Když loni v prosinci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Washington DC, byla to velká událost. Letos přijel do složitější situace.
Loňská prosincová cesta do USA byla Zelenského první zahraniční cestu od počátku ruské invaze. Ve vzduchu visela otázka budoucnosti finanční podpory Spojených států pro Ukrajinu. Ve sféře vojenské pomoci totiž USA posílají nesrovnatelně více prostředků než kterýkoliv další spojenec a Ukrajina by bez nich vzdorovala ruské agresi je stěží.
Zelenskyj byl loni v prosinci ve Washingtonu přivítán jako hrdina. Ale i tak měla jeho návštěva varovný podtón. Hned v lednu se moci v dolní komoře Kongresu měli chopit republikáni. Právě z jejich řad přitom od počátku války zaznívala největší kritika podoby a rozsahu americké pomoci pro Ukrajinu – demokraté mají také frakci, jejíž ochota pomáhat Ukrajině není neochvějná, ale stranické vedení si je drží v linii daleko efektivněji, než jak je tomu u republikánů. Skeptičtější pozorovatelé se tak obávali, že další várka podpory, kterou si Zelenskyj jel zajistit, může být klidně také alespoň na nějakou dobu poslední.
Čtěte také: Čeho se Amerika bojí? Část politického spektra nechce hrát ve válce na Ukrajině větší roli
Tyto obavy se zatím nenaplnily – oběma dominantním politickým stranám se zatím nespokojená křídla daří držet jakž takž na uzdě. Když ale teď po valném shromáždění OSN v New Yorku zamířil Zelenskyj do DC znovu, průběh jeho návštěvy dobře ilustruje, že tyto pochybnosti přece jen nebyly zcela plané.
Dílčí úspěchy
V DC to v těchto dnech vře a američtí politici mají dost problémů sami se sebou. Republikáni, kteří se v lednu chopili moci ve Sněmovně reprezentantů, tu na sklonku léta rozpoutali hrozbu takzvaným government shutdownem – tedy zjednodušeně řečeno uzavřením federální vlády, které nastává v momentě, kdy Kongres není schopný schválit nový rozpočet. V uplynulých dnech se jednotlivé frakce v dolní komoře snažily dohodnout na kompromisu, ale v tuto chvíli to vypadá, že shutdownu už nic nezabrání a velká část federálních úřadů se s počátkem října uzavře.
V Bílém domě to měl Zelenskyj nejjednodušší. Joe Biden mu přislíbil další várku z už předschválené pomoci v hodnotě 325 milionů dolarů. Má se skládat převážně z protiletecké a protitankové obrany, ale i tanků Abrams a kontroverzní kazetové munice. Zelenskyj řekl, že balík je „přesně to, co naši vojáci nyní potřebují“.
Bílý dům zatím odmítl Kyjevu poskytnout taktické balistické střely rakety ATACMS, ale do budoucna to členové Bidenovy administrativy nevyloučili. Američtí politici od počátku války váhají nad poskytováním zbraní s větším dosahem, které by Ukrajina mohla použít pro útoky přímo na ruské území.
jenom pár hodin po tom, co jsem dopsal story o tom, co Zelensky vyjednal a nevyjednal v DC přichází NBC s tvrzením, že Biden slíbil dodat Ukrajině ATACMShttps://t.co/eX2rnE2ywI
— Matěj Schneider (@matschneid) September 22, 2023
To jsou ale relativně drobné částky oproti novému balíku pomoci ve výši 24 miliard, kterou Biden žádá po Kongresu. Se zdejšími zastupiteli se Zelenskyj sešel následně. Americký senát je z většiny Ukrajině relativně nakloněný.
Poslouchejte také: Redneck | Inflace impeachmentu a věčný shutdown. Kongres je ve vleku divadýlka republikánských radikálů
„Byla tam jedna věta, která to všechno shrnovala, a já ji odcituji doslova. Pan Zelenskyj řekl: ‚Pokud nedostaneme pomoc, prohrajeme válku.‘ To je přímý citát,“ řekl po schůzce šéf senátních demokratů Chuck Schummer. Jeho republikánský protějšek, senátor Mitch McConnell, patří dlouhodobě mezi silné podporovatele Ukrajiny.
"Mr Zelenskyy said 'if we don't get the aid, we will lose the war'.
Senate Majority Leader Chuck Schumer "sums up" what was said at the meeting between Volodymyr Zelenskyy and Joe Biden earlier today.https://t.co/PAiZ4D1jU3
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/eZBsEnsEum
— Sky News (@SkyNews) September 21, 2023
Se zastupiteli z dolní komory to měl Zelenskyj složitější. Už před jeho příjezdem varoval republikánský předseda sněmovny Kevin McCarthy, že má pro ukrajinského prezidenta spoustu otázek. „Kde je vyúčtování peněz, které jsme již utratili? Jaký je plán na dosažení vítězství?“ řekl McCarthy médiím. Po schůzce se Zelenským uznal, že dostal na mnoho otázek odpověď, ale k prosazení nového balíku pomoci se nezavázal.
Samotný McCarthy přitom není Zelenského největším problémem a zjevně se snaží jen udržet si podporu rozhádaného republikánského sněmovního klubu. Někteří republikánští kongresmani jsou vůči podpoře pro Ukrajinu čím dál skeptičtější.
Nevhodná doba
„Je mi jedno, jestli jsem jediný hlasující proti. Neschválím jediný halíř na financování války na Ukrajině, čehokoli s COVIDem a téhle zpolitizované vlády,“ tvrdí například zastupitelka Marjorie Taylor Greene. „Nejde jen o krajně pravicové kongresmany. [Mainstreamoví republikáni] mají pro tuto záležitost pochopení, ale cpeme peníze do konfliktu, který může trvat roky,“ řekl nejmenovaný poradce republikánského kongresmana serveru Politico.
Rep. Byron Donalds (R-FL) on his message to Volodymyr Zelenskyy ahead of the Ukrainian president’s visit to Washington this week:
“There’s no money in the House right now for Ukraine … It’s not a good time for him to be here, quite frankly.” pic.twitter.com/zrUBycPgWs
— The Recount (@therecount) September 19, 2023
Předseda McCarthy také odmítl Zelenského žádost, aby mohl promluvit na společné schůzi obou komor Kongresu. „Prostě na to nemáme čas,“ řekl médiím. „Ve sněmovně teď pro Ukrajinu nejsou žádné peníze,“ řekl serveru Recount floridský kongresman Byron Donalds. „Upřímně řečeno, není to vhodná doba na jeho návštěvu,“ dodal ve zjevné narážce na hrozící shutdown.
V průběhu návštěvy Washingtonu zavítal Zelenskyj i na americké ministerstvo obrany. Odsud si ve světle shutdownového chaosu ve sněmovně odnesl podstatné vítězství. Mluvčí Pentagonu Chris Sherwood se nechal slyšet, že i ve chvíli, kdy by k omezení funkcí federální vlády došlo, Ukrajina se nemusí bát – pokračování už existující podpory a výcviku má dle Sherwooda z shutdownu výjimku.
Otázkou tedy zůstává, jestli rozpočtová vyjednávání přežije 24 miliardový balík další pomoci pro Ukrajinu. O něm se bude jednat ve světle sílící kampaně na prezidentské volby, které se konají příští rok v listopadu. Několik kandidátů – například republikáni Ron DeSantis a Vivek Ramaswamy, ale i demokrat Robert F. Kennedy Jr. – má za sebou výroky skeptické k pokračující podpoře pro Ukrajinu.
Konzervativní lobbistická organizace Defending Democracy Together nedávno vydala hodnocení republikánských členů Kongresu na základě jejich hlasování o pěti klíčových balících a výrocích v souvislosti s Ruskou invazí na Ukrajinu. 72 z celkových 221 republikánů ze Sněmovny reprezentantů od organizace dostalo nejnižší možné hodnocení za nedostatečnou podporu. Dle srpnového průzkumu CNN a SSRS si 71 % dotázaných republikánů (a 55 % dotázaných voličů celkově) nepřeje schválení další pomoci pro Ukrajinu.
Je tak stále možné, že republikánská skepse k podpoře Ukrajiny bude v následujícím roce sílit. Paradoxně si to ale nemyslí ruský prezident Vladimir Putin, který by z ukončení americké podpory mohl těžit nejvíce. „Nemyslím, že v zahraniční politice USA dojde k jakýmkoliv zásadním změnám, co se týče Ruska, bez ohledu na to, kdo bude zvolen prezidentem,“ řekl Putin nedávno na Eastern Economic Forum.