Konflikty

07. 08. 2024, 06:00

Zrada v mexickém podsvětí. Narkobaron skončil v rukách USA

Simone Radačičová

Mexické bezpečnostní složky po Zambadovi pátraly léta. Foto: Shutterstock

Americké bezpečnostní složky zatkly jednoho z nejhledanějších narkobaronů na světě, Ismaela Zambadu, přezdívaného El Mayo. Stalo se tak v El Pasu kousek od mexických hranic. Zřejmě ho tam vylákal další z drogových bossů. Kartel Sinaloa, kde hrál El Mayo klíčovou roli, nyní čekají nástupnické spory.

Na sklonku července, kdy mexické slunce nemilosrdně spaluje vše, co mu přijde do cesty, se z jednoho z tamních letišť vzneslo do oblak malé soukromé letadlo. Na palubě byli jen dva muži a pilot, nikdo další. Ten starší s tmavými vlasy a knírkem si ani nevšiml, že letí někam úplně jinam, než si původně myslel.

Místo toho, aby letadlo přistálo na dalším mexickém letišti, nečekaně přeletělo hranice a skončilo na malé přistávací dráze u vyprahlého hraničního města El Paso v USA.

Jakmile se otevřely dveře, šlo už všechno velmi rychle. Na oba muže čekaly po zuby ozbrojené americké zásahové síly. Zatčení proběhlo během chvíle a následně byli oba muži odvezeni do přísně střežených vězení, ze kterých ještě nikdy nikdo neutekl.

Čtěte také: Mexiko dohání USA. Přibývá tam závislých na fentanylu 

Bez přísných bezpečnostních podmínek by to ani nešlo, vždyť zrovna chytili kapitální úlovek – lídry obávaného a mocného mexického kartelu Sinaloa: osmatřicetiletého Joaquína Guzmána Lópeze a šestasedmdesátiletého Ismaela Zambadu Garcíu, přezdívaného El Mayo.

A jak k tomu došlo, že dva z nejhledanějších Mexičanů skončili v americkém vězení, aniž by přitom padl jeden jediný výstřel? Kdo naplánoval tu past, která otřásla celým mexickým podsvětím?

„Hledají ho všude, on se ani neschovává“

Před několika dny jeden z nejvlivnějších mexických narkobaronů López začal psát příběh nečekané zrady, která by vydala na scénář pro další z krvavých seriálů Netflixu. Co přesně se odehrálo, není jasné – z různých zdrojů přicházejí různé zprávy, což celému zatčení dodává nádech tajemství. Vzniká tak pavouk nejasností a spekulací, kdy jedna strana hází vinu na druhou.

Jen jedna věc je jasná – narkobaron López zradil svého blízkého spolupracovníka Zambadu.

Před několika dny ho prý López požádal, aby s ním odletěl na prohlídku jedné z nemovitostí v severním Mexiku. Stárnoucí Zambada, přezdívaný El Mayo, nemohl jen tak odmítnout. Vždyť s otcem Guzmána – známým jako El Chapo, tedy Prcek – kdysi společně vedli obávaný kartel Sinaloa. Poté, co Prcek skončil v americkém vězení, se do jeho čela postavil právě Zambada společně se čtyřmi Guzmánovými syny označovanými jako Los Chapitos (také jeden z nich, Ovidio Guzmán, mezitím skončil v americkém vězení).

Čtěte také: Do čela Mexika se poprvé postaví žena. Řešit bude drogové kartely i migraci

Měli spolu sice často spory a napětí mezi nimi neustále rostlo, ale přesto v ně měl víceméně důvěru a nečekal, že by se během tak krátkého letu mohlo něco zásadního odehrát.

Zambada se také v Mexiku léta těšil pověsti nepolapitelného muže. „Hledají ho všude, a on se přitom ani neschovává,“ zpívá se o něm dokonce v jedné písni malé regionální skupiny Los Tucanes de Tijuana.

Tentokrát to bylo ale jinak. Překvapeného Zambadu zatkly americké úřady. V poutech skončil i sám López, kterému se podařilo dlouho hledaného Zambadu vlákat do léčky.

A aby toho nebylo málo, obešel přitom mexické úřady a mocného narkobarona dovezl rovnou na americké území. Jak popisuje BBC, mnozí členové amerických bezpečnostních složek přitom nijak nezastírali svou skepsi. Mysleli, že takový plán – kdy López vyláká Zambadu do letadla a pak přistanou rovnou v USA – jednoduše nemá šanci na úspěch. Nakonec se ale rozhodli, že to přeci jen zkusí, protože nemají co ztratit.

Na hlavu Zambady přitom už dříve vypsali odměnu 15 milionů dolarů, zatímco na Lópeze, jenž měl na starosti hlavně finanční operace kartelu, pět milionů.

Potřebujeme víc informací

Zambadův právní zástupce Frank Pérez ale celou událost popsal trochu jinak. „Joaquín Guzmán López mého klienta unesl. Zambada byl napaden, shozen na zem a šest mužů v uniformách mu nasadilo pouta. Spoutali mu také nohy a přes hlavu dali černý pytel,“ popsal pro CNN. „Pak ho hodili do pickupu, odvezli na runway, kde ho donutili nastoupit do letadla. Tam mu López připoutal nohy k židli a nechal ho převézt do USA. Jediní lidé v letadle byli pilot, López a můj klient,“ dodal.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora