Tech

24. 07. 2024, 12:02

Zuckerberg přišel s umělou inteligencí pro všechny. S open source chce mezi giganty

Simone Radačičová

Mark Zuckerberg. Foto. Midjourney/Voxpot

Meta uvedla svoji novinku – model umělé inteligence Llama 3.1. Šéf společnosti Mark Zuckerberg je přesvědčený, že jeho modely Llama brzy dokážou konkurovat těm od Googlu nebo Open AI. Podle něj mohou spustit vlnu zájmu o open source.

Americká technologická společnost Meta představila svůj poslední model umělé inteligence Llama 3.1, který poskytuje zdarma všem.

Zakladatel firmy Mark Zuckerberg se nechal slyšet, že jeho modely brzy dokáží konkurovat rivalům od Googlu nebo OpenAI, do kterého ve velkém investoval Microsoft. „Očekáváme, že od příštího roku budou modely Llama vůbec nejpokročilejší v tomto odvětví,“ dodal k tomu Zuckerberg.

Poslední model Llama 3.1 dokáže konverzovat v osmi jazycích (u ChatGPT je to přitom 80 jazyků), napsat kvalitní počítačové kódy nebo řešit složitější matematické úkoly než její předchozí verze.

Čtěte také: Pizza s lepidlem, špagety s benzínem. AI Googlu radí lidem nesmysly

Má 405 miliard parametrů neboli proměnných, které algoritmus bere v úvahu, když generuje odpovědi na otázky jednotlivých uživatelů, popisuje agentura Reuters. Tím sice překonává předchozí verze od Mety, není ale tak vyspělý jako přední modely od konkurence. Například model GPT-4 od OpenAI by měl mít až bilion parametrů, zatímco Amazon připravuje model, který by měl mít až dva biliony parametrů.

Uvedení modelu Llama 3.1 pak podtrhuje sílící spolupráci mezi Metou a společností Nvidia, která platí za hvězdu trhů.

Meta přitom dříve vydala už několik verzí Llama. Jak upozornil viceprezident společnosti pro osobní údaje Rob Sherman, firmy a jednotlivci si je stáhli už 300milionkrát.

„Je to velmi vzrušující,“ řekl k tomu Percy Liang ze Stanfordovy univerzity, jenž se zabývá open source AI. Myslí si, že pokud vývojáři dospějí k závěru, že Llama 3.1 je na stejné úrovni jako její konkurenti, včetně GPT-4o, tak by mohli přejít právě k Metě. „Bude zajímavé sledovat, jak se to promění,“ poznamenal Liang pro The Wired.

Uvedení modelu Llama 3.1 pak podtrhuje sílící spolupráci mezi Metou a společností Nvidia, která platí za hvězdu trhů. Jen od letošního ledna její akcie poskočily o zhruba 155 procent. Nvidia je klíčovým partnerem, dodává Metě čipy, které jí pomáhají trénovat její AI modely, a to včetně tohoto posledního.

Sázka na open source

Společnost, pod kterou patří sociální síť Facebook, Instagram nebo komunikační nástroj WhatsApp, přitom na rozdíl od svých konkurentů Google a OpenAI vsadila na open source model. To znamená, že zdrojový kód je volně zpřístupněný veřejnosti a může ho využít kdokoliv, aniž by musel americkému podniku platit.

Podobné modely jsou přitom drahou záležitostí. Jejich vývoj vyjde na stovky milionů až miliardy dolarů. Existuje tedy jen málo společností, které si to mohou dovolit.

Zuckerberg si myslí, že jeho přístup může inspirovat další. Své modely Llama přirovnal k operačnímu systému Linux, který je také založen na open source.

Meta přitom neuvedla, na kolik ji přišel vývoj posledního modelu a částku si nechává pro sebe. Server The Verge k tomu napsal, že jen podle ceny čipů od Nvidia to budou stovky milionů dolarů.

Poslouchejte také: Pro AI budeme jako sinice. Můžeme k ní ale cítit silnější emoce než k lidem, říká Salaba

Open source řešení AI má ale kritiky z řad aktivistů, politiků nebo odborníků, podle kterých s sebou může nést zveřejnění kódu značná rizika. V praxi to totiž znamená, že kdokoliv – včetně zločinců nebo geopolitických rivalů USA, jako je Čína – může využít zdrojový kód, aby si vytvořil svůj chatbot. Technologii pak má možnost upravit podle svých potřeb například tak, aby mohla šířit dezinformace. Americký deník Washington Post upozorňuje, že jiné AI modely postavené na open source už byly zneužity k výrobě dětské pornografie.

S tím ale nesouhlasí Zuckerberg. Tvrdí, že výzkumníci nebo regulátoři mohou snadněji kontrolovat právě tyto kódy než ty „uzavřené“ od rivalů. „Otevřený zdrojový kód umožní více lidem po celém světě přístup k benefitům a příležitostem, které přináší AI. Moc umělé inteligence se tak nebude koncentrovat v rukou malého počtu firem,“ dodal Zuckerberg v otevřeném dopise.

Čtěte také: Pálení sošek, korporátní buddhismus a silnější Microsoft. Co ukázalo drama uvnitř OpenAI?

Výkonný ředitel Mety doplnil, že firma má z open source prospěch. Čím více se její služby používají, tím více zapouští kořeny v celém odvětví umělé inteligence.

A nejen to. Zuckerberg si myslí, že jeho přístup může inspirovat další. Své modely Llama přirovnal k operačnímu systému Linux, který je také založen na open source. Když se tento systém začal na konci 90. a začátku nultých let prosazovat, velké technologické podniky raději investovaly do jiných alternativ a kritizovaly open source software jako riskantní a nespolehlivý. Přesto se ale Linux prosadil a používá se ve velkém. „Jsem přesvědčen, že AI se bude vyvíjet stejně,“ napsal Zuckerberg.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: ChatGPT, Llama, Meta, Mark Zuckerberg, AI, OpenAI