Politika

30. 07. 2024, 04:11

„Žijeme si tu královsky, budoucnost je ale temná.“ Řada Rusů se chystá ze země znovu emigrovat 

Eva Čeplová

Davy Rusů čekají na hranicích s Gruzií v září 2022 / Foto: Vasilij Chytrik Kommersant

Po válce a mobilizaci jich statisíce utekly do zahraničí. Nyní se ale Rusové vracejí zpět domů. Vedle rodiny je tam táhne také ruská propaganda. Mnozí Rusové však nadále mají „sbaleno“ a počítají s tím, že z domoviny dříve nebo později opět odejdou.

Po vypuknutí války na Ukrajině prožila hluboký šok. Tehdy dokonce uvažovala o tom, že nainstaluje do svých oken železné rolety. Bála se totiž, že v Moskvě vypuknou masové nepokoje a rabování. Jak se ukázalo, tyto představy se nakonec nenaplnily. Přesto si však mladá obyvatelka Moskvy Jekatěrina spolu se svou rodinou brzy sbalila kufry a zamířila na Kypr. „Mám jediného syna, v té době mu bylo 16 let, strašně jsem se o něj bála,“ svěřila se Voxpotu.

Moskva jako kvetoucí Babylon

„Manžel pak dostal pracovní nabídku od malé kyperské společnosti,“ přibližuje žena. Dlouho se však tříčlenná rodina na středomořském ostrově neohřála. Firma totiž  zkrachovala. Jinou, podobně kvalifikovanou práci se Jekatěrině ani jejímu muži najít nepovedlo. Za necelý rok už tak byli všichni tři zpět v ruské metropoli. A překvapivě nelitují.

Jejich současná životní úroveň se s tou v emigraci prý nedá srovnat. „Žádná bezplatná škola v Moskvě není horší než drahá kyperská, která jede podle britského programu,“ tvrdí. Navzdory pokračující válce ruské hlavní město nepřestává udivovat širokým spektrem příležitostí a událostí. „Moskva – to je vzkvétající Babylon. Nabízí vše, stačí jen natáhnout ruku: dobrá dostupnost bezplatné medicíny, vysoká úroveň bezplatného vzdělávání, skvělá, levná veřejná doprava,“ rozplývá se mladá obchodnice nad tamními poměry. Ruská metropole se dlouhodobě těší mnohem vyšší životní úrovni než naprostá většina země. Program OSN (un-Habitat) ji dokonce začátkem února 2022 označil za třetí nejvíce „prosperující“ město na světě.​​

Čtěte také: „Máme se moc dobře, vraťte se domů.“ Ruská média líčí život v zemi jako v pohádce

„Volání domova“ zdaleka nedoléhá jen na Moskvany, kteří po rozhoření konfliktu a vyhlášení mobilizace vzali letadla a vlaky útokem. Postupně se Rusové vracejí i do zchudlých sibiřských regionů, kde se verbovalo ve velkém.

„Morálně jsem to nemohl dál ustát. Chyběla mi rodina, přátelé, navíc mi pomalu docházely peníze,“ přiznal se Voxpotu Andrej. Pětatřicetiletý Burjat po vyhlášení mobilizace na nic nečekal a odjel během pár hodin do kazašské metropole. Už za tři týdny se ovšem procházel po domovském Ulan Ude.

Domů do Ruska se už mohlo vrátit více než 40 % uprchlíků, kteří odtud v roce 2022 odešli.

„Bál jsem se jet domů. Pevně jsem ale věřil, že všechno dobře dopadne,“ svěřil se se svými obavami, které ho ani po více než dvou letech války neopouštějí.

Z republiky Burjatsko, pro niž se kvůli velkému počtu zabitých vojáků ujala nelichotivá přezdívka „hřbitov Ruska“, utekl rovněž mladý hudebník Timur, se kterým se spojil Voxpot. Jeho kroky vedly do sousedního Mongolska. Na rozdíl od Andreje se však dosud nevrátil natrvalo a pravidelně pendluje mezi rodným regionem a mongolskou metropolí Ulánbátarem. Kde nakonec definitivně zakotví, ještě neví. Většina Rusů, jež do této východoasijské země odešla, se však podle jeho odhadů už dávno vrátila zpět do vlasti.

Gruzínský „sen“

Země, které dá po rozpoutání války každý, kdo může, navždy sbohem? Po dvou a půl letech konfliktu vypadá situace trochu jinak. Žádný několikamilionový exodus z Ruska totiž nenastal. Uprchlo z ní sice podle odhadů v roce 2022 přes milion lidí, především pak mužů v produktivním věku, kteří se obávali mobilizace. Mnozí ovšem za hranicemi dlouho nevydrželi.

Zpět ve vlasti by jich už v současnosti mělo být zhruba 40–45 procent. S takovými závěry alespoň přišla letos v květnu agentura Bloomberg s odvoláním na data společnosti Finion. Ta se specializuje na pomoc při vyřizování povolení k pobytu v zahraničí. Na trend přibývajících navrátilců už mimochodem loni aktivně poukazovala zahraniční média i experti. A podle hodnocení agentury Bloomberg se zpětná migrace dokonce už stihla pozitivně propsat do více jak tříprocentního ekonomického růstu země.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.