Íránská zpěvačka odehrála virtuální koncert bez hidžábu. Její následné zatčení vyvolalo vlnu nevole a úřady ji propustily. Odehrálo se to ve chvíli, kdy se v zemi mluví o novém přísnějším zákonu, který zpřísňuje pravidla pro odívání
Íránská zpěvačka Parastoo Ahmadi na YouTube odehrála virtuální koncert. Její zpěv doprovodila kytara, bicí a klavír. Na videu, které rychle obletělo sociální sítě, sedmadvacetiletá žena vystoupila bez muslimského šátku, který by zahalil její vlasy a dekolt ve společnosti čtyř hudebníků.
„Jsem Parastoo, dívka, která chce zpívat pro lidi, které miluje. Zpívat pro zem, kterou vášnivě miluji, je právo, které nelze opomíjet,“ vyjádřila se k videu.
Záznam jejího koncertu už překročil dva miliony zhlédnutí a někteří obyvatelé Íránu ho vnímají jako silné gesto odvahy v době, kdy chce tamní režim přitvrdit striktní pravidla na zahalování žen.
Čtěte také: I rok po smrti Mahsy Amíní ženy v Íránu vzdorují patriarchátu. Život se jim ale nezlepšuje, říká odbornice
Jen krátce po koncertu zpěvačku zatkly íránské bezpečnostní složky. Vedle toho skončili ve vazbě další dva její doprovodní hudebníci.
Zatímco žena byla zadržena na severu země, muzikanti byli zadrženi v jejich teheránském hudebním studiu.
„Bohužel nevíme, jaká jsou obvinění proti Ahmadi, kdo ji zatkl, kde ji drží,“ oznámil zpěvaččin právní zástupce předtím, než okamžitá vlna nevole donutila íránské úřady Ahmadi následujícího dne propustit.
V posledních měsících jde o další případ, kdy íránské úřady zasáhly proti ženě, které podle nich nebyla dostatečně zahalena. Na začátku listopadu se zřejmě na protest proti těmto pravidlům svlékla do spodního prádla studentka před teheránskou univerzitou Azad.
Studentský list Amir Kabir tehdy napsal, že ženu obtěžoval jeden z členů paramilitární polovojenské organizace Basídž, protože prý neměla šátek. Během zatýkání byla navíc zbita.
Co přesně se tehdy stalo není stále známé. Tamní úřady tvrdí, že žena měla psychické potíže. To se ale nedá nezávisle ověřit.
Nový zákon je zatím u ledu
V zemi se aktuálně diskutuje o novém návrhu zákonu, který by měl zpřísnit tresty za to, co je vnímáno jako nevhodné oblékání. Může jít o nesprávně nasazený hidžáb nebo jeho absenci, či odhalování dalších částí těla jak na veřejnosti, tak na sociálních sítích.
Ženám, které by se podobného „zločinu“ dopustily opakovaně nebo by ho zesměšňovaly, má hrozit pět až patnáct let vězení. V některých případech pak podle Guardianu může být navrhován dokonce trest smrti.
Návrh dále obsahuje postih pro všechny podniky, prodejny, média, vzdělávací instituce nebo i taxislužby, pokud by podobné chování nenahlásily.
Původně měl zákon vstoupit v platnost v pátek 13. prosince, Rada národní bezpečnosti ale rozhodla o prozatímním odložení. Prezident Masúd Pezeškján se nechal slyšet, že zákon potřebuje úpravy.
Jak poznamenává BBC, Pezeškján, který je u moci od letošního července, už během své předvolební kampaně kritizoval příliš přísná pravidla odívání.
Konzervativní zastánci nového zákona ale na prezidenta tlačí, aby zákon podepsal. Pokud by nakonec nedostál svým předvolebním slibům a ustoupil, mohl by zažehnout další vlnu masových protestů.
Právě takové zemi zasáhly po smrti Kurdky Mahsá Amíní, kterou v roce 2022 zabila íránská mravnostní policie.