Botswana pohrozila Německu, že do země pošle jako „dar“ 20 tisíc živých slonů. Berlín totiž ve snaze potlačit pytláctví na jihu Afriky zvažuje další zpřísnění dovozu loveckých trofejí. Botswana se proti tomu ale ostře vymezila.
„Je velmi jednoduché sedět v Berlíně a mít názor na botswanské záležitosti. Za zachování těchto zvířat tu platíme vysokou cenu,” rozčílil se prezident Botswany Mokgweetsi Masisi v rozhovoru pro bulvární deník Bild.Masisi následně Němcům „nabídl“, že jim pošle dvacet tisíc slonů, aby si zkusili, jaké to je vedle nich žít.
Takto ostrými prohlášeními nešetřil prezident poté, co se Berlín vytasil s nápadem na to, jak lov slonů ještě více omezit. Na stole leží návrh německého ministerstva životního prostředí na to, aby byly zavedené přísnější limity na dovoz loveckých trofejí. Těmi bývají nejčastěji hlava či kůže ukořistěného zvířete, které si lovec přiveze do své domovské země.
Zatímco Berlín chce takto bojovat s pytláctvím na jihu Afriky, Botswana tyto iniciativy razantně odmítá.
Ničitelé ekosystému
Lov zemi na jihu Afriky totiž každoročně přináší do státní kasy horentní sumy. A co víc, pomáhá jí údajně regulovat počty těchto majestátních zvířat. Právě ty podle botswanské hlavy státu každým rokem stoupají o tisíce kusů a již nyní se situace vymkla kontrole.
„Jejich nárůst způsobil mor!“ nebral si Masisi servítky v komentářích. Nyní obývá Botswanu zhruba 130 tisíc slonů, což představuje odhadem celou třetinu jejich světové populace.
Následky údajného přemnožení na sebe nenechaly dlouho čekat. Zvířata napadají lidi, rozdupávají pole apožírají úrodu, což vede k tomu, že lidé v Botswaně hladoví, tvrdí tamní úřady.
Žádné jiné divoké zvíře tam nezabilo tolik osob jako právě oni. Bez plotů se tak mnozí farmáři a vesničané už neobejdou.
Slony v minulosti obdržela od Botswany například Angola, která si od „daru“ slibuje navýšení turismu.
Problém ale sloni představují i pro tamní vegetaci. „Ztrácíme naše lužní lesy, všechny baobaby. Ničí ekosystém a bez něj umírají lidé i zvířata,” vysvětluje ochránce přírody Vincent Shacks, manažer dopadu skupiny Wilderness. Ta je největším provozovatelem safari v Botswaně.
Osm tisíc slonů do Angoly
Jihoafrická země zakázala lov trofejí v roce 2014, o pět let později však na nátlak tamních komunit omezení zrušila. Nyní vydává roční lovecké kvóty. Ty představují důležitý zdroj příjmů pro místní obyvatele a zároveň pomáhají podle tamních orgánů udržet pod kontrolou počty zvířat. A právě schválení německé restrikce návrhu by mohlo vyjít Botswanu pěkně draho.
Spolková republika je totiž podle zprávy Humane Society International z roku 2021 největším dovozcem trofejí slonů afrických a loveckých trofejí v Evropské unii celkově. Obdobně podrážděně jako v případě Berlína reagovali představitelé Botswany i minulý měsíc na diskuzi v Londýně.
Čtěte také: Od Hollywoodu po potápění jachet. Jak kosatky nastavují lidem zrcadlo
V březnu totiž britští poslanci odhlasovali podporu zákazu dovozu loveckých trofejí, legislativa však ještě nevešla v platnost. Na to konto pohrozil botswanský ministr pro divokou přírodu Dumezweni Mthimkhulu, že pošle 10 000 slonů do londýnského Hyde Parku, aby Britové okusili na vlastní kůži život vedle těchto zvířat.
V minulosti Botswana slony rovněž „nabídla“ Mosambiku či Angole. Jak píše server CBS News, Angola už takto obdržela osm tisíc slonů. Ti mají odlehčit nejen Botswaně, ale rovněž nakopnout turistický ruch v Angole.