Politika

20. 01. 2025, 15:44

Záhada bakalářské práce Filipa Turka

Vojtěch Boháč, Vojtěch Pecka

Existuje vůbec bakalářská práce Filipa Turka? | Foto: Evropský parlament / montáž Voxpot
Existuje vůbec bakalářská práce Filipa Turka? | Foto: Evropský parlament / montáž Voxpot

Zatímco se europoslanec Motoristů sobě vydal se svými Patrioty pro Evropu na inauguraci Donalda Trumpa, my se vydali hledat jeho diplomovou práci. Muž s oblibou v komentování prakticky všeho nyní odmítl komentovat, kde titul vlastně získal.

Filipa Turka vytáhla do vysoké politiky především popularita jeho okázalého vystupování na Instagramu, základna fanoušků automobilismu a následně stále častější přítomnost v rozhovorech na youtubových kanálech V.O.X. TV nebo Xaver Live.

V politickém dění byl Turek většinu svého života naprosto neznámý. Jeho obliba spalovacích motorů a veřejného řečnění v kombinaci s lidovou kritikou Evropské unie, ekologů, bojovníků za ženská práva nebo práva sexuálních menšin se nicméně setkala s dobovou poptávkou.

Loňská kandidatura za Motoristy sobě mohla ze začátku vypadat jako recese. Nakonec se ale pro mnohé trochu překvapivě proměnila ve dva mandáty v europarlamentu.

Hledač snadných řešení složitých problémů dnes reprezentuje Českou republiku.

Z člověka, který mohl být někomu sympatický a ostatní mohli snadno přeskočit na další video a dál ignorovat jeho existenci, se stala postava s možností spoluutvářet evropskou politiku a ovlivňovat tak životy půl miliardy lidí.

Jak to s poslanci v europarlamentu bývá, aby své vidění světa přenesli do rozhodnutí závazných pro všechny občany Evropské unie, vstoupil i Filip Turek se svými Motoristy do jedné z parlamentních frakcí.

Patrioté pro Evropu vyčnívají zvlášť ve dvou oblastech. První představuje jejich odpor proti politikám ochrany klimatu a druhou skutečnost, že se to u nich jen hemží proruskými subjekty.

Právě Patrioté pro Evropu, konkrétně jejich sekretář ze španělské euroskeptické a národně-konzervativní strany Vox, pak dojednal také účast stran zastoupených ve frakci na Trumpově inauguraci.

Závodník hobby formulí a hledač snadných řešení složitých problémů dnes reprezentuje Českou republiku na evropské i globální úrovni.

Washington, Bc.

Filip Turek je ve vysoké politice stále nováčkem a i přes stovky hodin mluvení na YouTube zatím stále není úplně jasné, co od něj v reálném politickém fungování čekat. Často se ale pouští do problémů vyžadujících poctivé nastudování velmi komplikovaných otázek a dobré analytické myšlení.

Proto nás zajímalo, jak podobné věci řešil přímo v prostředí, které je pro takový typ myšlení stvořeno: na univerzitě.

Turek se na řadě míst prezentuje bakalářským titulem. Zjistit ale, o čem a jak psal svoji bakalářskou práci, se ukázalo být překvapivě obtížným úkolem.

Sám přitom dává svůj titul na odiv při řadě příležitostí. Bakaláře uvádí dokonce i v hlavičce své osobní stránky na webu své firmy. Bakalářský titul byl u Turka uveden také na Wikipedii, kde byl popsán jako významný absolvent University College Praha.

Zmínka však zmizela ve stejný den, kdy jsme začali Turkovu diplomovou práci intenzivně hledat.

Titul uvádí rejstříky Kurzy.cz a Podnikatel.cz na základě dokumentů, které pod jménem Bc. Filip Turek vložil do sbírky listin. Svým vědeckým titulem je také uvedený v obou vydáních krajně nevědecké knihy Paraziti v nás, kterou vydal své matce Eleni Turkové.

Kniha je v podstatě souhrnem pavědeckých šarlatánských receptů, které popularizují často zdraví ohrožující praktiky, včetně pití ředěného bělidla. Před knihou varovala Akademie věd ČR a v publikaci najdete doporučení na pseudovědce Andrease Kalckera prosazujícího mimo jiné léčbu autismu prostřednictvím klystýrů s ředěným bělidlem.

Kalcker nepravdivě tvrdí, že autismus je léčitelný – a způsobený vakcínami. Šarlatán byl také zachycen, jak doporučuje lidem s rakovinou vyhýbat se lékařské péči a léčit se opět ředěným bělidlem.

Sám Filip Turek založil firmu Zapper Club, která prodávala šarlatánské prostředky a přístroje popularizované zmíněnou knihou.

Popírání vědeckých poznatků bylo jedním z klíčových aspektů celé kampaně Filipa Turka, když vedl výpady proti nálezům klimatické vědy. V rozporu se současným vědeckým poznáním odmítal, že za současnou vlnu globálního oteplení může lidská aktivita a někdy dokonce neváhal obviňovat vědeckou sféru z podvodů.

Čtěte také: Dezinformovat o povodních, vysmát se obětem. Za peníze Křetínského a Tykače

Během těchto výpadů zároveň používá jako důkaz svých kompetencí své studium. Čemu se však vlastně Turek během studií věnoval a proč jsou „jeho postřehy a názory na aktuální dění ceněny pro jejich ostrost a hloubku,“ jak o sobě psal před volbami do europarlamentu na webu Motoristů?

Turek se zkrátka staví do role studovaného génia, který prokoukl organizovaný podvod tisíců vědců a vědkyň mnohem vyšší oborové úrovně. Národu vychovávanému na pohádkách o hloupém Honzovi, který přelstil zkorumpovaný systém a nakonec dostal princeznu a půl království, to může znít jako hudba z nebe.

O svém bakalářském studiu mluví Turek například v rozhovoru na webu Luxus.cz, kde říká, že po střední škole pokračoval bakalářským studiem „obchodního a evropského práva, které jsem dokončil s přestávkou kvůli práci, ale za to vše za výbornou.“

Navazující magisterskou diplomovou práci pak má Turek podle rozhovoru psát „z oblasti mé milované teorie mezinárodních vztahů“ na University College Praha.

Absolventské práce musí být archivované – při běžné praxi stačí, když zadáte jméno autora či autorky do databáze Thesis shromažďující přístupné české diplomové práce. V případě Turka ovšem nenajdete nic.

Ne všechny univerzity diplomové práce v systému zveřejňují. Opakované zmínky University College Praha nabádají hledat přímo tam. Když jsme však kontaktovali studijní oddělení, odpovědí bylo, že u nich Filip Turek žádný titul nezískal.

Nezůstala tedy jiná možnost, než se na téma bakalářské práce zeptat přímo samotného europoslance. Turkova odpověď však příliš jistoty nevyvolala.

„Tak na tohle přesně čas nemám. Až se otázka bude týkat aktuálních politických témat, pokusím se reagovat,“ zněla stručná odpověď.

Pátrání je tedy zatím neúspěšné. O čem psal Filip Turek bakalářskou práci? Proč ji tají? Na jaké vysoké škole ji vlastně napsal? A existuje vůbec?

Tohle jsou otázky, na které by pan europoslanec měl odpovědět předtím, než se pustí do dalších analýz složitých problémů a komentářů o spiknutí uvnitř vědeckých komunit.

Tento článek považujeme za důležitý z důvodů informování o českých politických stranách a politicích ve volebním roce. Naše nezávislá tvorba ale není zadarmo a vaše podpora je pro nás vším. Jestli si to můžete dovolit, vstupte do Voxpot Klubu a my budeme i nadále přinášet propracované analýzy, reportáže i komentáře z Česka i ze světa.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Vojtěch Pecka

Více článků od autora