Donald Trump

15. 07. 2024, 14:56

Znovuzrození exprezidenta: podaří se Trumpovi přesvědčit i zbytek Ameriky?

Matěj Schneider

Donald Trump Foto: PickPiK.com
Donald Trump Foto: PickPiK.com

Po neúspěšném atentátu na Donalda Trumpa o víkendu v Pensylvánii celý svět sleduje politickou dohru dramatické události. Mnoho komentátorů předpovídá, že sympatie, které střelba Trumpovi přinese, mu už předem vyhrají listopadové volby. Je to ale tak?

Faktem je, že už před atentátem Trump ve většině průzkumů vedl. Není taky pochyb o tom, že událost má potenciál posílit ty aspekty jeho kampaně , na které jeho voliči slyší nejvíce. Tedy to, že je nezastavitelným bojovníkem, jehož  se oponenti zoufale snaží porazit jakýmikoliv možnými prostředky. 

 „Trump je nezničitelný,“ řekl deníku The Hill předseda newhampshireské republikánské strany Chris Ager. „Vůbec nezáleží na tom, koho demokraté nominují.“

Mnozí demokraté jsou přesvědčeni o dopadu aktuálních událostí. „Všichni jsme se rezignovaně smířili s druhým Trumpovým prezidentstvím,“ uvedl pro server Axios nejmenovaný sněmovní demokrat.

Na důkladné post-atentátní průzkumy si ještě budeme muset počkat, drobnou dočasnou náhražkou ale může být vývoj na sázkových webech. Služba Election Betting Odds, která slouží jako agregátor kurzů na amerických sázkových webech, od střelby na Trumpa zaznamenala pohyb kurzu na exprezidentovo  listopadové vítězství asi o 8 procentních bodů na aktuálních 67 %.

Exprezident a jeho tým jsou přesvědčeni, že by umírněnou reakcí na pokus o zavraždění Trumpa mohli vymazat v očích části veřejnosti extrémismus, se kterým je spojován právě kvůli 6. lednu 2021.

Ne všichni si  ovšem myslí , že čistě ve volební rovině, bude mít neúspěšný atentát až takový vliv. 

„Nakonec se voliči uklidní a vrátí se ke svému původnímu kandidátovi. Lidé, kteří se k Trumpovi přiklonili ze sympatií, se pravděpodobně opět odkloní,“ tvrdil republikánský stratég Frank Luntz bezprostředně po střelbě. 

Podle Luntze ale bude mít atentát vliv na listopadové volby především v rovině volební účasti. Trumpovi voliči jsou teď dle něj motivovanější, zatímco podporovatelé Joea Bidena jsou po uplynulém měsíci demoralizovaní. Hrozí proto, že jich k volbám dorazí  méně. Efekt této rozdílné účasti odhaduje na 1 až 2 procentní body ve prospěch Trumpa. 

Před unáhlenými závěry varoval také Lakshya Jain, analytik serveru Split Ticket. Jain si na pomoc vzal příklady předchozích prezidentů a prezidentských kandidátů, kteří přežili atentáty. 

„Teddy Roosevelt prohrál, zatímco Reagan zaznamenal nárůst popularity o 8 bodů, který byl o 3 měsíce později zcela pryč a to v mnohem méně polarizované době,“ vysvětloval Jain. 

Zapomene Amerika?

„Někdo mi včera řekl, že na to za dva týdny prakticky zapomeneme, a jakkoliv si nejsem jistý, že měl pravdu, jsem fascinován možností, že by to pravda být mohl,“ řekl Ryan Grim, washingtonský reportér a zakladatel nového webu DropSiteNews. Grim poukazuje na to, že dle dosavadních informací pachatel vcelku naplňoval stereotypní profil masového střelce na školách. Naznačil rovněž, že na tento typ střelby už jsou Spojené státy velmi zvyklé. 

Podobně to vidí substacker Sami Gold. „Povede to k nárůstu jednoty mezi republikánskými voliči a přinese jim to spoustu peněz od drobných dárců, na průzkumy to ale nebude mít vliv a za tři týdny na to zapomeneme,“ tweetoval Gold s vědomím, že jde o kontroverzní náhled. 

Podle Lakshyi Jaina vše závisí na tom, jakým směrem bude Trump v následujících týdnech vést svou kampaň. „Použije ‚Tu Fotku‘ jako definující obraz, skrze který ukáže svou sílu proti slabému Bidenovi? Zajde příliš daleko a použije ji na republikánském sjezdu nebo na mítincích jako povolenku k podněcování a rozdmýchávání nepopulární rétoriky ve stylu 6. ledna? Počkejte si,“ vyzývá Jain. 

V tuto chvíli se Trump a jeho tým rozhodně snaží vzbudit dojem, že svou reakci ukočíruje. „Upřímně řečeno, chci teď pronést zcela jiný projev, než jsem plánoval,“ řekl Trump týdeníku  Washington Examiner

„Je to příležitost sjednotit tuto zemi. To je šance, kterou jsem dostal,“ dodal. Podle serveru Politico se Trumpův tým snaží krotit ostatní řečníky, kteří mají vystoupit na sjezdu, aby z atentátu nevinili levou část amerického spektra. 

Je zjevné, že exprezident a jeho tým jsou přesvědčeni, že by umírněnou reakcí na pokus o zavraždění Trumpa mohli vymazat v očích části veřejnosti extrémismus, s nímž je spojován právě kvůli Kapitolu vyrabovaném 6. ledna 2021 jeho příznivci a podkopávání volebních výsledků obecně. 

V minulosti však  impulzivní Trump umírněnou image nikdy dlouho neudržel. „Tentýž Trump, který měl dostatek důvtipu, aby z atentátu udělal propagandistický úspěch, může své úspěchy také rychle promarnit,“ varuje komentátor John Ganz. Prvním signálem bude v pondělí  začínající republikánský sjezd.

Matěj Schneider

Více článků od autora