchají do Ruska

Jakkoliv ho v osobní rovině inspirovala pro odchod ze Států manželská krize, tak zrovna Maďarsko si jako útočiště vybral z důvodů, které jsou na první pohled v rozporu s jeho dřívějšími myšlenkami o paralelních společenstvích. Zdá se, že místo utíkání do vlastních izolovaných konzervativních komunit by chtěl přece jen přetvářet společnost jako celek. A to za použití větší síly než kdy předtím.

V uplynulých letech se pak Dreher stal jedním z největších propagátorů bujícího přátelství mezi americkými konzervativci a jejich maďarskými protějšky v čele se zdejším premiérem Viktorem Orbánem a jeho vládnoucí stranou Fidesz.

Nebát se moci

V základu není těžké pochopit, proč části americké konzervativní pravice současné Maďarsko imponuje. Viktor Orbán razí politiku odporu vůči migraci, ale také proti sexuální revoluci a LGBT+ hnutí. Nejde ale jen o tematické zaměření, ale i o formu společenské změny: Orbánovi je blízká silová politika a nebo také prosazování svých cílů skrze soudy. To všechno jsou jasné priority i pro americké konzervativce v éře Donalda Trumpa.

Kromě těchto očekávatelných paralel ale existuje i podstatnější důvod obdivu Američanů pro Orbána.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Matěj Schneider

Více článků od autora