Politika

17. 02. 2025, 08:10

Zachránit děti Trumpovi navzdory. Jak probíhá stopka USAID

Filip Brychta

Děti v Keni | Foto: Shutterstcok
Děti v Keni | Foto: Shutterstcok

Donald Trump na devadesát dní pozastavil americkou humanitární pomoc, čímž bezprostředně ohrozil tisíce životů. Rozhodnutí se dotkne i projektů Člověka v tísni a mluví se o úbytku americké soft power. Využít by toho mohla Čína i další soupeři Západu.

„Zastavte práci,“ zněl jeden z prvních příkazů amerického prezidenta. Mířil k tisícům zaměstnanců a dodavatelů Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). Jaký měl dopad?

Jídelny nemohly nasytit hladové, záchranáři pomoci zraněným a rodiče marně žádali o léky pro své děti. Exekutivní nařízení Donalda Trumpa dolehlo i na jednu z nejchudších zemí světa, kde panuje nejhorší humanitární krize planety: Súdán.

Lidé financovaní z americké pomoci se v zemi starají o podvyživené děti na pokraji smrti. Zaměstnanci jedné z nemocnic tak byli postaveni před rozhodnutí: uposlechnout příkaz prezidenta, nebo zachránit až sto batolat.

Vybrali si záchranu dětí.

Tři lidé webu ProPublica prozradili, že jejich zařízení zůstane otevřené tak dlouho, jak to jen půjde. Všichni požádali o anonymitu, protože se bojí možných odvetných kroků Trumpovy administrativy.

Humanitární organizace financované Američany poskytují život zachraňující péči nejzoufalejším a nejzranitelnějším komunitám. „Trumpův útok na systém mezinárodní pomoci je nejdalekosáhlejším posunem v americké humanitární politice od Marshallova plánu,“ shrnuje investigace ProPublica.

Marshallův plán

Marshallův plán poskytl druhou světovou válkou zdevastované Evropě finance a sehrál zásadní význam v hospodářské obnově kontinentu. Vedle pomoci hladovějícím měl zároveň zabránit šíření komunismu a navázat hospodářské a politické spolupráce.

Jednou z humanitárních organizací, na kterou Trumpovy kroky dopadají, je i český Člověk v tísni. Jeho rozpočet je dlouhodobě z dvaceti až třiceti procent závislý na amerických zdrojích.

„Působíme v těžko dostupných oblastech, kde skoro nikdo jiný není,“ říká Voxpotu ředitelka africké sekce Člověka v tísni Petra Vránová. Jedním z míst takové pomoci je Demokratická republika Kongo (DRK), kde česká organizace pracuje v regionu Jižní Kivu.

Tam téměř shodně s americkým zmražením financování eskaloval dlouholetý konflikt, který vyvolal velkou potřebu pomoci zranitelným osobám.

Čtěte také: Příliš vzdálená válka? Do konfliktu v Kongu je zataženo i Česko

„V Kongu bude až čtyři a půl milionu dětí na hranici smrtnosti a já mám pocit, že to nikoho nezajímá,“ krčí rameny Vránová. „Jsem matka tří dětí a tam jsou přece také matky. A pro své děti chtějí totéž – aby jedly, aby byly zdravé,“ popisuje své pocity.

„Jenom proto, že žijí v Africe, přece jejich životy nenesou menší váhu. Nechtějí být závislí na pomoci, ale nemají jinou možnost,“ dodává Vránová, která na kontinentu sama pomáhala.

Chaotická rozhodnutí

Trumpovo rozhodnutí vyvolává v Česku i opačné reakce. Podpořil ho například předseda SPD Tomio Okamura, který proti neziskovým organizacím dlouhodobě poštvává společnost.

„Trump nastavil správný směr a my je vymeteme i z Česka!“ napsal na sociální síť X.

Mezitím došlo od americké administrativy k úpravám nařízení. Tamní ministr zahraničních věcí Marco Rubio formuloval výjimku pro „život zachraňující projekty“, kam mají spadat právě i mise Člověka v tísni.

Pokyny od Američanů jsou však podle Vránové stále nejasné. „Hodně lidí z USAID přišlo o práci, ale my nevíme, kdo přesně. Snažíme se komunikovat třeba s někým, kdo tam už dávno nedělá,“ přibližuje nastalý chaos.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.