Kdo je nejnovější republikánský favorit, podnikatel Vivek Ramaswamy? A má vůbec smysl zabývat se republikánskými primárkami, nebo si v nich jen Donald Trump vybírá viceprezidenta?
Není žádnou novinkou, že část republikánské strany by se ráda vrátila do éry před Donaldem Trumpem. Jsou tu ale politici, kteří bývalého prezidenta naopak napodobují – a chtěli by ho příští rok ve volbách nahradit. Svoji chvilku na mediálním výsluní teď zažívá jeden z nich, osmatřicetiletý podnikatel s indickými kořeny Vivek Ramaswamy.
Hlavním terčem Ramaswamyho je „woke kapitál“.
Podobností s Trumpem je mnoho. Ramaswamy se stylizuje do washingtonského outsidera, který má za sebou úspěšnou byznysovou kariéru. Oba prosluli také svými kontroverzními výroky, nekonvenčními politickými návrhy, ochotou měnit názory jako ponožky a bezskrupulózním zapíráním zjevně řečeného. A stejně jako Trumpa toto mediální zápasení zjevně Ramaswamyho baví. Oba působí, že by nechtěli trávit čas nijak jinak. V porovnání s bývalým prezidentem, který rád mluví o úpadku USA, se nový objev americké politiky zjevně snaží působit optimističtěji.
Avšak stejně jako u něj bližší ohledání jeho podnikatelské persony i údajného outsiderství ukazuje, že je vše trochu jinak.
Neúspěšné léky
Ramaswamy se narodil v roce 1985 v Cincinnati dvěma indickým imigrantům. Byť sám tento aspekt příliš neakcentuje, jeho rodiče na tom nebyli ani na jednom břehu Pacifiku špatně. Oba jsou lékaři a tamilsky mluvící členové kasty bráhmanů. Ramaswamy chodil nejdříve na soukromou jezuitskou školu v Ohiu, následně vystudoval biologii na Harvardu a práva na Yaleu.
Během studií se protloukal stážemi v hedgeových fondech, a působil i v investiční bance Goldman Sachs. Zpětně o těchto zkušenostech mluví jako o nešťastných a deziluzivních. V roce 2014 založil biotechnologickou firmu Roivant Sciences.
Čtěte také: „Je to jako připojit se do Matrixu.“ Palantir odhalí vše – i to, co existuje jen ve vaší mysli
Obchodní strategie jeho společnosti byla na papíře vcelku jednoduchá. „Proces farmaceutického vývoje, který zahrnuje postupné testování a schvalování léků, je pomalý. Často se substance ukazují jako neúčinné nebo naopak škodlivé, či jsou byznysem zamítnuty z jiných důvodů. Například proto, že manažeři usoudí, že nebudou ziskové nebo v souladu s jejich obchodní strategií. Ramaswamyho proto napadlo, že by společnost Roivant mohla licencovat léky, které zůstaly ležet ladem,“ vysvětluje Sheelah Kolhatkar v časopise New Yorker.
Cílem firmy mělo být mimo jiné dostat na drahý americký zdravotní trh dostupnější léčiva. V praxi to však tak jednoduché nebylo. „Některé z Vivekových léků uspěly, ale nakonec byly navzdory původnímu záměru prodávány za velmi vysoké ceny,“ upřesňuje šéfredaktor časopisu American Prospect David Dayen.
Jindy skončily ryzím neúspěchem. V roce 2015 Ramaswamy za pouhých 5 milionů skoupil práva na potenciální medikaci na léčbu Alzheimerovy choroby. Látka sice vykazovala určité známky účinnosti v raných fázích klinických testů, nicméně britská farmaspolečnost GlaxoSmithKline, která ji vyvíjela, se rozhodla nadále v testech nepokračovat.
“When I see a red hot stock, I don’t want to get people hurt, you know that,” Jim Cramer told Vivek Ramaswamy when he was CEO of a biotech company that was essentially a pump and dump scheme.
People got hurt pic.twitter.com/eToGQPXyEl
— Ryan Grim (@ryangrim) September 4, 2023
Ramaswamy práva na substanci převedl na svou druhou firmu s názvem Axovant Gene Therapies. Látku následně vychválil v médiích a firmu Axovant dovedl na burzu, kde byla ohodnocena na cenu 2,2 milardy dolarů. O dva roky později ale lék neprošel další fází klinických testů. Firma neměla v záloze žádné jiné potenciální léky a během jediného dne její akcie ztratily většinu své ceny.
„Bylo to ponižující,“ řekl Ramaswamy New Yorkeru. Na rozdíl od svých akcionářů ale sám příliš netratil – jen za rok 2015, kdy společnost vstoupila na burzu, vykázal kapitálové zisky ve výši 38 milionů dolarů. Letos časopis Forbes odhaduje jeho jmění úhrnem okolo jedné miliardy dolarů. Aby toho nebylo málo, Axovant (po zmíněném průšvihu přejmenovaná na Sio Gene Therapies) byla z daňových důvodů zapsána na Bermudách – stejně jako Ramaswamyho základní firma Roviant.
Anti-woke hrdina
Na politiku se začal Ramaswamy zaměřovat po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu. Opustil pozici výkonného ředitele Roivantu a od té doby vydal hned tři knihy: Woke Inc., Nation of Victims a Capitalist Punishment. Jak naznačují už jejich názvy, hlavním terčem Ramaswamyho je „woke kapitál“ – tedy dle mnoha amerických konzervativců sílící korporátní fenomén, kdy se z největších amerických především investičních firem stávají bašty progresivismu.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.